Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ερώτηση σχετικά με προμήθεια και εγκατάσταση document management system

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò nick_jameson. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος nick_jameson στις 05-01-2012, 10:29. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-01-2012, 22:11 68807

    Ερώτηση σχετικά με προμήθεια και εγκατάσταση document management system

    Στη δουλειά όπου εργάζομαι (περίπου 10 χρήστες-εργαζόμενοι) χρησιμοποιούσαμε ένα αρκετά παλιό document management software (Adacta DMS). Παρείχε κατηγοριοποίηση εγγράφων, ήταν client-server εφαρμογή και εκτός από versioning για κάθε έγγραφο μπορούσαμε να καταχωρούμε και ημερομηνίες δημιουργίας εγγράφων, τροποποίησης κλπ....μετά από προβλήματα που παρουσίασε αποφασίσαμε να αλλάξουμε dms.
    Οι απαιτήσεις μας έχουν ως εξής:
    1) να κρατάει versioning για τα έγγραφα
    2) να έχει σύστημα χρηστών, δικαιώματα κλπ ώστε να μπορούμε να ελέγχουμε ποιός ανέβασε ποιο έγγραφο
    3) να μπορεί να κρατήσει διαφόρους τύπους αρχείων (όχι μόνο office αρχεία)
    4) να παρέχει σύστημα εξαγωγής των αρχείων ώστε να μπορώ να τα μεταφέρω σε άλλο ενδεχομένως dms (π.χ. να μπορώ να εξάγω τα word αρχεία μου και να τα αντιγράφω σ ένα extrernal hard disk drive διότι το Adacta έσπαγε τα αρχεία σε δικού του τύπου αρχεία και δεν μπορούσες να τα κάνεις export)
    5) να μπορώ να πάρω εύκολα backup
    6) δεν είναι προαπαιτούμενο να έχω και πρόσβαση στο σύστημα μέσω web αλλά καλό θα ήταν αν υπήρχε
    7) να μπορώ να δημιουργήσω επιλεγμένα tags για κάθε έγγραφο (π.χ. για όλα τα έγγραφα να απαιτώ τον αριθμό πρωτοκόλλου)

    Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος κάποιο dms που να καλύπτει τα παραπάνω και σε ποιό βαθμό τα καλύπτει? ποιά ειναι η εμπειρία του? Υπάρχει κάποιο free dms (ή/και opensource) που θα συστήνατε για τα παραπάνω? 
    Σημειώνω ότι έχω ήδη έναν Small Business Server (windows server 2008) από τον οποίο χρησιμοποιώ μόνο τον exchange 2007 για email server της επιχείρησης.
    Υπάρχει ο sharepoint διαθέσιμος μέσα στον sbs? Αν ναι , μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως dms, θα συστήνατε κάτι τέτοιο με βάση την εμπειρία σας? Θα ικανοποιούσε όλες τις παραπάνω απαιτήσεις μας (1-7)? χρειάζεται κάποια ειδική άδεια, συγκεκριμένο πλήθος χρηστών κλπ?
    Ποιό το σύστημα λήψης αντιγράφων ασφαλείας του sbs? μπορώ να κάνω export αυτοματοποιημένα όλα τα έγγραφα που έχω αποθηκεύσει σ αυτόν με την δομή φακέλων που έχω φτιάξει?
    Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σύστημα λήψης αντιγράφων ασφαλείας για το sharepoint?
    Το γεγονός ότι έχω workgroup και όχι domain θα μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα?
    Γνωρίζει κάποιος αν από το Adacta μπορώ να κάνω export τα αρχεία μου και να τα κάνω import σε sharepoint?

    Ευχαριστώ
    Νικος Jameson
  •  04-01-2012, 22:44 68808 σε απάντηση της 68807

    Απ: Ερώτηση σχετικά με προμήθεια και εγκατάσταση document management system

    Τί είναι το Adacta ?? Stick out tongue 


    To SharePoint μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί ως DMS αν δεν απαιτείς σκαναρίσματα και barcodes out-of-the-box. Είναι web εφαρμογή οπότε δεν τίθεται καν θέμα client/server ενώ υποστηρίζει (θα έλεγα απαιτεί σε μεγάλο βαθμό) WebDAV οπότε μπορείς να δεις τις βιβλιοθήκες του και ως file shares μέσα από τον Windows Explorer και να σώσεις documents μέσα σε αυτά με ένα απλό save.

    Αν περιλαμβάνεται ή όχι στον SBS 2008 (σκέτο ή R2 ?) δεν ξέρω, θα πρέπει να ρωτήσεις στο autoexec.gr. Νομίζω ότι περιλαμβάνει την "μικρή" έκδοση, τα Windows SharePoint Services 3.0. Η έκδοση αυτή είναι διαθέσιμη δωρεάν αλλά έχει σημαντικά λιγότερες δυνατότητες από την κανονική έκδοση (SharePoint Server 2007). Αν σου κάνει ή όχι θα εξαρτηθεί περισσότερο από τον όγκο των δεδομένων και όχι τον αριθμό των χρηστών καθώς και το είδος full-text-search και customization που θέλεις.

    Θα πρέπει να έχεις υπόψη ότι εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον έχει βγει η νέα έκδοση του SharePoint, η 2010, η οποία απαιτεί 64bit λειτουργικό. Θα είναι μάλλον κρίμα να βάλεις τώρα την παλιά έκδοση - αν όχι τίποτε άλλο, η MS δεν βγάζει εύκολα updates ή patches για παλιές εκδόσεις.

    Όσον αφορά tagging και πρωτόκολλο -  τα tags δεν είναι πρωτόκολλο. Μπορείς σε κάθε document να ορίσεις επιπλέον πεδία για αριθμό πρωτοκόλλου και οτιδήποτε άλλο θέλεις (κατηγορία, τμήμα, πελάτη, κλπ). Δεν υπάρχει υποστήριξη tags ακριβώς με την έννοια που υπάρχει στα blogs, μπορείς όμως να βρεις κάποια open source ή commercial addins που προσθέτουν πεδία τύπου tag. Έτσι κι αλλιώς, τα tags δεν χρησιμεύουν στην αναζήτηση αφού υπάρχουν custom πεδία και full-text search. 

    Από εκεί και πέρα, το backup είναι λίγο πιο περίπλοκο από το backup του SQL Server, versioning προφανώς υπάρχει, το ότι έχεις workgroup θα δημιουργήσει θέματα (πού ξέρεις ποιός χρήστης είναι ποιός αν έχεις workgroup και όχι domain? Πού να το καταλάβει και το Sharepoint?) και γενικά είναι πολλά τα θέματα που δεν καλύπτονται σε μία απλή συζήτηση. 

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  05-01-2012, 10:29 68813 σε απάντηση της 68808

    Απ: Ερώτηση σχετικά με προμήθεια και εγκατάσταση document management system

    Παναγιώτη ευχαριστώ
    Επειδή το δίκτυο των pc μου είναι σε workgroup και μονο ο sbs σε δικο του domain, οι χρήστες που θα μπαίνουν στο sharepoint δεν μπορούν να είναι αποκλειστικά sharepoint χρηστες?
    Τι προτείνετε ως λύση?
    επιλέγοντας http://mycompanyserver:987 μπήκα στο default site αλλά δεν βρήκα administration link για να μπορέσω να ασχοληθώ. Υπάρχει κάποιος άλλος χρήστης με τον οποίο πρέπει να μπω για να κανω administration (αυτος που μπήκα είναι ο admin του χρήστη)
    το UI ειναι στα αγγλικα και αυτό δυσκολεύει τους χρήστες μου
    Πώς μπορώ να το γυρίσω στα ελληνικά?
    ΕΥχαριστώ
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems