Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

project σε C# (ή VB) - συμπλήρωση φόρμας και δημιουργία αρχείων word, excel

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò SnakeEyes. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Ζήσης Στέλιος στις 09-04-2012, 13:35. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  29-02-2012, 21:55 69489

    project σε C# (ή VB) - συμπλήρωση φόρμας και δημιουργία αρχείων word, excel

    Αν και είναι πολύ χρήσιμα τα βιβλία και τα tutorials τα βαριέμαι εύκολα και δεν μπορώ να αφοσιωθώ στο διάβασμα τους, έτσι λοιπόν
    σκέφτομαι να ξεκινήσω να φτιάξω μια εφαρμογή που χρειάζομαι για να μάθω τη C#. Αυτό που θέλω να φτιάξω είναι το εξής:

    Θέλω σε μια φόρμα-καρτέλα να δίνω τα στοιχεία ενός πελάτη και σύμφωνα με αυτά να δημιουργούνται κάποιες βεβαιώσεις και αιτήσεις
    οι οποίες υπάρχουν έτοιμες σε word και excel και στις οποίες μέχρι στιγμής πρέπει να συμπληρώνω σε κάθε μία ξεχωριστά τα στοιχεία.

    Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο αυτό είναι εύκολο ή δύσκολο σαν πρώτο project και πως θα με συμβουλεύατε να ξεκινήσω?
    Μπορεί να γίνει σε Visual C# 2008 express που την έχω ήδη εγκατεστημένη λόγω κάποιον tutorials που είχα ξεκινήσει να διαβάζω
    ή χάνω πολλές δυνατότητες που έχουν οι νεότερες εκδόσεις? Μήπως βρω ποιο εύκολα υλικό σε VB.NET ή να μείνω στη C#?

    "...κάπου μακριά οι άνθρωποι θα νομίζουν πως είναι ακόμα ζωντανοί..."
  •  29-02-2012, 22:10 69490 σε απάντηση της 69489

    Απ: project σε C# (ή VB) - συμπλήρωση φόρμας και δημιουργία αρχείων word, excel

    Αν δεν έχεις όρεξη για διάβασμα, δεν υπάρχει λόγος καν να προσπαθείς. Ο προγραμματισμός θέλει πολύ διάβασμα. Tutorials θα βρεις άπειρα, ξεκινώντας από το ίδιο το MSDN. Δες π.χ. την ενότητα Learn Visual C#

    Δεν θα βρεις ευκολότερα υλικό σε VB.NET. Οι έννοιες και τα πράγματα που πρέπει να μάθεις είναι τα ίδια. Η C# όμως χρησιμοποιείται σε πολύ μεγαλύτερο φάσμα εφαρμογών με αποτέλεσμα να υπάρχει πολύ περισσότερο υλικό σε C#, ιδίως για προχωρημένα θέματα. Τέλος, το σύνολο σχεδόν των open-source projects για .NET είναι γραμμένα σε C#.

    Χωρίς διάβασμα όμως, απλά ξέχνα το.

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  29-02-2012, 23:00 69496 σε απάντηση της 69489

    Απ: project σε C# (ή VB) - συμπλήρωση φόρμας και δημιουργία αρχείων word, excel

    Μου θύμισες τη δική μου προσπάθεια να μάθω να προγραμματίζω σε .ΝΕΤ. Όταν θέλω να μάθω κάτι καινούριο θα πρέπει να γράψω μία ή δύο μικρές εφαρμογές που να κάνουν χρήση των νέων τεχνολογιών. Ασύνδετα tutorials και διάβασμα cover to cover μου "τη σπάνε". Το γιατί κανένας δε γράφει ένα βιβλίο που να αξιοποιεί αυτή την διδακτική τεχνική, παραμένει για μένα ένα μυστήριο. Τα περισσότερα βιβλία - αν όχι όλα - στη βιβλιοθήκη μου ακολουθούν το στυλ του MSDN. Το σφάλμα τους είναι ότι προσπαθούν να σε διδάξουν υιοθετώντας τη μέθοδο ενός λεξικού ή μιας εγκυκλοπαίδειας. Τύποι που έχουν μεράκι και θέλουν να σε διδάξουν με τον άλλο τρόπο, γράφουν κυρίως στα blogs τους. Καταπιάνονται με το χτίσιμο μιας μικρής εφαρμογής και μέσα από διαδοχικά posts σε "μπάζουν" στη χρήση και τη φιλοσοφία των διαφόρων τεχνολογιών και τεχνικών προγραμματισμού. Οι τύποι αυτοί, όμως, είναι μετρημένοι στα δάχτυλα και το υλικό τους δεν έχει μεγάλο πλάτος (δηλαδή δε γεμίζει ένα "τυπικό" βιβλίο). Δυστυχώς, το πολύ διάβασμα είναι απαραίτητο κι ο Παναγιώτης έχει δίκιο. Μην ξεχνάς ότι ο προγραμματισμός είναι κι αυτός μια επιστήμη. Είναι μεγάλη αφέλεια να πιστεύεις ότι άκοπα θα αποκτήσεις γνώσεις και δεξιότητες που κάποιοι για να τις αποκτήσουν σπουδάζουν τουλάχιστον τέσσερα χρόνια. Απαιτεί προσπάθεια και πειθαρχία (είμαι τώρα σε μια ηλικία που έχω απολέσει και τα δύο). Ξεκίνα με μια τεχνολογία τη φορά (πχ βάσεις δεδομένων), αντιστεκόμενος στο κάλεσμα των υπολοίπων. Θέλει χρόνο, αλλά δες το σαν το σκάκι. Δε γίνεσαι grandmaster μαθαίνοντας μόνο τις κινήσεις των κομματιών...

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  01-03-2012, 02:29 69502 σε απάντηση της 69489

    Απ: project σε C# (ή VB) - συμπλήρωση φόρμας και δημιουργία αρχείων word, excel

    Γενικότερα η υπόθεση σηκώνει πολύ διάβασμα και πρέπει να μάθεις καλά τις αρχές του Object Oriented programming. Θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη ότι πρέπει να διαβάσεις και να μάθεις καλά την C# και όσο μπορείς καλύτερα το Framework Class Library. Επίσης αν πρόκειται να υλοποιήσεις desktop applications πρέπει να μάθεις το WPF (και ότι αυτό συνεπάγεται), το νέο Framework της Microsoft για να "χτίσει" κάποιος desktop applications . Πρέπει γενικά να ενημερώνεσαι συχνά για το τι καινούριο βγαίνει όσο αναφορά το Framework & tools.

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  01-03-2012, 08:56 69505 σε απάντηση της 69502

    Απ: project σε C# (ή VB) - συμπλήρωση φόρμας και δημιουργία αρχείων word, excel

    όχι βρε παιδιά δεν εννοώ να μάθω χωρίς να διαβάσω αλλά δεν μ αρέσει αυτό που συμβαίνει με τα περισσότερα βιβλία που
    πρέπει να φτάσεις να διαβάσεις 300 σελίδες για να περάσεις στην πράξη. Θυμάμαι ένα βιβλίο στη σχολή όταν κάναμε vb6 που
    λεγόταν νομίζω βήμα-βήμα vb6, ήταν απλό κατανοητό και με πρακτικά παραδείγματα ενώ κάτι αντιστοιχο μας είχαν δώσει και
    για τη C++.

    Ουσιαστικά λειτουργώ όπως λέει και ο Markos γι αυτό αναρωτιόμουν αν θα μπορούσα να ξεκινήσω με τη παραπάνω εφαρμογή
    ή αν είναι πολύ δύσκολη γι αρχή.  Όταν έχω φτιάξει κάτι μετα, περιέργως, μου είναι πιο εύκολο και ευχάριστο να διαβάσω κι αυτά
    τα μεγάλα βιβλία με την πολύ θεωρία.

    "...κάπου μακριά οι άνθρωποι θα νομίζουν πως είναι ακόμα ζωντανοί..."
  •  09-04-2012, 13:35 69951 σε απάντηση της 69489

    Απ: project σε C# (ή VB) - συμπλήρωση φόρμας και δημιουργία αρχείων word, excel

    Ο καλλίτερος τρόπος για να κάνεις αυτό που αναφέρεις είναι με την δημιουργία Com add-in για το word σου μέσω VSTO .
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems