Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

MSSQL server 2005 ειδοποίηση στις αλλαγές

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò xdanger. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George Parissis στις 30-07-2013, 00:25. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-07-2013, 13:38 73702

    MSSQL server 2005 ειδοποίηση στις αλλαγές

    Καλησπέρα,

     

    Υπάρχει ένα πρόγραμμα τρίτου κατασκευαστή που χρησιμοποιεί sql server 2005 express για την βάση δεδομένων και θέλω να συγχρονίζω τα δεδομένα ενός πίνακα με δικό μου πρόγραμμα που τρέχει online σε άλλον server με mysql.

    Επειδή η βάση είναι τρίτου δεν θέλω να την πειράξω, (να προσθέσω table ή trigger)

    Υπάρχει κάποιος τρόπος να συγχρονίζω τα δεδομένα ή να παίρνω μόνο αυτά που έχουν αλλάξει από την βάση χωρίς να κάνω συνέχεια queries και να τα συγκρίνω ένα ένα γιατί στον πίνακα υπάρχουν πάνω από 200.000 εγγραφές; 

     

    Ευχαριστώ πολύ 

  •  28-07-2013, 18:18 73703 σε απάντηση της 73702

    Απ: MSSQL server 2005 ειδοποίηση στις αλλαγές

    Νομίζω ότι χωρίς να αλλάξεις την βάση δεν γίνεται. Υπάρχει η εντολή:

    ALTER DATABASE Mydb SET ENABLE_BROKER που πρέπει να τρέξεις και μετά να χρησιμοποιήσεις την SqlDependency class ή την SqlCacheDependency από asp .net.

    http://msdn.microsoft.com/en-us/library/t9x04ed2.aspx 

  •  30-07-2013, 00:25 73719 σε απάντηση της 73703

    Απ: MSSQL server 2005 ειδοποίηση στις αλλαγές

    Υπάρχουν τα query notifications τα οποία φτιάχτηκαν για τον σκοπό αυτό από την έκδοση 2005 και μετά. Με λίγα λόγια ο SQL κάνει raise ένα event στην εφαρμογή μας κάθε φορά που έχει αλλάξει κάτι σε έναν πίνακα. Εμείς αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι απλά να γράψουμε κώδικα στον event handler.

     http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms175110.aspx 

    Σημείωση:

    διαβαζοντας πιο προσεκτικά το αρχικό post συνειδητοποίησα ότι μιλάμε για web περιβάλλον. Χμ.... Αν και η παραπάνω λύση δουλεύει ακόμα και σε web, ίσως να υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές. 

     

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems