Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

sql error 5123

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò anthou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος micfarmakis στις 21-08-2013, 12:40. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  17-08-2013, 14:34 73898

    sql error 5123

    καλησπέρα

    Τώρα στις διακοπές έκανα ένα format στον  HD και έκανα ξανά εγκατάσταση όλων των προγραμμάτων καθώς και τον sqlExpress

    Όταν επιχείρησα να κάνω attach τις  βάσεις που είχα στο e:\cloud\data\xxx.mdf μου έβγαλε μήνυμα sql error 5123

    Από ότι είδα  το πρόβλημα μάλλον οφείλεται στο ότι η βάσεις δεν είχαν γίνει detach

    Δυστυχώς στο χωρίο δεν έχω καλό  net  και δεν μπορώ να βρω κάποιες λύσεις 

    Μπορώ να έχω την βοήθεια σας πως θα λύσω  το πρόβλημα 


     

  •  17-08-2013, 15:21 73899 σε απάντηση της 73898

    Απ: sql error 5123

    Καλησπερα,
    μπορεις να δοκιμασεις κατι απο τα παρακατω:
    - ελεγχος αν ειναι ιδιο path και database name οπως ηταν πριν
    - δικαιωματα (NTFS level) στον φακελο που βρισκονται τα database files
    - κανε χρηση της sp_attach_db

    Υποθετω οτι εχεις administrative rights στο instance και στο pc.
    VI
  •  17-08-2013, 16:01 73900 σε απάντηση της 73899

    Απ: sql error 5123

    Φίλε μου σε ευχαριστώ

    Δεν ειμαι τοσο καλός σε βάσεις

    Οι βάσεις είναι στο ιδιο path (e:\cloud\xxx.mdf)

    Πως μπορώ να δω τα δικαιώματα  και πώς θα εκτελέσω το sp_attch_db

    Ναι έχω admin

    Μπορείς να μου  γράψεις λίγο τον κώδικα

    Ευχαριστώ

     

     

  •  17-08-2013, 16:53 73901 σε απάντηση της 73900

    Απ: sql error 5123

    Σχετικα με τα δικαιωματα πρεπει να πας πανω στον φακελο που περιέχει τα αρχεια των βασεων και να κάνεις δεξι-κλικ "properties" και μετα κλικ στο tab "security".
    Στην συνεχεια κλικ στο κουμπι "edit" μετα κλικ στο "add", στο παραθυρο που θα βγαλει θα γραψεις "everyone" και θα πατησεις "check names", αν ολα τα χεις κανει σωστα θα σου υπογραμμισει το Everyone. Πατας ΟΚ, στην οθονη που σε επιστρεφει επιλεγεις "full control" στην στηλη "allow" και πατας ΟΚ μεχρι να κλεισουν ολες οι φορμες που ανοιξες πριν.

    Για επιβεβαιωση ξαναμπες με δεξι-κλικ πανω στο φακελο --> Ιδιοτητες --> Ασφαλεια και δες οτι υπαρχει το Everyone με full control.

    Μετα απο αυτο προσπαθησε να κανεις attach ως εξης με την χρήση της sp_attach_db, ανοιγοντας ενα query window μεσα απο το SQL Server Management Studio:
    EXEC sp_attach_db @dbname = N'your_database_name_here',
          @filename1 = N'e:\cloud\xxx.mdf',
          @filename2 = N'e:\cloud\xxx.ldf';

    MSDN reference: sp_attach_db (T-SQL)

    Θεωρω οτι το μηχανημα που τα κανεις αυτα δεν ειναι στην παραγωγη, ειναι για development/test. Το λεω σχετικα με τα δικαιωματα παραπανω.
    VI
  •  18-08-2013, 08:02 73902 σε απάντηση της 73901

    Απ: sql error 5123

    καλήμερα φιλέ μου

    Άρχισα πρωί και δοκίμασα με επιτυχία, έγινε η σύνδεση Τώρα όμως όταν το πρόγραμμα (εφαρμογή σε VS2010), προσπαθεί φορτώσει και να κάνει connection.open    βγάζει το παρακάτω μήνυμα

    Failed to generate a user instance of SQL Server due to a failure in starting the process for the user instance. The connection will be closed.

    Κάτι είδα στο δίκτυο ότι πρέπει να διαγράψω κάποια αρχεία  αλλά δεν προσδιόριζε ποια μήπως γνωρίζεις

  •  18-08-2013, 21:51 73920 σε απάντηση της 73902

    Απ: sql error 5123

    Μήν τολμήσεις να σβήσεις τίποτε!!!!!!!

    Το μήνυμα σου λέει ότι δοκίμασες να χρησιμοποιήσεις ένα connection string για να συνδεθείς σε user instance βάση, δηλαδή να συνδεθείς σε βάσει μέσω SQL Express που δεν έχει γίνει attach στο server.

    Η λύση είναι απλά να διορθώσεις το connection string. Τί connection string χρησιμοποίησες? Ένα τυπικό connection string περιέχει το όνομα του server, το όνομα της βάσης στο Initial Catalog και είτε Username/Password, είτε Integrated Security=True για τα credentials 


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  19-08-2013, 14:26 73929 σε απάντηση της 73902

    Απ: sql error 5123

    Μπορεις να μας ανεβασεις το connection string που χρησιμοποιεις;
    VI
  •  20-08-2013, 19:17 73936 σε απάντηση της 73929

    Απ: sql error 5123

    Φίλοι μου 

    Πίνοντας τσικουδιά έκανα πειράματα

    και έσβησα( αν και τα έσβησα τα επανέφερε με την εκκίνηση του sql)  και άλλαξα το connection string

    Τελικά έσβησα από το connection string το : User Instance =true και δουλεύει 

    Από ότι βλέπω δουλεύει σωστά ελπίζω να μην έχω άλλο πρόβλημα ταλαιπωρήθηκα αρκετά

     Επιστρέφοντας Αθήνα κερνώ τσικουδιά :)

    Ευχαριστώ για την βοήθεια

    (Τι ακριβώς κάνει to User instance=true ) ; 

     

     

  •  21-08-2013, 12:40 73941 σε απάντηση της 73936

    Απ: sql error 5123

    About User Instances http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms254504.aspx

     

    Regarding your issue and the solution you have applied/found 

    "I've only ever seen the user instance feature used in combination with AttachDbFileName. In other words, you can't connect to a database that is already attached to a running instance of SQL Server, and tell SQL Server to spin up a new instance for that database, since only one instance can "own" a database at a time. When you use AttachDbFileName, it tells SQL Server to make a copy of that MDF file for the use of the application.

    So, unless this is the way you intend to use this feature, I'll suggest again that you just take the User Instance = true parameter out of your connection string. "

    http://stackoverflow.com/questions/9555659/if-add-user-instances-true-to-connection-string-an-exception-is-thrown 

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems