Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Pegelo - Νέα εφαρμογή WP 8.x

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò George Parissis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George Parissis στις 15-06-2014, 18:38. Υπάρχουν 0 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  15-06-2014, 18:38 75487

    Pegelo - Νέα εφαρμογή WP 8.x

    Πρόσφατα έφτιαξα μία εφαρμογή για Windows Phone 8.x ονομάζεται Pegelo , υπάρχει και ιστοσελίδα http://pegelo.com 

    Η εφαρμογή είναι δωρεάν και απλά κάνει το εξής. Μέσα από την εφαρμογή στέλνεται ένα SMS σε οποιοδήποτε κινητό με HTML5 browser. Το SMS περιέχει ένα link επάνω στο οποίο θα πατήσει ο αποδέκτης του μηνύματος. Μόλις το κάνει αυτό ανοίγει στο κινητό του ο browser, το λειτουργικό του κινητού ζητάει άδεια να στείλει τις συντεταγμένες και μόλις κάνουμε αποδοχή οι συντεταγμένες στέλνονται σε ένα web service. H εφαρμογή Pegelo απλά διαβάζει αυτές τις συντεταγμένες και τις εμφανίζει στον χάρτη του κινητού. Φυσικά απαιτείται σύνδεση Internet στον παραλήπτη αλλά και στον αποστολέα λίγο πριν στείλει το SMS για να μπορεί να δημιουργηθεί το link, από το web service, με τον μοναδικό κωδικό που θα έχει ο κάθε παραλήπτης. Νομίζω όμως πως με όλα τα πακέτα κινητής τηλεφωνίας υπάρχει και Internet οπότε λίγο πολύ όλοι το έχουμε ανοίξει για λίγο να δούμε κάτι. Προσωπικά το έχω συνέχεια ανοικτό.

    Το μεγάλο συν της εφαρμογής είναι πως για να ολοκληρωθεί η διαδικασία δεν χρειάζεται αυτός που θα του στείλουμε το μήνυμα να έχει Windows Phone. Μπορεί να έχει Android, iPhone. Επίσης ο παραλήπτης δεν χρειάζεται κάθε φορά να λαμβάνει SMS όταν ζητάμε την θέση του, αυτό γίνεται μόνο την πρώτη φορά, μπορεί να πατάει στο link του SMS όποτε θέλει για να ενημερώνει την νέα του θέση.

    Όσο και αν έψαξα στο ελληνικό store αυτά που βρήκα υποχρέωναν τον χρήστη να δημιουργήσει λογαριασμό και να περάσει μέσα εκεί τις επαφές του. Δεν μου άρεσε αυτή η υλοποίηση. Ήθελα κάτι πιο απλό και πιο γρήγορο. Διαλέγεις από το People Hub την επαφή που θέλεις και στέλνεις μήνυμα.

    Περιθώρια για εξέλιξη υπάρχουν αρκετά, είναι όμως μία πρώτη έκδοση, θα ακολουθήσουν και άλλες. Φυσικά οποιαδήποτε κριτική ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ.

     

     

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems