Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Σχήμα οντοτήτων συσχετήσεων

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò strack147. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος strack147 στις 29-10-2015, 18:07. Υπάρχουν 13 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  27-10-2015, 16:26 77424

    Σχήμα οντοτήτων συσχετήσεων

    Θέλουμε να φτιάξομε μια Βάση Δεδομένων για μια αεροπορική εταιρία.  Η εταιρία έχει

    Ø  Θέλουμε να αποθηκεύομε πληροφορία για τα αεροπλάνα της εταιρίας. Αυτά έχουν μοναδικό όνομα, αριθμός θέσεων (αριθμό πρώτης και αριθμό οικονομικής) .

    Ø  Θέλουμε να αποθηκεύομε πληροφορία για τον κάθε υπάλληλο της εταιρίας το ονοματεπώνυμο, τον ΑΤ που είναι μοναδικός, την διεύθυνση (οδός, αριθμός και πόλη), το τηλέφωνο και την ημερομηνία γέννησης. Οι υπάλληλοι χωρίζονται σε διοικητικούς, πιλότους και αεροσυνοδούς. Για τους διοικητικούς θέλομε να αποθηκεύομε τις γραμματικές τους γνώσεις και τα έτη υπηρεσίας ενώ για τους πιλότους της ώρες πτήσεις και για τις αεροσυνοδούς τα έτη προυπηρεσίας.

    Ø  Θέλουμε να αποθηκεύομε πληροφορία για το κάθε δρομολόγιο. Ένα δρομολόγιο έχει ένα μοναδικό κωδικό, αφετηρία, προορισμό, ημέρα πραγματοποίηση (μια και μόνο μια από τις Δευτέρα, …Κυριακή) και απόσταση (σε χιλιόμετρα) ώρα αναχώρησης και ώρα άφιξης. Επίσης έχει τιμή για κάθε θέση.

    Ø  Θέλουμε να αποθηκεύομε πληροφορία τους πελάτες το ονοματεπώνυμο, τον αριθμό τηλεφώνου που είναι μοναδικός, την διεύθυνση (οδός, αριθμός και πόλη).

    Ø  Επίσης θέλουμε να αποθηκεύσομε πληροφορία για κάθε μεταφορά που πραγματοποιείται. Μια μεταφορά είναι η εκτέλεση  ενός δρομολογίου σε συγκεκριμένη ημερομηνία. Δηλαδή ένα δρομολόγιο έχει πολλές μεταφορές αλλά μια μεταφορά αναφέρεται σε ένα και μόνο ένα δρομολόγιο.

    Ø  Θέλουμε να αποθηκεύομε πληροφορία για κάθε συνεργαζόμενο ταξιδιωτικό πράκτορα. Όνοματεπώνυμο, ΑΤ, διεύθυνση  και κωδικό.

    Ø  Εκδιδόμενα εισιτήρια. Έχουν ένα μοναδικό κωδικό και ημερομηνία έκδοσης

     

    Επίσης θέλουμε να αποθηκεύομε πληροφορία για τα παρακάτω

     

    Ø  Κάθε μεταφορά γίνεται με την χρήση ενός και μόνος ενός αεροπλάνου

    Ø  Κάθε μεταφορά έχει 2 πιλότους ένα κυβερνήτη και ένα συγκυβερνήτη (θέλουμε να αποθηκεύουμε ποίοι είναι). Επίσης κάθε μεταφορά έχει 4 αεροσυνοδούς. Για κάθε μεταφορά υπάρχει ένας διοικητικός υπάλληλος ως υπεύθυνος.

    Ø  Ένας πελάτης μπορεί να κάνει κράτηση σε πολλές μεταφορές και σε μια μεταφορά γίνονται πολλές κρατήσεις. Η κράτηση έχει ημερομηνία που έγινε και ημερομηνία λήξης μετά το πέρας της οποίας η κράτηση πρέπει να ακυρώνεται αυτόματα. Η κράτηση αναφέρεται και σε ποία θέση οικονομική ή πρώτη γίνεται.

    Ø  Ένας πράκτορας μπορεί να κάνει πολλές κρατήσεις όμως θα πρέπει να αναφέρεται σε συγκεκριμένο πελάτη και αν είναι νέος πελάτης θα πρέπει να εισάγει τα αναγκαία στοιχεία.

    Ø  Ένα εκδιδόμενο εισιτήριο αναφέρεται σε συγκεκριμένο πελάτη σε συγκεκριμένο δρομολόγιο σε συγκεκριμένη μεταφορά (και θέση πρώτη ή δεύτερη). Μπορεί όμως να αλλάζει η μεταφορά και το δρομολόγιο χωρίς να αλλάζει το ζεύγος αφετηρία - προορισμός.

     

     

  •  27-10-2015, 18:45 77425 σε απάντηση της 77424

    Απ: Σχήμα οντοτήτων συσχετήσεων

    Ποια είναι η ερώτηση?

    Δοκίμασες να φτιάξεις κάποιο μοντέλο και έχεις θέμα? Επειδή προφανώς πρόκειται για εργασία σχολής, πρέπει να έχεις υπόψη ότι
    σκοπός της εργασίας *δεν* είναι να φτιάξεις ένα τυχαίο μοντέλο. Είναι να μάθεις να ψάχνεις και να διαβάζεις για να βρεις τις πληροφορίες που θέλεις,
    να κατανοείς το πρόβλημα, να το σπας σε τμήματα και να λύνεις το καθένα ανεξάρτητα. 

    Αν θες, wax on, wax off, θα καταλάβεις τί είναι οντότητα και τι σχέση. Αν κάτι φαίνεται περίεργο, μάλλον δεν είναι σωστό. Δεν υπάρχει
    "άντε μωρέ, φτάνει να δουλεύει για να τελειώνουμε". Στη δουλειά ειδικά τέτοια λάθη πληρώνονται ακριβά και για χρόνια.

    Επίσης, πρέπει να έχεις υπόψη ότι δημιουργεί αρνητική εντύπωση μία ερώτηση του στυλ  "Λύστε μου την άσκηση". Εδώ απλά γκρινιάζουμε, αλλά στο
    StackOverflow θα είχε 5 downvotes σε ελάχιστο χρόνο. 

     Είναι απαραίτητο να βρεις καλά βιβλία για σχεδίαση βάσεων και  δημιουργία μοντέλων. Μία χονδρική συμβουλή του τύπου "κάθε ουσιαστικό είναι μάλλον οντότητα"
    άλλοτε βολεύει και άλλοτε μπορεί να είναι εμπόδιο, αλλά είναι ένας βολικός και πρόχειρος κανόνας.

    Υ.Γ. Επειδή δουλεύω σε Online travel agency μπορώ να σου πω ότι αυτό το μοντέλο είναι πολύ απλοποιημένο.  


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  27-10-2015, 18:52 77426 σε απάντηση της 77424

    Απ: Σχήμα οντοτήτων συσχετήσεων

    Δεν υπάρχει απάντηση για την συγκεκριμένη ερώτηση. Βασικά είναι πολλές ερωτήσεις με έναν τίτλο. Και η κάθε μία ερώτηση για να απαντηθεί θέλει συζήτηση με τον πελάτη αλλά και μία σχετική γνώση με το αντικείμενο.

    Περιγράφεις τα απολύτος βασικά ερωτήματα και σε τίτλους.

    Δεν νομίζω ότι θα μπορούσε κάποιος να σου απαντήσει με ένα post όλες αυτές τις ερωτήσεις.


  •  27-10-2015, 21:34 77427 σε απάντηση της 77426

    Απ: Σχήμα οντοτήτων συσχετήσεων

    μαλλον δεν το διατυποσα σωστα θελω να κανω ενα μοντελο e-r 
  •  27-10-2015, 21:35 77428 σε απάντηση της 77427

    Απ: Σχήμα οντοτήτων συσχετήσεων

    http://i.imgur.com/pEBUE9j.png
  •  28-10-2015, 01:11 77429 σε απάντηση της 77427

    Απ: Σχήμα οντοτήτων συσχετήσεων

    Εργασία είναι;;;;;;;;;;;

    Ουφ..... μου έφυγε ένα βάρος. Που πήγε και εμένα το μυαλό μου...Αδύνατον λέω, δεν διαβάζω καλά. Πήρανε τέτοια δουλειά και ρωτάνε τέτοιες ερωτήσεις;;; χαχαχαχα

  •  28-10-2015, 02:07 77430 σε απάντηση της 77429

    Απ: Σχήμα οντοτήτων συσχετήσεων

    Χαχα ναι, θελω να κανω εξάσκηση μπορεις να με βοηθησεις?
  •  28-10-2015, 12:53 77431 σε απάντηση της 77430

    Απ: Σχήμα οντοτήτων συσχετήσεων

    Κάνω εξάσκηση γιατί σε λίγο θα κάνουμε μοντέλα e-r και θέλω να τα ξέρω αλλά αυτό μου φαίνεται λίγο πολύπλοκο αν θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει ;)
  •  28-10-2015, 20:42 77432 σε απάντηση της 77431

    Απ: Σχήμα οντοτήτων συσχετήσεων

    Θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη. Η ουσία της άσκησης είναι να ψάξεις, να διαβάσεις και να μάθεις.

    Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις διάβασμα. 

  •  28-10-2015, 21:11 77433 σε απάντηση της 77432

    Απ: Σχήμα οντοτήτων συσχετήσεων

    Εχω διαβάσει το ξέρω το e r model! Απλα να μου πείτε αν ειναι το σχημα μου σωστο και να μου κάνετε παρατηρήσεις
  •  28-10-2015, 21:14 77434 σε απάντηση της 77433

    Απ: Σχήμα οντοτήτων συσχετήσεων

    Εχω διαβάσει ξερω απο μοντελα e r και πως τα μετατρέπουν..  απλα θελω βοήθεια στο συγκεκριμένο σχημα και άσκηση 
  •  29-10-2015, 11:02 77435 σε απάντηση της 77434

    Απ: Σχήμα οντοτήτων συσχετήσεων

    Βοήθεια σε τι? Ποιο είναι το πρόβλημα? Είναι σα να πηγαίνεις στο γιατρό και να λες "Γιατρέ πονάω".  
    Εδώ που τα λέμε, ένα σημαντικό κομμάτι του "μαθαίνω" είναι και το "μαθαίνω τι και πως να ρωτάω".

    Δοκίμασες ήδη να φτιάξεις κάποιο μοντέλο? Σου φαίνονται πολλές οι οντότητες ή λίγες? Δεν ξέρεις που
    κολλάνε τα χαρακτηριστικά? Δεν ξέρεις τί να συσχετίσεις με τί?

    Χωρίς κάτι συγκεκριμένο, το μόνο που μπορεί να πει κανείς είναι ότι ό,τι μοιάζει με πράγμα μάλλον είναι
    οντότητα (αυτό σημαίνει η λέξη εξάλλου) - το αεροπλάνο σίγουρα είναι αλλά και το δρομολόγιο επίσης.

    Ότι μοιάζει με σχέση είναι ... σχέση: ο πελάτης *έχει* μία κράτηση.  

    Ότι μοιάζει να μην είναι τίποτα, μάλλον είναι χαρακτηριστικό: ο τύπος του αεροπλάνου.

     Αν κάτι μοιάζει σχέση αλλά έχει πολλά χαρακτηριστικά, μάλλον δεν είναι: η κράτηση μοιάζει να συνδέει
    άλλες οντότητες, αλλά είναι η μία από τις 2-3 σημαντικότερες οντότητες σε ένα πραγματικό μοντέλο αεροπορικής.
    Το ίδιο και το δρομολόγιο

    Και αυτό το μοντέλο θα περιέχει *πολλές* οντότητες, πολύ απλά επειδή περιέχει πολλά πράγματα. 



    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  29-10-2015, 11:17 77436 σε απάντηση της 77435

    Απ: Σχήμα οντοτήτων συσχετήσεων

    Εχω βαλει παραπανω μια εικόνα με το σχημα που έκανα δεν ειμαι σίγουρος αν ειναι σωστές οι οντότητες μου,  και δεν ξερω πως να τα συσχετισω μου φαίνεται περίεργη η εκφώνηση καποιες αλλες που προσπάθησα ηταν ποιο εύκολο κατανοητές 
  •  29-10-2015, 18:07 77438 σε απάντηση της 77436

    Απ: Σχήμα οντοτήτων συσχετήσεων

    Το ολοκλήρωσα http://i.imgur.com/LJw4dWu.jpg
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems