Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Σύνδεση ERP με OpenSource E-commerce

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò athonas. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος giannis84 στις 18-04-2017, 23:39. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  26-02-2017, 22:13 78019

    Σύνδεση ERP με OpenSource E-commerce

    Καλησπέρα σας, 

    Ασχολούμαι με το web development και γενικότερα με Opensource πλατφόρμες.

    Τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί οι πελάτες που ζητάνε να συνδέσουν το ERP τους με το eshop τους.

    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω (αν και πολύ γενικό), είναι κατά πόσο είναι εύκολο ή δύσκολο να ασχοληθεί κανείς μ' αυτό το άθλημα.

    Τα περισσότερα ERP απ' ότι ακούω δίνουν web services (δεν τα έχω δει ποτέ) και μπορούν να "μιλάνε" απευθείας με την mysql της κάθε πλατφόρμας (opencart, prestashop etc).

    Αν κάποιος διαθέτει ένα μέρος από κώδικα από τέτοια web services, καλό θα ήταν να τα έριχνα μια ματιά.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

     

  •  14-04-2017, 12:18 78052 σε απάντηση της 78019

    Απ: Σύνδεση ERP με OpenSource E-commerce

    Το έχω κάνει, σύνδεση του προγράμματός μας Mybusiness

    http://www.epsiloncomp.gr/mybusiness/download.aspx

    https://www.youtube.com/watch?v=GbtxrE4VM2U&index=19&list=PLF8nV3qdDhhdywkOEoH9S0iSFnqPc3wBD&t=186s

    που παίζει με access & SqlServer Database να συνδέεται απ' ευθείας με την Mysql βάση του opencart

    και συγχρονίζει (ανεβάζει τα πάντα). Eίδη, πολυγλωσσία, εικόνες...

    Εγώ που θεωρητικά είμαι σχετικά έμπειρος με βάσεις  και 20 χρόνια σχεδιασμό και προγραμματισμό χρειάστηκα περίπου 3-4 μήνες για να σχεδιάσω και να φτιάξω όλα τα εργαλεία και τον συγχρονισμό.

    Σημαντικό κομμάτι είναι να καταλάβεις το σχήματης βάσης Mysql. τι κάνει κάθε πεδίο. 

    Συμπερσματικά, γίνεται αλλά θέλει αρκετή δουλειά και κόπο.

     

     


    Χρήστος Άνδρας
  •  18-04-2017, 23:39 78060 σε απάντηση της 78019

    Απ: Σύνδεση ERP με OpenSource E-commerce

    Πράγματι υπάρχουν άπειρες επιλογές από ERP που προσφέρουν ένα βασικό API για επικοινωνία με διάφορες πλατφόρμες. Εμείς στην κατασκευή eshop προσφέρουμε τη δυνατότητα να γράψουμε custom και το plugin ανάλογα με την πλατφόρμα που υλοποιούμε (magento, woocommerce, κλπ). Όλο και περισσότεροι πελάτες πάντως που ζητούν κατασκευή ιστοσελίδας αναζητούν τέτοιες λύσεις, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για eshop.
    Κατασκευή ιστοσελίδων
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems