Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Binding TextBoxes to DataTable: εισαγωγή δεν περνάει στη ΒΔ

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò ypanagis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος ypanagis στις 10-06-2011, 09:07. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-06-2011, 13:49 66212

    Binding TextBoxes to DataTable: εισαγωγή δεν περνάει στη ΒΔ

    Έχω το εξής θέμα: Θέλω σε μια φόρμα να φτιάξω Δελτίο Εισαγωγής σε αποθήκη, οπότε θέλω να συμπληρώνω τα στοιχεία του δελτίου σε 2 textboxes και 1 DateTimePicker και να περνάνε στο αντίστοιχο DataTable ο οποίος έχει και ένα ακόμα πεδίο που γίνεται AutoIncrement. Τα textbox και ο picker έχουν γίνει bind μέσα από τον Designer στα αντίστοιχα columns. O παρακάτω κώδικας εκτελείται κατά τη φόρτωση της Φόρμας
                Dim dcol(1) As DataColumn
    
                DeltioDataTable = Me.APOTHIKIDataSet.D_EISAG
                dcol(0) = DeltioDataTable.Columns("AA")
                DeltioDataTable.PrimaryKey = dcol
    
                Dim drow As DataRow
                drow = DeltioDataTable.NewRow
                DeltioDataTable.Rows.Add(drow)
                Me.DEISAGBindingSource.Filter() = "AA=" & newid 'filter για να εμφανίζεται μόνο η γραμμή του νέου Δελτίου στα bound textboxes

    και ο παρακάτω κώδικας όταν κάνω αποθήκευση του Δελτίου

        Private Sub btnSave_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles btnSave.Click
            Try
                  Me.Validate()
                 DEISAGBindingSource.EndEdit()
                Me.D_EISAGTableAdapter.Update(Me.APOTHIKIDataSet.D_EISAG)
            Catch ex As Exception
                MsgBox(ex.Message)
            End Try
    
        End Sub
    Παρόλ΄αυτά όταν αποθηκεύεται το καινούριο δελτίο, το AutoIncrement υπάρχει αλλά τα πεδία των TextBoxes και της ημερομηνίας είναι Null

    Μάλλον πάω να κάνω κάτι πολύπλοκο αλλά δεν ξέρω πως να προσθέσω μια καινούρια γραμμή στο DeltioDataTable τα πεδία της οποίας να μπορούν να αλλάξουν αυτόματα από τη φόρμα. Μήπως να κάνω κανένα πιο παλιομοδίτικο INSERT στη βάση με ExecuteNonQuery?

    Ευχαριστώ!

    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  10-06-2011, 09:07 66226 σε απάντηση της 66212

    Απ: Binding TextBoxes to DataTable: εισαγωγή δεν περνάει στη ΒΔ

    Άκυρος ο συναγερμός! Πέρασα στην btnSave_Click τον κώδικα που προσθέτει την dRow αφού ενημέρωσα το dRow με τα στοιχεία από τα TextBox και τον datePicker. Ίσως θα πρεπε να κάνω bind την drow αντία το DataTable στα form fields για να δουλέψει όπως το είχα αρχικά
    Confused
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems