Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Compiler Error Message: CS0234 ....

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò gianestras. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος gianestras στις 08-06-2015, 16:51. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  07-06-2015, 19:32 77086

    Compiler Error Message: CS0234 ....

    Compiler Error Message: CS0234: The type or namespace name 'MyClasses' does not exist in the namespace 'WebApplication1' (are you missing an assembly reference?)

     

    Καλησπέρα σας.

    Local όταν τρέχω το WebApplication(asp.net) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Έχω τις classes μου σε ένα φάκελο MyClasses (namespace WebApplication1.MyClasses) και οι σελίδες μου είναι σε έναν φάκελο Pages (namespace WebApplication1.Pages).

     Όταν όμως ανεβάζω το WebApp σε server (somee.com) και χτυπάω μια σελίδα που πάει να χρησιμοποιήσει τις classes Μου βγάζει το error αυτό: Compiler Error Message: CS0234: The type or namespace name 'MyClasses' does not exist in the namespace 'WebApplication1' (are you missing an assembly reference?).

    καμιά ιδέα...;

    Από το google πάντως που έψαξα για WebApplication δεν προτείνουν να βάλω τις classes σε App_Code. Επίσης να σημειώσω πως έχω βάλει στα properties στις classes "Build Action->Compile", αλλά τίποτα.....

  •  08-06-2015, 11:17 77088 σε απάντηση της 77086

    Απ: Compiler Error Message: CS0234 ....

    Να υποθέσω ότι όταν έκανες το deployment απλά αντέγραψες τις σελίδες χωρίς τα dll που είναι στο bin/Debug ή bin/Release? 

    Το ASP.NET κάνει compile τον κώδικα σε dll τα οποία πρέπει να υπάρχουν και στο production για να δουλέψει το web application. Ο ευκολότερος τρόπος για deployment είναι είτε να κάνεις κατευθείαν Publish στο production IP που σου έχει δώσει hoster σου (το υποστηρίζουν σχεδόν όλοι), ή να κάνεις Publish σε ένα folder τοπικά και να αντιγράψεις αυτό το folder. Το Visual Studio θα κάνει compile το project και θα βάλει στο folder όλα τα αρχεία που περιλαμβάνονται στο project - τόσο dll όσο και scripts, εικόνες κλπ. Αυτό περιγράφεται και στο  Walkthrough: Deploying a Web Site Project by Using the Publish Web Site Tool


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  08-06-2015, 16:51 77089 σε απάντηση της 77088

    Απ: Compiler Error Message: CS0234 ....

    Παναγιώτη καλησπέρα.

    το dll του WebApplication υπάρχει κανονικά στο φάκελο.

     κάνω τον φάκελο της εφαρμογής "Compressed folder" και την ανεβάζω στον server.

    Η εφαρμογή δουλεύει κανονικά, αλλά όταν χτυπάει τις classes τότε πρόβλημα... 

     

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems