Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

MultiThread και Threads Απορια

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò ntaryl. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος ntaryl στις 29-07-2011, 19:14. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-07-2011, 20:16 66694

    MultiThread και Threads Απορια

    Καλησπερα
    Εδω και καμποσο καιρο παιδευομαι με το να φτιαξω ενα Multithread Socket Server (VB6)
    Το εχω παρει κατι σαν στοιχημα με τον εαυτον μου ως που θα το φτασω .
    Χρησιμοποιω την createThread ,Socket api και ως ωρας μπορω να πω με μεγαλη ευχαριστηση εχω δημιουργησει τα παρακατω
    Τρεχοντας την εφαρμογη τρεχει το Mainthread με επιτυχια.Τρεχει και το ListenThread ακουει κανονικα και περιμενει συνδεσεις .
    Τωρα για καθε Client ανογει και ενα νεο Thread(WorkThread)οπου περναει σαν παραμετρο το AcceptHandle .
    Ως εδω ολα καλα
    Οταν ομως συνδεω για παραδειγμα 10 Clients ανοιγει με επιτυχια 10 Threads .Μπορω ομως να στειλω δεδομενα μονο απο τον τελευταιο συνδεδεμενο Client (10)
    Υποπτευομαι οτι το προβλημα ειναι στην υλοποιηση του παραδειγματος .
    Διαβαζοντασ μερικα κομματια στο Net καταλαβα οτι πρπει να χρησιμοποιησουμε και την Selct για να τσεκαρουμε τα sockets
    Αν γνωριζει κανεις κατι ας το αναφερει
    Καλο βραδυ

    Rookie learn to fly U are my Inspiration...
    Who said Multithreading is impossible
    Try it First and after Deside if is Possible
  •  29-07-2011, 12:35 66697 σε απάντηση της 66694

    Απ: MultiThread και Threads Απορια

    Κάνεις λάθος. Δεν παιδεύεσαι να φτιάξεις ένα multithreaded socket server σε VB6. Προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις το Win32 API χωρίς να διαβάσεις το documentation ή τα samples του. Όλα όσα ρωτάς ως τώρα υπάρχουν σαν παραδείγματα στο MSDN, στο documentation των functions που χρησιμοποιείς. ΠΡΟΦΑΝΩΣ σε C, γιατί το Win32 API απευθύνεται σε όσους προγραμματίζουν σε C/C++. Αν λοιπόν θέλεις να χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά το Win32 API για threading - Διάβασε το! Άσε που το Windows SDK περιέχει πάρα πολλά παραδείγματα και για sockets και για threads.

    Αυτό που κάνεις στην πραγματικότητα είναι: παιδεύεσαι να φτιάξεις κάτι το οποίο ήδη περιγράφεται επαρκέστατα, σε μία ακατάλληλη γλώσσα, χωρίς να κοιτάξεις ούτε documentation ούτε παραδείγματα.

    Διάβασε λοιπόν το documentation, δοκίμασε τα samples και αφού καταλάβεις πως δουλεύουν, προχώρα να φτιάξεις και τον δικό σου κώδικα. Το documentation για τα sockets ξεκινάει στο Windows Sockets 2 ενώ για threads ξεκινάει στο Processes and Threads

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  29-07-2011, 19:14 66700 σε απάντηση της 66697

    Απ: MultiThread και Threads Απορια

    καλησπερα  φιλε μου  

    Ευχαριστπολυ για την αμεση απαντηση   

    καλο Weekend


    Rookie learn to fly U are my Inspiration...
    Who said Multithreading is impossible
    Try it First and after Deside if is Possible
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems