Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα με την σύνδεση στην database

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò anthou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George Parissis στις 19-04-2013, 20:27. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-03-2013, 10:35 72364

    Πρόβλημα με την σύνδεση στην database

    Καλημέρα
    Εχω αναπτύξη μια εφορμογή σε Visual basic 2010 EXPRESS καί στο module  έχω βάλει 

     Public Sub sindesi_sxoli_sql()
            new_connectionString = "Data Source=.\SQLEXPRESS;Initial Catalog=E:\cloud\frontistirio\sxoli.mdf;Integrated Security=True;Connect Timeout=30;User Instance=True"

        End Sub

    Η εφαρμογή λειτουργούσε κανονικά και έκανε όλες τις συνδέσεις με την βάση
    Απο χτές σε μία προσπάθεια για μεταφορά  σε Visual Studio 2012 express  άρχισε να μου δημιουργεί προβλήματα και να μήν ανοίγει την βάση μετά απο κάποιο update που ζήτησε να κάνει
    Κατάργησα την νέα εφαρμογή και προσπάθησα να την ανοίξω πάλι απο το back Κανένα αποτέλεσμα δεν λειτουργεί
    Διέγραψα την βάση και την ξαναδημιούργησα φορτώνοντας τα δεδεομένα απο back χωρίς αποτέλεσμα
    Η εφαρμογεί ανοίγει αλλά το DatagriedView δεν εμφανίζει τα δεδομένα
    Απο τον sql  η βάση λειτουργεί κανονικά 

    Τι μπορεί να φταίει και δεν ανοίγει την βάση ?
    Καμία ιδέα ?




  •  24-03-2013, 18:12 72365 σε απάντηση της 72364

    Απ: Πρόβλημα με την σύνδεση στην database

    Από μία πρώτη εκτίμηση με τα δεδομένα που έχω.

    Το Connection String δεν είναι λάθος. Άλλωστε έπαιζε, οπότε θα επικεντρωθώ στην διαδικασία του update.

    Όταν πήγες να στήσεις το VS 2012 έστησες μήπως και τον SQL Express 2012; Αν δούλευες με το VS2010 λογικά θα είχες τον SQL Express 2008. Οπότε με την αναβάθμιση, αν έστησες την νέα έκδοση του SQL τότε θα πήρε ένα instance name SQLExpress12 (για παράδειγμα). Αν και δεν έχω προσωπικά ακούσει ή διαβάσει προβλήματα λειτουργίας SQL Express 2008 & 2012 στο ίδιο μηχάνημα νομίζω πως μέχρι εδώ δεν θα πρέπει να είχες πρόβλημα. Μήπως λοιπόν μετά  βλέποντας πως έχεις δύο εκδόσεις SQL αποφάσισες να απεγκαταστήσεις την παλιά έκδοση του SQL; Το ξέρω δεν το αναφέρεις αυτό αλλά πρέπει να ρωτήσω για να βγάλω από την μέση και αυτή την πιθανότητα.

    Δύο πράγματα συμβαίνουν στην περίπτωσή σου με αυτά που αναφέρεις. Η το path της βάσης δεν είναι το σωστό ή αναφέρεσαι σε ένα instance του SQL Express που δεν υπάρχει. Ίσως αν έβαζες ένα exception να βγει να μπορούσα να σε οδηγήσω καλύτερα. Και αυτά που είπα πιο πολύ προσπαθώ να καταλάβω τι θα μπορούσε να είχε γίνει παρά με βάση τα δεδομένα και τι πήγε στραβά.

     

  •  24-03-2013, 19:33 72366 σε απάντηση της 72365

    Απ: Πρόβλημα με την σύνδεση στην database

    φίλε μου σε ευχαριστώ
    Ενα  upadate μου ζήτησε και απο ταχύτητα του είπα να κάνει εγκατάσταση
    Μετά μου δημιούργησε πρόβλημα στην βάση  την διέγραψε και στην συνέχεια την δημιουργησα ξανά με το backup 3 μέρες πρίν 
    Κανένα αποτέλεσμα
    Το περιέργο είναι οτι η εφαρμογή φορτώνει και οταν φτένει να ανοίξει την βάση δεν βγάζει κανένα πρόβλημα αλλα το datagrid δεν γεμίζει με τις εγγραφές Εδώ είναι ο κώδικας

    Private Sub Form1_Load(sender As System.Object, e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load
       Call sindesi_sxoli_sql()

            connection = New SqlConnection(new_connectionString)
            '   connection = New SqlConnection(new_connectionString)
            zxc = "select * from code "
            Dim cmd As New SqlCommand(zxc, connection)
            Dim dt_code As New DataTable
            Dim da As New SqlDataAdapter(cmd)

            connection.Open()
            da.Fill(dt_code)

    Οταν φτάνει εδώ αγνώει τα υπόλοιπα και κάνει Load  την φόρμα

            plithos = dt_code.Rows.Count
            netos = dt_code.Rows(0).Item("sxoetos").ToString
            nlastapodei = dt_code.Rows(0).Item("lastapodei").ToString
            connection.Close()

    Επειδή δεν είδα αποτέλεσμα σήμερα έκανα και System restore  3 μέρες πριν
    και πάλι αποτέλεσμα μηδέν

    Δοκίμασα να τρέξω  όλη την εφαρμογή και σε κάποιο σημείο εβγαλε το μήνυμα Cannot open Database "e:\cloud\...\sxoli.mdf" request by login The login failed
    Login failed for the user  "TOSHIBA\antonis"
    Δεν το εμφανίζει στην αρχή αλλα αργότερα 
    Το περίεργο είναι οτι μόνο σε αυτή την βάση βγάζει αυτο το μήνυμα στις άλλες βάσεις λειτουργεί κανονικά
    Τι ενοείς " ή αναφέρεσαι σε ένα instance του SQL Express που δεν υπάρχει." ???
    Περιμένω προτάσεις .......... 
    Απο Κεφαλλονία
  •  19-04-2013, 20:27 72510 σε απάντηση της 72366

    Απ: Πρόβλημα με την σύνδεση στην database

    Το μήνυμα που σου βγάζει με το Login ουσιαστικά σε ενημερώνει πως αυτός ο χρήστης δεν έχει πρόσβαση στην βάση. Οπότε το Connection String είναι σωστό αλλά ο χρήστης δεν έχει δικαίωμα στην βάση. Θα πρέπει να κοιτάξεις λίγο το Security section της βάσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems