Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

DevExpress

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò hall. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 11-03-2013, 11:39. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-03-2013, 00:08 72273

    DevExpress

    Γεια σας, ξέρετε κανεναν που να δουλευει ή εστω να εχει μια μικρή πειρα σε devExpress winforms αλλα με συνδεση XPO ? ρωταω για να στειλω την ερωτηση μου εδω ή οχι

    ευχαριστω
    Δημοσίευση στην κατηγορία: , ,
  •  09-03-2013, 00:21 72274 σε απάντηση της 72273

    Απ: DevExpress

    Λίγο ασχολήθηκα, πολύ προβληματικά controls.
    Πιστεύω τo .NET έχει αρκετά controls που καλύπτουν όλες τις ανάγκες.
    Αν είσαι πρωτάρης στο .ΝΕΤ θα σου φανούν πολύ δύσκολα τα DevExpress.
    Αν έχεις εμπειρία δεν χρειάζεσαι τα DevExpress , φτιάχνεις δικά σου controls Smile

  •  09-03-2013, 04:45 72275 σε απάντηση της 72273

    Απ: DevExpress

    Αν και λιγο ασχετο με την ερωτηση σου, θα σε συμβουλευα να μην ασχοληθεις καθολου με devexpress.. Θα φτασεις σε ενα σημειο που εχεις χασει ωρες ολοκληρες, θα κολλησεις καποιου και οταν πας στο support site θα σου πουν οτι ειναι bug του control θα το φτιαξουμε στο μελλον. Απειρα bug, κακο performance. Καλυτερα χρησιμοποιησε της telerik.. Και πολυ πιο απλα στο χειρισμο
  •  09-03-2013, 05:14 72277 σε απάντηση της 72275

    Απ: DevExpress

    Δεν θα συμφωνήσω με τους παραπάνω από εμένα. Χρησιμοποιώ την DevExpress από το 2005. Όσο για τα bugs δηλαδή αν πάω στο forum της Telerik δεν θα δω post για bug? Δεν το νομίζω. Με τα XPO δεν έχω μεγάλη εμπειρία γιατί χρησιμοποιώ EF για τα Projects μου αλλά αν είναι κάτι που το γνωρίζω από τις ελάχιστες γνώσεις που έχω ευχαρίστως να απαντήσω.

    Αν το άλλο κομμάτι τις ερώτησης αφορά Winforms, WPF, Silverlight ναι εκεί μπορώ να πω έχω μεγάλη εμπειρία.

  •  09-03-2013, 06:44 72280 σε απάντηση της 72273

    Απ: DevExpress

    Ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα απλα για να μη φαινεται οτι κατηγορουμε εταιρειες που ποτε δε θα τις φτασουμε, το καλυτερο ειναι να δοκιμασεις τις εναλλακτικες και να διαλεξεις τι σε βολευει καλυτερα, στην καθε περιπτωση. Τα δικα μου ηταν απλα λογια αγανακτησης που μου πηρε 3 εβδομαδες να μεταφερω φορμες απο Dev σε Telerik καθαρα λογω bug της συγκεκριμενης εταιρειας. Αλλα σαφως και χρησιμοποιουμε ακομα καποια control Dev που ειναι καταπληκτικα.
  •  11-03-2013, 09:48 72287 σε απάντηση της 72280

    Απ: DevExpress

    Τα control του .NET δεν φτάνουν σε λειτουργίες ούτε της Telerik ούτε της DevExpress. Ο χρόνος που θα χάσεις για να καταφέρεις να φτιάξεις ένα control όμοιο με κάποιο από αυτά που σου δίνουν η Telerik ή η DevExpress κατά κανόνα είναι πολύ μεγαλύτερος από τον διαθέσιμο, εκτός και αν μιλάμε για χρόνους > 6 μήνες. Εκτός και αν νομίζει κανείς ότι μπορεί π.χ. να βγάλει πραγματικά γενικό και εύχρηστο control για WYSIWYG εκτύπωση σε λιγότερο χρόνο.

    Όσο για bugs, όλα τα control έχουν bugs. Συνήθως όμως, τα προβλήματα οφείλονται σε κατάχρηση ή έλλειψη κατανόησης της σουίτας, όχι πραγματικών προβλημάτων.

    Αυτό που μπορεί  να πει κανείς είναι ότι οι σουίτες είναι βαρειές καθώς τα διάφορα control προσπαθούν να κάνουν 1000 πράγματα όταν εσύ στην πραγματικότητα χρειάζεσαι τα 10. Γι αυτό και πρέπει να προσέχει κανείς τί χρησιμοποιεί και που. Το ότι θα σε βολέψει το grid μίας σουίτας δεν σημαίνει ότι πρέπει να αντικαταστήσεις ΟΛΑ τα textbox, combo της εφαρμογής σου με τα αντίστοιχα της σουίτας "μήπως και χρειαστούν".

    Αυτό που αγοράζεις όταν αγοράζεις μία σουίτα στην πραγματικότητα είναι ο χρόνος που θα έδινες στην ανάπτυξη των control. Άλλοτε αξίζει, άλλοτε δεν αξίζει. Ευτυχώς, και οι δύο σουίτες σου δίνουν το source code οπότε αν εμφανιστεί πρόβλημα μπορείς να το διορθώσεις εύκολα μόνος σου, χωρίς να περιμένεις πότε και αν το διορθώσει ο vendor (DevExpress, Telerik ή Microsoft)

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  11-03-2013, 10:50 72288 σε απάντηση της 72287

    Απ: DevExpress

    Αυτό το Control που θα φτιάξεις μόνος δε χρειάζεται να έχει 1000 πράγματα, θα έχει ακριβώς τα 10 (τι 10 δλδ 2-3) πράγματα που θες. Ούτε από το μηδέν το "φτιάχνεις"

    Εγώ πιστεύω πως αυτά που σου προσφέρουν η DevExpress, Telerik... για τον πελάτη είναι too much. Η vendors βεβαια προσπαθούν να σου πουν ότι είναι απαραίτητα. 
  •  11-03-2013, 11:39 72289 σε απάντηση της 72288

    Απ: DevExpress

    Για σκέψου το λίγο. Αν χρειαστείς 1 μήνα συνολικά για να φτιάξεις στο control, η εταιρεία σου έχει χρεωθεί κάπου μεταξύ €3000-€6000. Δεν αναφέρομαι στο μισθό σου, αλλά στα χρήματα που χρεώνει η εταιρεία σου τον ανθρωπομήνα και τα οποία ΔΕΝ τα εισπράτει όσο εσύ φτιάχνεις το καινούριο control. Για την εταιρεία, αυτό είναι πραγματικό κόστος. Το ποσό αυτό είναι υπεραρκετό για να καλύψει το κόστος αγοράς μίας σουίτας. 
    Άσε που μέχρι να αρχίσεις να υλοποιείς ένα functionality φαίνεται πολύ ευκολότερο απ' ότι είναι πραγματικά. Το "devil is in the details" ισχύει και με το παραπάνω. Γι αυτό και όσο πιο έμπειρος είναι κανείς με ένα θέμα, τόσο περισσότερο σκέφτεται το build-vs-buy.

    Από την άλλη, 2-3 χοντρά προβλήματα μπορεί να εξανεμίσουν το όφελος της σουίτας. Μου είχε συμβεί με τα diagramming controls της Syncfusion για Silverlight, τα οποία εμφάνιζαν άσχημα τους connectors - ακριβώς ο λόγος για τον οποίο τα είχα αγοράσει! Ο source κώδικας υπήρχε αλλά ήταν αρκετά ανακατωσούρα με αποτέλεσμα να χάσω αρκετό χρόνο - ίσως όσο θα μου έπαιρνε να κάνω το δικό μου diagramming, ίσως όχι.

    Εδώ που τα λέμε, αν δουλεύεις σε κάτι πιο σύγχρονο από Windows Forms μπορείς να βρεις και open source controls, όπως το Extended WPF Toolkit για WPF και το jQuery UI για ASP.NET που μπορούν να σου δώσουν τα πράγματα που λείπουν χωρίς να χρειαστεί να αγοράσεις μία σουίτα.

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems