Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Parallel API and Hardware problems

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Bill . Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 05-02-2012, 11:40. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-02-2012, 14:02 69124

    Parallel API and Hardware problems

    Καλημέρα . Έχω μια εφαρμογή σχεδιασμένη με το Parallel API framework 4. Σε επεξεργαστές Core i3/i4/i7 όλα είναι όπως τα περίμενα πολύ καλές επιδόσεις και βλέπω και το scale μεταξύ core i3 ,core i5 , core i7 . Όταν όμως το ίδιο exe το τρέξω σε επεξεργαστές μια γενιά πίσω πχ core duo ή Athlon xp σειρά τότε έχω πρόβλημα. Η εφαρμογή δεν τρέχει όπως θα ήθελα κολά αρκετά άλλες φορές τρέχει με πολύ αργό ρυθμό κτλ. Δεν ξέρω έχω εγω κάποιο σχεδιαστικό πρόβλημα για back compatibility ? ή είναι κάτι άλλο ? (Δεν έχω δοκιμάσει την εφαρμογή σε επεξεργαστές AMD Buldozer )

    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  05-02-2012, 11:40 69137 σε απάντηση της 69124

    Απ: Parallel API and Hardware problems

    Χωρίς κώδικα είναι αδύνατο να βοηθήσει κανείς. Θέμα backwards compatibility δεν υπάρχει γιατί πολύ απλά το Task Parallel Library (υποθέτω γι αυτό μιλάς) δουλεύει πάνω από τα ήδη υπάρχοντα threads και threadpools. Από την άλλη, οι νεότεροι επεξεργαστές μπορούν να χειριστούν πολύ καλύτερα πολλαπλά threads καθώς έχουν μεγαλύτερες cache και καλύτερη επικοινωνία με τη μνήμη.

    Πέρα από το να δείξεις τον κώδικα και να πεις τί περιμένεις και τί παρατηρείς, δοκίμασε να κάνεις profile για να δεις τί πραγματικά κάνει η εφαρμογή σου σε κάθε μηχάνημα.

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems