Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Αναγνώριση συγκεκριμένου ήχου απο εφαρμογή

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò TheoBallis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος nikos123 στις 23-09-2012, 12:30. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  19-09-2012, 20:57 71272

    Αναγνώριση συγκεκριμένου ήχου απο εφαρμογή

    Αγαπητοί συμφορουμίτες

    Προσπαθώ να δημιουργήσω μία εφαρμογή που να ανταποκρίνεται στο "ακουσμα" ενός συγκεκριμένου (.wav στην περιπτωσή μας) αρχείου.
    Το παραπάνω αρχείο εκτελείται (ακούγεται) μέσα από μία fullscreen εφαρμογη (παιχνίδι).

    Έχετε κάποια πρόταση?

    Είχα βρει μια σχετική βοήθεια στο παρακάτω λινκ
    http://www.codeproject.com/KB/vista/CoreAudio.aspx

    Μέχρι στιγμής έχω δημιουργησει μία εφαρμογή που αντιλαμβάνεται απότομη αλλαγή της έντασης του ήχου αλλά δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με αυτή τη λύση.

    (Να σας ενημερώσω πως έχω μια σχετική εμπειρία με vb6 αλλα προσπαθω να περάσω σε VB.NET)

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  •  19-09-2012, 21:27 71273 σε απάντηση της 71272

    Απ: Αναγνώριση συγκεκριμένου ήχου απο εφαρμογή

    Χμ... Όμορφο θέμα! Μάλλον ψάχνεις για μια audio fingerprinting library. Βάζοντας στο Google "audio fingerprint library" και "acoustic fingerprint library" ήρθαν μερικές σαν αποτέλεσμα. Δυστυχώς, δεν ξέρω τίποτε πάνω στο αντικείμενο για να σου προτείνω κάποια. Ρίξε μια ματιά και στο MusicBrainz.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  21-09-2012, 12:31 71276 σε απάντηση της 71272

    Απ: Αναγνώριση συγκεκριμένου ήχου απο εφαρμογή

    Συμφωνώ με αυτό που λέει ο Μάρκος. Έχω κάνει audio-watermarking, αλλά σε native κώδικα, όπου παίρνεις ωμά samples από τον driver αποκωδικοποίησης ήχου και εφαρμόζεις διάφορους αλγορίθμους (FFT, ψηφιακά φιλτρα κλπ) για να βρεις κατά προσέγγιση ένα γνωστό κομμάτι ήχου. Το αντικείμενο της δουλειάς περνάει τότε σε ψηφιακή επεξεργασία ήχου. Σε VB ίσως να είναι πιο δύσκολο, ή όμως και πιο εύκολο, αλλά κατά πάσα πιθανότητα πιο αργό.


    Panagiotis Georgiadis
    HBM Netherlands B.V.
    www.twitter.com/HimWithCurls
  •  22-09-2012, 17:51 71279 σε απάντηση της 71276

    Απ: Αναγνώριση συγκεκριμένου ήχου απο εφαρμογή

    Κατ'αρχας ευχαριστώ πολυ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις. Smile

    Επειδή το audio-watermarking όμως μου φαινεται βαθειά νερά για τις ικανότητες μου, θα ήθελα να ρωτήσω συγκεκριμένα αν υπάρχει καποιος τρόπος να ενημερωθείς για το αρχείο που εκτέλεσε μία εφαρμογή.

    Δηλαδή όταν ένα πρόγραμμα "παίξει" ένα αρχείο ήχου δεν έχουμε καποιο τρόπο να ενημερωθούμε γι' αυτή την ενέργεια?
  •  23-09-2012, 12:30 71281 σε απάντηση της 71279

    Απ: Αναγνώριση συγκεκριμένου ήχου απο εφαρμογή

    Αν κάνεις διπλό κλικ σε ένα αρχείο ήχου και σου ανοίξει π.χ. με το VLC , τότε το VLC.exe θα ξεκινήσει με argument  το path του αρχείου. Αυτό μπορείς να το βρεις όπως εδώ http://stackoverflow.com/questions/504208/how-to-read-command-line-arguments-of-another-process-in-c 
    Πάντως αν έχεις ανοιχτό το VLC και κάνεις open ένα αρχείο δε νομίζω να γίνεται, εκτός και αν κάνεις χακεριες και επεμβεις στη μνήμη κάποιου process.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems