Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Report in report viewer

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò sharizanis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος sharizanis στις 02-11-2011, 08:46. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-11-2011, 15:32 67991

    Report in report viewer

    Χρησιμοποιώ  το VS 2010 Primium  και  γράφω  σε VB. Έχω δημιουργήσει ένα report μέσα στο Project μου

    Και θέλω να το εμφανίσω πάνω σε μια winForm χρησιμοποιώντας το reportView  το όποιο

    Υπάρχει  στο toolbox  μπορεί κάποιος  να μου πει με λίγες γραμμές κώδικα πώς θα το κάνω αυτό. Ψάχνοντας  έχω βρει σχετικά παραδείγματα  αλά αναφέρονται  σε  crystalReportview

    Και σε Microsoft reportviewer τα οποία είναι διαφορετικά και  δεν υπάρχουν στο toolbox

    (σκεπτόμενος ότι το  crystalReportview & Microsoft reportview δεν μπορώ να τα εγκαταστήσω  διότι δεν είναι Free) Μένω λοιπόν στο ReportView  Εκτός  αν μπορέσω να ΄βρω

    από κάπου free το  Microsoft reportviewer 

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  •  01-11-2011, 19:21 67996 σε απάντηση της 67991

    Απ: Report in report viewer

    Τα έχεις μπλέξει λίγο. Τα Crystal Reports δεν έχουν καμμία σχέση με τα Reporting Services και το Report Viewer. Είναι ένα προϊόν της Seagate το οποίο έρχεται "πακέτο" με το Visual Studio εδώ και καμμιά δεκαετία. Δεν μπορείς να δουλέψεις reports που φτιάχτηκαν με το ένα προϊόν χρησιμοποιώντας το άλλο.

    Επιπλέον, όλα τα controls που έρχονται μαζί με το Visual Studio είναι "δωρεάν" με την έννοια ότι μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις στις εφαρμογές σου χωρίς να αγοράσεις κάποιο επιπλεόν license. Εκτός και αν το Visual Studio που έχεις είναι κλεμμένο φυσικά.

    Όσον αφορά τώρα το Report Viewer, μπορείς να φτιάξεις άνετα reports με κατάληξη rdlc τα οποία θα τα εμφανίσεις με το Report Viewer control στην εφαρμογή σου χωρίς κάποιο επιπλέον license. Ο περιορισμός του Report Viewer είναι ότι η επεξεργασία των report θα γίνει στον client και συνεπώς θα τον επιβαρύνει. Επιπλέον, δεν χρησιμοποιείται κανένας μηχανισμός caching με αποτέλεσμα αν πολλοί χρήστες βλέπουν reports ταυτόχρονα να επιβαρύνεις τη βάση σου. 

    Άδειες χρειάζεσαι μόνο αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα Reporting Services, τα οποία εγκαθίστανται μαζί με τον SQL Server και αναλαμβάνουν να επεξεργαστούν τα report σου σε ένα ξεχωριστό server. Υποστηρίζουν διάφορα σενάρια caching, subscriptions (π.χ. να στέλνεις αυτόματα τις εβδομαδιαίες πωλήσεις στους διευθυντές πωλήσεων) και επιτρέπουν τη δημιουργία πολύ πιο περίπλοκων reports από αυτά που μπορείς να φτιάξεις και να δείξεις μόνο με τον ReportViewer.

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  02-11-2011, 08:46 67999 σε απάντηση της 67996

    Απ: Report in report viewer

    Παναγιώτης Καναβός:
    Τα έχεις μπλέξει λίγο. Τα Crystal Reports δεν έχουν καμμία σχέση με τα Reporting Services και το Report Viewer. Είναι ένα προϊόν της Seagate το οποίο έρχεται "πακέτο" με το Visual Studio εδώ και καμμιά δεκαετία. Δεν μπορείς να δουλέψεις reports που φτιάχτηκαν με το ένα προϊόν χρησιμοποιώντας το άλλο.

    Επιπλέον, όλα τα controls που έρχονται μαζί με το Visual Studio είναι "δωρεάν" με την έννοια ότι μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις στις εφαρμογές σου χωρίς να αγοράσεις κάποιο επιπλεόν license. Εκτός και αν το Visual Studio που έχεις είναι κλεμμένο φυσικά.

    Όσον αφορά τώρα το Report Viewer, μπορείς να φτιάξεις άνετα reports με κατάληξη rdlc τα οποία θα τα εμφανίσεις με το Report Viewer control στην εφαρμογή σου χωρίς κάποιο επιπλέον license. Ο περιορισμός του Report Viewer είναι ότι η επεξεργασία των report θα γίνει στον client και συνεπώς θα τον επιβαρύνει. Επιπλέον, δεν χρησιμοποιείται κανένας μηχανισμός caching με αποτέλεσμα αν πολλοί χρήστες βλέπουν reports ταυτόχρονα να επιβαρύνεις τη βάση σου. 

    Άδειες χρειάζεσαι μόνο αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα Reporting Services, τα οποία εγκαθίστανται μαζί με τον SQL Server και αναλαμβάνουν να επεξεργαστούν τα report σου σε ένα ξεχωριστό server. Υποστηρίζουν διάφορα σενάρια caching, subscriptions (π.χ. να στέλνεις αυτόματα τις εβδομαδιαίες πωλήσεις στους διευθυντές πωλήσεων) και επιτρέπουν τη δημιουργία πολύ πιο περίπλοκων reports από αυτά που μπορείς να φτιάξεις και να δείξεις μόνο με τον ReportViewer.



    Παναγιώτη σ ‘ ευχαριστώ  τώρα κάπως    τα  έχω ξεμπλέξει   αλά εξακολουθώ να ψάχνω λίγες γραμμές κώδικα  για το πώς θα  εμφανίσω το report  χρησιμοποιώντας   τον report viewer.

    Μπορείς να με βοηθήσεις και σ’ αυτό;

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems