Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

MVC site με 10 βάσεις δεδομένων

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò konstantinos.grevenitis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος xabikos στις 17-02-2015, 20:26. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-02-2015, 12:21 76458

    MVC site με 10 βάσεις δεδομένων

    Υπάρχει legacy site το οποίο στηρίζεται σε 10 βάσεις δεδομένων. Το site θα ξαναγραφτεί σε MVC με Entity framework. Υπάρχει κάποια τεχνική η οποία θα μας επιτρέψει να τις χρησιμοποιήσουμε αποδοτικά από άποψη performance και όχι μόνο. Κάπως να διαχειριζόμαστε ορθά τα DBContexts έτσι ώστε να μη "κάθεται" η εφαρμογή 

  •  14-02-2015, 12:18 76462 σε απάντηση της 76458

    Απ: MVC site με 10 βάσεις δεδομένων

    Καλησπέρα Κώστα.

    Το γεγονός ότι πρόκειται για 10 βάσεις, διαφορετικές υποθέτω, δεν απαιτεί έξτρα τεχνικές σε σχέση με το entity framework. Αυτά που ισχύουν πάντα ισχύει και σ' αυτή την περίπτωση. Αυτά που μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό είναι να χρησιμοποιήσεις πολλά και πιο μικρά SbContext ώστε να μην έχεις ένα τεράστιο μοντέλο. Επίσης θα πρέπει αυτά τα instances των DbContexts να ζουν για λίγο. Τέλος θα πρέπει να προσπαθήσεις να φέρνεις μόνο τα δεδομένα που πραγματικά χρειάζεσαι σε κάθε use case. Εδώ θα πρέπει να τονίσω ότι κάθε DbContext μπορεί να κοιτάει σε μια και μόνο βάση κάθε στιγμή. Δε νομίζω να μπορείς να έχεις ένα DbContext να φέρει δεδομένα από δυο διαφορετικές βάσεις την ίδια στιγμή.

     


    My dream is to fly over the rainbow so high!!!!
  •  16-02-2015, 09:12 76472 σε απάντηση της 76462

    Απ: MVC site με 10 βάσεις δεδομένων

    Καλημέρα. Να τονίσω, κακώς που δε το έκανα στο πρώτο post πως έχουμε τις εξής ιδιαιτερότητες:

    Κάποιες σελίδες φορτώνουν δεδομένα από διαφορετικούς πίνακες από κάποιες από αυτές τις διαφορετικές βάσεις, και κάποιες βάσεις είναι κοινές για όλο το σαιτ. Σίγουρα το DbContext πρέπει να ζει λίγο, αλλά πρέπει να έχω πολλά DbContexts, μπορεί και τρία για να φορτώσω δεδομένα από 3 το λιγότερο πίνακες που ανήκουν σε 3 διαφορετικέ βάσεις. Και δεν είναι μόνο το Page Load αλλά και τα events. Δε ξέρω αν αυτό το άνοιξε κλείσε των DbContexts, όσο μικρή και αν είναι η ζωή τους, επηρεάσει το performance, γιατί απλά θα είναι πολλά

  •  17-02-2015, 20:26 76478 σε απάντηση της 76472

    Απ: MVC site με 10 βάσεις δεδομένων

    Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί εξαρτάται από το use case αλλά αν τα DbContexts έχουν ένα σχετικό μικρό μοντέλο δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα να δημιουργείς και και τρια και τέσσερα για να πάρεις τα δεδομένα. Γενικά μετά την πρώτη δημιουργία ενός DbContext κάποια δεδομένα γι αυτό γίνονται cache κάτι που επιτρέπει την συχνή και "φθηνή" επαναδημιουργία του. Τώρα βέβαια το πως θα ενημερώσεις δεδομένα σε πολλές διαφορετικές βάσεις και να έχεις ένα transaction γύρω από αυτό δεν έχω κάποια ιδέα. 
    My dream is to fly over the rainbow so high!!!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems