Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Βιβλίο "C++ for C programmers".

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò kostbill. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος kostbill στις 16-05-2011, 15:02. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  15-05-2011, 01:15 65764

    Βιβλίο "C++ for C programmers".

    Καλησπέρα.

    Ήμουν διχασμένος όσον αφορά το που να ξεκινήσω αυτό το thread, η άλλη επιλογή ήταν στο αρχές προγραμματισμού, όμως το έγραψα εδώ, αν νομίζετε πως πρέπει να μετακινηθεί ή πως αυτή η ερώτηση έχει επαναληφθεί, τότε συγχωρέστε με.

    Είμαι εδώ και κάποια χρόνια C programmer, ομολογουμένως όχι καλός. Πέρα από αυτό όμως, με ενδιαφέρει να μάθω Object Oriented Programming. Με ενδιαφέρει η C++, αλλά όχι τόσο πολύ για τα windows, ο λόγος επειδή έχω την εντύπωση πως η ενασχόληση με windows programming δε σου δίνει τόσο καλή κατανόηση των τεχνικών της αντικειμενοστραφούς σχεδίασης. Αφού μάθω, τότε θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ. Αν έχετε αντίθετη άποψη, πείτε μου και κάντε μου καμιά πρόταση.

    Τέλος πάντων, σκέφτομαι να αγοράσω ένα βιβλίο για να με διδάξει τη μετάβαση από τη C στη C++. Βρήκα ένα από Deitel:


    Έχει κανένας άποψη για αυτό το βιβλίο; Ευχαριστώ πολύ.

    Βασίλης.
  •  15-05-2011, 01:18 65765 σε απάντηση της 65764

    Απ: Βιβλίο "C++ for C programmers".

    Μόλις παρατήρησα πως το βιβλίο είναι C for programmers και όχι C for C++ programmers.

    Τέλος πάντων, δεν αλλάζει η συμβουλή που ζήτησα, ξέρει κανένας να μου προτείνει βιβλίο μετάβασης;

    Ευχαριστώ και πάλι.
  •  16-05-2011, 10:05 65780 σε απάντηση της 65765

    Απ: Βιβλίο "C++ for C programmers".

    Το "αστέρι" των εισαγωγικών βιβλίων είναι το "Accelerated C++" των Koening και Moo. Η προσέγγιση του είναι η αντίστροφη των "εισαγωγικών" βιβλίων: αντί να ξεκινάει από απλά-χαζά βήματα ξεκινάει με πρακτικά παραδείγματα από τα "ενδιαφέροντα" τμήματα της γλώσσας (strings, streams) και προχωράει σε functions, templates, generics, την Standard Template Library κλπ. Μόνο ψαχνό, καθόλου λίπος. Το καλύτερο είναι ότι με αυτό το βιβλίο μαθαίνεις τα χαρακτηριστικά που ξεχωρίζουν την C++ από άλλες γλώσσες και σου επιτρέπουν να την καταλάβεις και να τη χρησιμοποιήσεις σωστά.

    Γενικά, όλη η σειρά των κόκκινων βιβλίων της Addison Wesley είναι μοναδική καθώς έχει γραφτεί από τους αρθρογράφους του (πάλαι ποτέ) C++ Users Journal, Software Development Maagazine και και Dr Dobbs, οι οποίοι είναι και μέλη του C++ Standards committee. 

    Μετά τα εισαγωγικά υπάρχουν τα "Effective C++" του Scott Meyers τα οποία περιγράφουν τις παγίδες και τους σωστούς τρόπους να αντιμετωπίσεις τα διάφορα προβλήματα που θα αντιμετωπίσεις με την C++: "Effective C++" και "More Effective C++". Το "Effective STL" κάνει το ίδιο για την Standard Template Library της C++, μία βιβλιοθήκη με containers και αλγόριθμους που ζηλεύουν όλες οι άλλες γλώσσες. Σε πιο προχωρημένα θέματα, τα "Exceptional C++" και "Exceptional C++ Style" του Herb Sutter παρουσιάζουν τρόπους αντιμετώπισεις για τα πιο προχωρημένα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει κανείς στον προγραμματισμό.

    Ειδικά για την STL, το "The C++ Standard Template Library: A Tutorial and Reference" είναι ένα πολύ καλό (και βαρύ) βιβλίο για reference. Αν το αντέχει η τσέπη σου, μετά απ' όλα τα προηγούμενα αξίζει να πάρεις κι αυτό.

    Τέλος, αξίζει να κοιτάξεις μήπως σε συμφέρει καμμία συνδρομή σε online library όπως το Safari ή το Books 24x7 για να περιορίσεις το κόστος όλων αυτών των βιβλίων. Ειδικά αν είσαι μέλος του IEEE ή του ACM υπάρχουν πακέτα με συνδρομές και στα δύο online libraries 

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  16-05-2011, 14:15 65782 σε απάντηση της 65780

    Απ: Βιβλίο "C++ for C programmers".

    OK λοιπόν.

    Σε εμπιστεύομαι και θα πάρω το Accelerated C++. Εσύ άνθρωπε έχεις διαβάσει όλα όσα μου ανέφερες; Είναι αρκετά βιβλία.
    Πάντως είναι πιο φτηνά από ότι θα περίμενα, έχω δει μερικά βιβλία που κοστίζουν πάνω από 100 ευρώ.

    Ευχαριστώ για την απάντηση,
    Βασίλης.
  •  16-05-2011, 14:35 65789 σε απάντηση της 65782

    Απ: Βιβλίο "C++ for C programmers".

    Δούλευα με C++ (επαγγελματικά) από το 1996 μέχρι το 2004 οπότε .... ναι και μερικά ακόμα. Και είχα και subscription στα περιοδικά (ζωή σε λόγου μας). Το πρώτο Effective το αγόρασα το 1996 (νομίζω) και ήταν απλά ... σωτήριο. Τω καιρώ εκείνο ο Παπασωτηρίου έφερνε βιβλία και περιοδικά, μπορούσες μάλιστα να βρεις και φθηνότερα παλιά τεύχη.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  16-05-2011, 15:02 65791 σε απάντηση της 65789

    Απ: Βιβλίο "C++ for C programmers".

    Δηλαδή δούλευες για 8 χρόνια σαν C++ programmer. Μάλιστα.
    Και τώρα πήρες σύνταξη; Τι κάνεις, αν επιτρέπεται; Ρωτάω επειδή αντιμετωπίζω το εξής, σκέφτομαι πως αν σε μερικά χρόνια η εταιρεία μου με πετάξει στο δρόμο, που θα βρω δουλειά στα 40 μου;
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems