Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Διαχείριση του Print event σε Microsoft ReportViewer

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Karist. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Karist στις 08-12-2011, 09:50. Υπάρχουν 0 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  08-12-2011, 09:50 68554

    Διαχείριση του Print event σε Microsoft ReportViewer

    Γεια σας,

    έχω μέσα σε ένα web application ένα report, έχω δοκιμάσει local και remote, φτιαγμένο με το εργαλείο "Microsoft Report Viewer".

    Στο toolbar δινει τις επιλογές για εκτύπωση, για εξαγωγή σε excel, pdf, για αναζήτηση και άλλα εργαλεία. Μεχρι εδώ όλα καλά.....

    Αυτό που θέλω να κανω στην εφαρμογή μου, είναι να μπορώ, όταν ο χρήστης πατάει το εικονιδιο του εκτυπωτή, να γράφω σε μια βάση το user name και μια τιμή true ή false αν εκτυπώθηκε ή όχι. Ειναι σημαντικό να περνάνε οι τιμές αυτές στη βάση, μονο άν ο χρήστης έχει τυπώσει το report. 

    Ερωτήσεις:

    1. Πως μπορώ να διαχειριστώ το print event μέσα από το web appl;
    2. Υπάρχει κατί τέτοιο; 
    3. Αν υπάρχει, το event μπορεί να γίνει μετά την εμφάνιση του print dialog που θα εμφανιστεί; ( Εκτός αν μπορώ να το παρακάμψω )
    4. Υπάρχει άλλος τρόπος εκτύπωσης του report, χωρίς να χρησιμοποιήσω το print option του MicrosoftReportViewer;
    5. Μπορείτε να προτεινετε κάποιο άλλο εργαλείο με δυνατότητες διαχείρισης όπως το print event; ( Αν είναι και δωρεάν θα είναι τέλειο - Ο τζάμπας ζεί )
    6. Πρόταση για εναλλακτική λύση;

    Ευχαριστώ πολύ

     

    '  

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems