Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Αλλαγή περιεχομένου στο Panel ύστερα από επιλογή στο μενού

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò gus. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George Parissis στις 26-10-2012, 12:11. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  25-10-2012, 14:16 71472

    Αλλαγή περιεχομένου στο Panel ύστερα από επιλογή στο μενού

    Καλησπέρα παιδιά,

    προσπαθώ να φτιάξω μία desktop εφαρμογή και έχω το εξής πρόβλημα. Έχω φτιάξει ένα toolstripmenu. Ας υποθέσουμε ότι έχει ένα μενού με 2 υπομενού μέσα. Το υπομενού προσθήκη χρήστη και το υπομενού αναζήτηση χρήστη.

    Αυτό που θέλω να κάνω είναι στο ίδιο παράθυρο να αλλάζει το περιεχόμενο ώστε να εξυπηρετεί την εκάστοτε ανάγκη. π.χ στην αναζήτηση να έχει 2 textbox και ένα κουμπί search ενώ στην προσθήκη να έχει 5-6 textbox, dropdown, radio buttons Και το κουμπί προσθήκης.

    Το έχω υλοποιήσει φτιάχνοντας ένα panel για κάθε υπομενού (ενεργοποιώ το ένα πάνελ, απενεργοποιώ το άλλο). Βέβαια μου φαίνεται πρόχειρο και δυσλειτουργικό στην διαχείριση (όταν θέλω να κάνω αλλαγή να σέρνω το κάθε πάνελ δεξιά-αριστερά. η επιλογή από το properties δεν μου φέρνει στην κορυφή αυτό που διάλεξα). Επίσης μου δημιουργεί μερικές φορές πρόβλημα γιατί δεν φορτώνει το panel.

    Υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω αυτό που ζητάω; Υπάρχει κάποιος ενδεδειγμένος τρόπος;
  •  25-10-2012, 14:43 71473 σε απάντηση της 71472

    Απ: Αλλαγή περιεχομένου στο Panel ύστερα από επιλογή στο μενού

    Μην τα σέρνεις δεξιά αριστερά.
    Βαλτα το ένα πάνω στο άλλο και από το Designer δεξί κλικ  Send to Back η BringTo Font.

    Από το πρόγραμμα 

    this.panel1.SendToBack();
    this.panel1.BringToFront();

  •  25-10-2012, 14:48 71474 σε απάντηση της 71473

    Απ: Αλλαγή περιεχομένου στο Panel ύστερα από επιλογή στο μενού

    αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό που ζητάω; χρειάζομαι για κάθε περιεχόμενο του αντίστοιχου υπομενού ένα panel;
  •  25-10-2012, 14:57 71475 σε απάντηση της 71474

    Απ: Αλλαγή περιεχομένου στο Panel ύστερα από επιλογή στο μενού

    Μάλλον κάνεις πολλές και περίπλοκες ενέργειες.
    Το υπομενου από μόνο του θα έπρεπε να εκτελεί μια ενέργεια χωρίς να ορίζεις διάφορα σε panel. Γενικά δεν είναι καλό να αλλάζεις το GUI σε κάθε επιλογή μενού. 

    EDIT 
    Μάλλον καλύτερα να πετάς νέο παράθυρο για εισαγωγη νέου χρήστη.
  •  25-10-2012, 15:07 71476 σε απάντηση της 71475

    Απ: Αλλαγή περιεχομένου στο Panel ύστερα από επιλογή στο μενού

    όταν πηγαίνω  στο Users-->Add θέλω να έχει διαφορετικό περιεχόμενο από όταν πηγαίνω Users-->Search. Αυτό δεν θα το καταφέρω με δύο πάνελ όπου θα ενεργοποιώ το ένα και θα απενεργοποιώ το άλλο σε κάθε περίπτωση;

    π.χ στο ένα panel έχω βάλει 2 textbox, ένα κουμπί και ένα datagridview, στο άλλο έχω βάλει textbox,radiobuttons, dropdown κτλ


    πως θα μπορούσα να το κάνω χωρίς να αλλάζω το gui σε κάθε επιλογή μενού;

    Δυστυχώς δεν θέλουν άλλα παράθυρα. Από το MainWindow θέλουν να γίνεται η δουλειά...
  •  25-10-2012, 15:13 71477 σε απάντηση της 71476

    Απ: Αλλαγή περιεχομένου στο Panel ύστερα από επιλογή στο μενού

    Ε βάλε ένα tabcontrol με 2 pages (add, search) και ούτε μενού ούτε τίποτα Smile
  •  25-10-2012, 15:55 71478 σε απάντηση της 71477

    Απ: Αλλαγή περιεχομένου στο Panel ύστερα από επιλογή στο μενού

    2 μενού είναι για αρχή! Μετά θα χρειαστεί και άλλα που θα έχουν μέχρι 4 επιλογές το καθένα. Γι'αυτό είχα απορρίψει την σκέψη του tabcontrol.


    Υ.Γ Συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεωνStick out tongue
  •  25-10-2012, 21:00 71479 σε απάντηση της 71472

    Απ: Αλλαγή περιεχομένου στο Panel ύστερα από επιλογή στο μενού

    Συνημμένα: UserControl.Demo.zip

    Έχεις δίκιο να υποψιάζεσαι ότι κάτι δεν πάει καλά. Η λύση με τα panels είναι λάθος.

    Σου έχω στείλει ένα project για το πως θα πρέπει να το κάνεις. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις UserControls. Η λύση που σου προτείνω είναι πάρα πολύ απλή ίσα ίσα για να πάρεις μία ιδέα όμως θα σε βάλει στον σωστό δρόμο.

  •  26-10-2012, 08:02 71480 σε απάντηση της 71479

    Απ: Αλλαγή περιεχομένου στο Panel ύστερα από επιλογή στο μενού

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση και για το συνημμένο. Μπορείς όμως να το ξαναδώσεις γιατί το visual studio δεν μου εμφανίζει περιεχόμενο; 

    EDIT

    Το άνοιξα μέσα από το visual studio (open project--> UserControl.Demo). Παρόλα αυτά μου λέει empty project

    Να υποθέσω ότι αντίστοιχα γίνεται και στην  c#,έτσι;

    Αν επίσης έχεις να προτείνεις κανένα walktrough ή tutorial θα μου ήταν πολύ χρήσιμο Yes
  •  26-10-2012, 12:11 71482 σε απάντηση της 71480

    Απ: Αλλαγή περιεχομένου στο Panel ύστερα από επιλογή στο μενού

    Περίεργο, εμένα μου το ανοίγει κανονικά. Το project έχει φτιαχτείσ σε VS 2010.

    Ναι το ίδιο είναι και στην C#. Δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάποιο tutorial. Δεν γνωρίζω.

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems