Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Mp3 Palyer - playlist

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò promot3r. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος promot3r στις 12-10-2012, 14:56. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-10-2012, 15:14 71395

    Mp3 Palyer - playlist

    Καλησπερα σας,

    Φτοιάχνω έναν mp3 player Με playlist και με την εξής "απαίτηση".
    Θέλω να έχει 7 buttons (το κάθε ένα ονομασμένο ανά ημέρα) έτσι ώστε όταν ο χρήστης πατάει το button "monday" να φορτώνει στην λίστα μερικά mp3s που θα έχω στο folder "C:\musiclists\monday\"
    Μέχρι τώρα έχω φτοιάξει όλες τις βασικές λειτουργίες του player και δουλεύει.
    ΑΛΛΑ έχω κολήσει στο σημείο του να κάνω το κάθε κουμπί να φορτώνει τα αντίστοιχα mp3 και αμέσως μετά ο player  να ξεκινήσει να τα παίζει (όπως θα έκανε αν επέλεγα τον τρόπο -load folder-  στην playlist).

    Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

    Με εκτίμηση,

    Αλέξανδρος
  •  11-10-2012, 15:41 71396 σε απάντηση της 71395

    Απ: Mp3 Palyer - playlist

    Και πως τα παίζεις τα mp3? Χρησιμοποιείς κάποιο control? Αυτό το control κοίταξες τί μεθόδους έχει? Όλα τα control που έρχονται μαζί με το Visual Studio έχουν και help το οποίο μπορείς να το δεις απλά επιλέγοντας το control και πατώντας F1. Το ίδιο συμβαίνει και για τα περισσότερα properties.

    Επίσης, τί εννοείς ότι έχεις φτιάξει τις βασικές λειτουργίες? Βασικές λειτουργίες είναι να πατάς ένα δικό σου κουμπί για παράδειγμα και να παίζει ένα συγκεκριμένο τραγούδι. Αν το έχεις κάνει αυτό, ξέρεις ήδη πως να φτιάξεις το string με το πλήρες path του αρχείου, πως να καλέσεις την Load του control (υποθέτωντας ότι έχει κάτι τέτοιο) και να ξεκινήσεις/σταματήσεις την εκτέλεση με κάποιες εντολές του τύπου Play/Pause/Stop.

    Μήπως απλά έβαλες κάποιο control στη φόρμα και πατάς τα κουμπιά του control αντί για κάποια δικά σου?


    Για τί γλώσσα και περιβάλλον μιλάμε?  

    Αν πρόκειται για άσκηση σχολής, καλύτερα να κάτσεις να βριες μόνος σου τις απαντήσεις. Σκοπός δεν είναι να σου δώσει κάποιος έτοιμη την απάντηση αλλά να μάθεις να χειρίζεσαι το περιβάλλον και το help, για να βρίσκεις μόνος σου τις απαντήσεις σε χρόνο πολύ λιγότερο απ' ότι σου παίρνει να γράψεις την ερώτηση

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  11-10-2012, 22:59 71398 σε απάντηση της 71396

    Απ: Mp3 Palyer - playlist

    Καλησπερα,

    Δεν ειναι για ασκηση σχολης αλλα για "εξυπηρετηση". Ειχα ασχοληθει παλια στο πανεπιστημιο με VB4-5 παρα πολυ αλλα πλεον εχουν ξεχαστει τα περισσοτερα.
    Χρησιμοποιω ενα mp3 player (open source code) http://www.planet-source-code.com/vb/scripts/ShowCode.asp?txtCodeId=8000&lngWId=10 (το αναφερω για να το κοιταξεις)
    Όλο αυτο γίνεται σε visual studio 2008.

  •  12-10-2012, 12:36 71402 σε απάντηση της 71398

    Απ: Mp3 Palyer - playlist

    Το link παραπέμπει σε έτοιμο κώδικα που κάνει αυτό που θες. Οπότε ποιά είναι η ερώτηση? Δεν καταλαβαίνεις πως δουλεύει? Θέλεις να φτιάξεις το δικό σου player βασισμένος στον κώδικα του άλλου? Δεν θέλεις να προσθέτεις ένα-ένα τα αρχεία αλλά να προσθέσεις με τη μία όσα είναι σε ένα φάκελο?

    Αν θέλεις να βρεις όλα τα αρχεία σε ένα φάκελο με συγκεκριμένη κατάληξη μπορείς να χρησιμοποιήσεις την Directory.GetFiles δίνοντας το κατάλληλο search pattern, π.χ. Directory.GetFiles(somePath,"*.mp3) για να πάρεις ένα πίνακα με τα ονόματα των αρχείων που ταιριάζουν. Αν θέλεις να βρεις όλα τα mp3 που υπάρχουν στο folder και τα subfolder χρησιμοποιείς το overload που δέχεται και SearchOptions, π.χ. Directory.GetFiles(somePath,"*.mp3",SearchOption.AllDirectories)

    Η εμπειρία σε VB5 ή VB6 δεν βοηθάει και πολύ στο χώρο του .NET, μάλλον μπέρδεμα προκαλεί ακόμα και αν δουλέψεις με VB.NET. 

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  12-10-2012, 14:56 71404 σε απάντηση της 71402

    Απ: Mp3 Palyer - playlist

    Σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη για την απάντησή σου, το έχω καταλάβει ότι είναι μπέρδεμα η προηγούμενη εμπειρία μου με την VB ως πρός την vb.net.
    Στο έτοιμο πρόγραμμα που είδες, αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής:

    1) Να προσθέσω ένα κουμπί ονομασμένο για παράδειγμα "Δευτέρα" το οποίο στο click να φορτώνει στην playlist (δεξί listbox) όλα τα mp3 αρχεία που θα βρίσκονται στο "C:\player\music\monday\"
    2) Αμέσως μετά να κάνει shuffle τη λίστα με τα mp3
    3) Μετά το shuffle να ξεκινάει αμέσως να παίζει το πρώτο (στη λίστα) mp3

    Είναι εφικτό όλο αυτό ?
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems