Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Service Pack 2 Blues...

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Oldgeorge. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 13-12-2004, 21:10. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  10-12-2004, 19:09 595

    Sad [:(] Service Pack 2 Blues...

    Αν και δεν είναι το κατάλληλο φόρουμ, είναι το κοντινότερο για να πω τον πόνο μου...

    Υπάρχουν 2 PC με πανομοιότυπο software setup & hardware (εκτός και αν έχει μπει κάτι ανεπιθύμητο Devil που δεν το πίστεύω). Στο ένα το SP2 των XP έχει μπει τέλεια. Στο άλλο υπήρχαν προβλήματα με τον explorer και τα video files (όταν πήγαινε ο κέρσορας επάνω σε ένα τέτοιο σκάγανε όλα). Αλλά αυτά δεν μας ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.

    Το βασικό πρόβλημα: από την ώρα που μπήκε το Service Pack II στο "προβληματικό" PC αρνείται πεισματικά να δουλέψει το Visual Studio .NET 2003. Ενώ ανοίγει κανονικά και επιτρέπει αλλαγές/αποθηκεύσεις σε αρχεία (και build/compile/deploy) δεν μπορεί να προσθέσει με τίποτα new items (φόρμες, datasets, κλπ) σε οποιοδήποτε project (παλίο ή καινούργιο) με ένα αινιγματικό και χαριτωμένο "Automation Server Cannot Create Object". Δοκίμασα ένα ρομαντικό repair αλλά δεν, και ένα πιο hardcore remove & re-install.

    Tο έχει συναντήσει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα;
    The people of the straight land have really got it made, a warm friendly sleep from the craddle to the grave
  •  10-12-2004, 19:38 596 σε απάντηση της 595

    Re: Service Pack 2 Blues...

    Λοιπόν, το πρόβλημα που περιγράφεις με τα video files το είχα και εγώ.  Ήταν μόνο με Xvid αρχεία και είχα δοκιμάσει τα πάντα (όλες τις εκδόσεις του codec κλπ).  Σε αυτό το μηχάνημα, έβαλα SP2 και δεν είχα πρόβλημα στο setup.  Το πρόβλημα με τα video, βέβαια, δεν λύθηκε.  Δυστυχώς για σένα, ευτυχώς για μένα, δεν είχα Studio εκεί πάνω (πάντα αφήνω το μηχάνημα της δουλειάς "καθαρό" - έχει μόνο τα απαραίτητα) για να σε βοηθήσω...

    Σε ένα άλλο μηχάνημα που έχω όμως (εκεί που κάνω development, και έχει Studio) είχα πρόβλημα με το SP2.  Κάποιο αρχείο (που τώρα το ξέχασα) δεν το έβρησκε (λέει) και κάτι τέτοια περίεργα.  Για να μην πολυλογώ, το μηχάνημα αυτό πλέον έχει φτάσει σε σημείο να μην μπορώ να στήσω τίποτα πάνω του (έχει μείνει κάποιο MSI στον αέρα και δεν μπορώ να το συνεφέρω).

    Γενικά, από τότε που έχω πάρει απόφαση ότι μόλις ένα μηχάνημά μου αρχίσει να μου κάνει κόλπα θα το ξαναστήνω από το μηδέν, είμαι ένας πολύ πιο ήρεμος και χαρούμενος άνθρωπος.  Θα μου πεις τώρα "Μμμ, ωραία λύση!".  Ε, πιστεύω ότι σιγά σιγά όλοι θα το πάρουν απόφαση... Smile

    Patrick
  •  10-12-2004, 21:46 598 σε απάντηση της 596

    Smile [:)] Re: Service Pack 2 Blues...

    Τελικά ο υπαίτιος ήταν το Windows Script (http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;323885). Ευχαριστώ πάντως.

    Όσον αφορά το xvid πρόβλημα, η μόνη λύση (μάλλον workaround) είναι να γυρίσει κανείς σε windows classic folders (τουλάχιστον δεν υπάρχουν εκρήξεις εκεί).

    Thanx, anyway Smile


    The people of the straight land have really got it made, a warm friendly sleep from the craddle to the grave
  •  13-12-2004, 21:10 622 σε απάντηση της 598

    Re: Service Pack 2 Blues...

    Έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα. Αν τρέξεις το Dr Watson αμέσως μετά από ένα μπουμ, θα δεις ότι φταίει κάποιο από τα φίλτρα που χρησιμοποιείς για DivX/Xvid. Σε μένα σκάει το ffdshow. Δεν λέω ότι φταίει αυτό, μπορεί να φταίει κάποιο άλλο φίλτρο που καλεί το ffdshow.
    Σε μένα τουλάχιστον, το folder δεν κλείνει αμέσως, οπότε υποθέτω ότι το πρόβλημα οφείλεται σε κάποιο συγκεκριμμένο avi. Υποθέτω ότι καθώς ο explorer διαβάζει ένα-ένα τα αρχεία για να δείξει λεπτομέρειες, διάρκεια ή preview, κάποιο avi δημιουργεί πρόβλημα. Το χειρότερο που μου έχει συμβεί είναι να κολλήσει το μηχάνημα στο 100% και να μην μπορώ ούτε να κουνήσω το ποντίκι!
    Για την ώρα, ανοίγω το προβληματικό folder πατώντας Win+E και μετά πηγαίνω στο folder. Ουσιαστικά κάνω το ίδιο με το να χρησιμοποιούσα classic folders.

    Το ωραίο είναι ότι ΔΕΝ έχω αυτό το πρόβλημα στο laptop μου, που έχει SP2! Άρα το πρόβλημα δεν προκλήθηκε από το SP2.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems