Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Από ASCII αρχείο μετατροπή σε Report Viewer

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò DChris. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 11-07-2011, 14:21. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-07-2011, 13:58 66535

    Από ASCII αρχείο μετατροπή σε Report Viewer

    Παιδιά Καλησπέρα.
    Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.
    Θέλω από ένα αρχείο ASCII το οποίο θα το παίρνω τοπικά στο PC μου να μπορώ να το τυπώνω σε report viewer.Τώρα με τις διαστάσεις και το χαρτί είναι δευτερεύον.
    Έχω μια εφαρμογή σε Visual Studio 2005 και θα ενσωματώσω άλλη μια φόρμα που θα κάνει αυτή την δουλειά.
    Φανταστείτε Open File---->Print----->Και μετά τις εκτυπώσεις που θέλω.
    'Έχω αρχίσει να δυσανασχετώ.Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος για να κάνω έστω και μία αρχή.
    Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη φυσικά!!!

    DChris
  •  11-07-2011, 14:21 66536 σε απάντηση της 66535

    Απ: Από ASCII αρχείο μετατροπή σε Report Viewer

    Ο Report Viewer είναι ένα component για να δείχνει reports που παράγονται διαβάζοντας δεδομένα από μία βάση. Δεν είναι component το οποίο εμφανίζει ή εκτυπώνει αρχεία - δεν είναι file viewer. Τί ακριβώς θέλεις να κάνεις? Έχεις ένα text αρχείο το οποίο περιέχει τί? Τα δεδομένα με τα οποία θα φτιαχτεί το report? Τότε θα πρέπει να σχεδιάσεις το report σου με το Visual Studio και να φτιάξεις μία εφαρμογή η οποία θα διαβάζει το αρχείο σε ένα dataset και θα το περνάει στο report viewer για εκτέλεση. 

    Αν το αρχείο περιέχει  το τελικό κείμενο που θέλεις να τυπώσεις, ψάχνεις για εντελώς λάθος πράγμα. Αυτό που ζητάς είναι το πως τυπώνεις στο .NET. Αυτό γίνεται μέσω των κλάσεων PrintDialog, PrintDocument κλπ και περιγράφεται στο Windows Forms Print Support.

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems