Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πολυτεχνίτης και Ερημοσπίτης!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò zastava. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Χρήστος Γεωργακόπουλος στις 31-01-2006, 13:29. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  31-01-2006, 13:19 9074

    Πολυτεχνίτης και Ερημοσπίτης!

    Γειά σε όλους. Αυτό είναι το πρώτο μου πόστ στο dotNETZone. Αφορμή τα ερωτήματα που έχουν συσωρευτεί μέσα μου εδώ και καιρό σε σχέση με την ελληνική αγορά εργασίας. Έχω τελειώσει ηλεκτρολόγος μηχανικός (ΑΕΙ) και έχω δουλέψει μία εξάμηνο σύμβαση σε εταιρία. Έχω ασχοληθεί χοντρικά με τους εξής τομείς, σε πρακτικό επίπεδο:

    Προγραμματισμό C (σε embedded microcontrollers και PalmOS)

    Προγραμματισμό C++ (MFC) - λιγότερο

    JAVA (Swing)

    Assembly (σε microcontrollers)

    Σχεδίαση αναλογικών και ψηφιακών ηλεκτρονικών κυκλωμάτων

    Σχεδίαση ηλεκτρονικών πλακετών (σε Protel και Eagle) και συναρμολόγησή τους

    Εκτός απο αυτά, έχω πειραματιστεί και διαβάσει για διάφορα άλλα, όπως DSP της Texas Instruments, image recognition, ενώ για παράδειγμα αυτή τη στιγμή έχω τελειώσει το βιβλίο του Stroustrap και έχω ξεκινήσει το Design Patterns των GoF. Γενικά έχω την τάση να γίνομαι επικίνδυνα πολυπράγμων, αφού με το ζόρι κρατιέμαι να μήν ξεκινήσω με FPGA και VHDL. Στην εταιρία που δούλευα έβλεπα οτι όλοι οι υπόλοιποι είχαν μεγαλύτερη εξειδίκευση στο αντικείμενό τους, αλλα ήμουν ο μόνος που μπορούσε να καταπιαστεί με σχεδόν όλα. Απο εκεί ξεκινάνε και οι ερωτήσεις μου, μιάς και βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης εργασίας:

    - Υπάρχουν εταιρίες που μπορούν να αξιοποιήσουν τέτοιο προσωπικό; Τι μισθό θα έδιναν; Δεδομένου οτι με ενδιαφέρει και ο τομέας χρήμα, αυτή η τάση του λίγο απ'όλα είναι κάτι που πρέπει να εγκαταλείψω πάραυτα και να επικεντρώσω σε κάτι (σε τί);

    - υπάρχει περίπτωση εταιρίες να ενδιαφερθούν να με απασχολήσουν part time ή με κάποιου είδους εξωτερική συνεργασία ή σύμβαση έργου; Γνωρίζει κανείς συγκεκριμένες εταιρίες που δουλεύουν και έτσι; Πώς να ψάξω για τέτοιες καταστάσεις; Το χρήμα είναι καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις;

    - μπορείτε να με ενημερώσετε για συγκεκριμένες εταιρίες (έστω με pm ή στο [email protected] ) που ίσως ασχολούνται και με embedded και ηλεκτρονικά (η αρρώστια μου... ) και προσφέρουν καλό περιβάλλον εργασίας και προοπτικές για $$$, η ακόμη και εταιρίες προς αποφυγήν (ιδιωτικά εννοείται);

    Στα παραπάνω, εννοείται οτι δέν ζητάω μονο απολύτως διασταυρωμένες πληροφορίες. Οποιαδήποτε γνώμη, συμβουλή και ερέθισμα για σκέψη είναι ευπρόσδεκτα!

  •  31-01-2006, 13:29 9075 σε απάντηση της 9074

    Απ: Πολυτεχνίτης και Ερημοσπίτης!

     zastava wrote:
    - Υπάρχουν εταιρίες που μπορούν να αξιοποιήσουν τέτοιο προσωπικό; Τι μισθό θα έδιναν; Δεδομένου οτι με ενδιαφέρει και ο τομέας χρήμα, αυτή η τάση του λίγο απ'όλα είναι κάτι που πρέπει να εγκαταλείψω πάραυτα και να επικεντρώσω σε κάτι (σε τί);

    Όσο πιο μικρή μια εταιρία, τόσο περισσότερο ανάγκη έχει τους πολυτεχνίτες. Ίσως θα μπορούσες να ξεκινήσεις από μικρότερες εταιρίες και μετά από μερικά χρόνια, ως έμπειρος πολυτεχνίτης, μπορείς να μεταπηδήσεις σε μεγάλες εταιρίες σε μια διευθυντική θέση...

     zastava wrote:
    - υπάρχει περίπτωση εταιρίες να ενδιαφερθούν να με απασχολήσουν part time ή με κάποιου είδους εξωτερική συνεργασία ή σύμβαση έργου; Γνωρίζει κανείς συγκεκριμένες εταιρίες που δουλεύουν και έτσι; Πώς να ψάξω για τέτοιες καταστάσεις; Το χρήμα είναι καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις;

    Παίζουν πολλές τέτοιες περιτπώσεις, αν και προσωπικά το θεωρώ πολύ κουραστικό...

     zastava wrote:
    - μπορείτε να με ενημερώσετε για συγκεκριμένες εταιρίες (έστω με pm ή στο [email protected] ) που ίσως ασχολούνται και με embedded και ηλεκτρονικά (η αρρώστια μου... ) και προσφέρουν καλό περιβάλλον εργασίας και προοπτικές για $$$, η ακόμη και εταιρίες προς αποφυγήν (ιδιωτικά εννοείται);

    Αν βρείτε τέτοιες εταιρίες με τα πολλά $$$ να μου πείτε κι εμένα :-)

     


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems