Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

13ο dotNETZone.gr Community Event - Agile Development (Agility for survival)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò George J. Capnias. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cherouvim στις 27-02-2008, 12:42. Υπάρχουν 10 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  17-02-2008, 20:48 40240

    13ο dotNETZone.gr Community Event - Agile Development (Agility for survival)

    Το τρίτο φετινό μας event, και 13ο dotNETZone Community Event θα πραγματοποιηθεί στις 26 Φεβρουαρίου στις 7.15μμ, στις εγκαταστάσεις της Microsoft Hellas (Κηφισίας 221, Μαρούσι Μετάβαση στο DriveMe.gr). Την παρουσίαση θα κάνει ο Άγγελος Καράντζαλης με θέμα "Agile Development (Agility for survival)".

    To Agility for survival είναι μια συζήτηση σχετικά με τις ανερχόμενες Agile μεθοδολογίες ανάπτυξης. Σκοπός του event δεν είναι να "παπαγαλίσουμε" κάποιο βιβλίο για Scrum ή XP, αλλά μια εισαγωγή / συζήτηση σχετικά με τη νοοτροπία του agile development και το πως οι περισσότερες αρχές του είναι πράγματα που κάνουμε καθημερινά οι περισσότεροι στη δουλειά μας.

    Το event θα έχει 2 σκέλη:

    1. Εισαγωγή / θεωρία
      • Τι είναι μια μεθοδολογία, γιατί τη χρειάζομαι;
      • Οι 7 αρχές του agile development σε απλή γλώσσα
      • Η τυπική agile διαδικασία και πως μεταφράζεται σε πράγματα που κάνουμε όλοι καθημερινά.
    2. Agile development
      • Design is NOT dead
      • Πέντε βασικές αρχές όταν γράφουμε κώδικα
      • Concepts: dependency injection, AOP, O/R mapping κ.α.

    Τα dotNETZone Community Events διοργανώνονται με σκοπό την ενημέρωση των φίλων του dotNETZone.gr γύρω από διάφορα θέματα σχετικά με το .NET. Σας δίνουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε ένα σεμινάριο τεχνικού χαρακτήρα, ενώ ταυτόχρονα έχετε και την ευκαιρία να συνομιλήσετε με άλλους συναδέρφους και να μοιραστείτε τους προβληματισμούς σας. Σας περιμένουμε εκεί!

    FAQ

    • Χρειάζεται προεγγραφή;
      Όχι
    • Πόσο κοστίζει;
      Είναι δωρεάν
    • Χρειάζεται να είμαι μέλος του dotNETZone.gr;
      Όχι, αλλά προτείνεται!
    • Πόση ώρα διαρκεί;
      Περίπου δυο ώρες ενώ στη συνέχεια ακολουθεί και μπύρα σε κοντινή μπυραρία...
    • Πως μπορώ να μαθαίνω για τα events του dotNETZone.gr;
      Στην προσπάθειά μας να ενημερώνουμε το δυνατόν ευκολότερα για να events του dotNETZone.gr δημοσιεύουμε τα events μας στην πρώτη σελίδα του site μας. Παράλληλα δημοσιεύονται σε ελληνικά social bookmarking sites, το site του INETA Hellas και στο Facebook group του dotNETZone.gr.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
    Δημοσίευση στην κατηγορία: , ,
  •  17-02-2008, 20:59 40242 σε απάντηση της 40240

    Απ: 13ο dotNETZone.gr Community Event - Agile Development (Agility for survival)

    Δεν βάζεις την ειδοποίηση και σε κανένα Google Calendar?


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  17-02-2008, 21:18 40246 σε απάντηση της 40242

    Απ: 13ο dotNETZone.gr Community Event - Agile Development (Agility for survival)

    Τσου! Το calendar το έχω αλλού! Big Smile

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  20-02-2008, 14:58 40356 σε απάντηση της 40240

    Απ: 13ο dotNETZone.gr Community Event - Agile Development (Agility for survival)

    ... εμμ .. να προσθέσω ντροπαλά-ντροπαλά ένα "Άγγελος Καράντζαλης, κατα κόσμον γνωστός ως anjelinio";    :)

    Angel
    O:]
  •  27-02-2008, 00:27 40529 σε απάντηση της 40356

    Απ: 13ο dotNETZone.gr Community Event - Agile Development (Agility for survival)

    Ηταν πολύ καλή η παρουσίαση αν και δεν την είδα από την αρχή της. Μπράβο Αγγελε! Αναμένουμε εναγωνίως το part 2!


    (Και συγνώμη για το @@#%@##$%@# κινητό μου που χτυπαγε και δεν μπορούσα να το κλείσω! ) :)

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  27-02-2008, 00:49 40530 σε απάντηση της 40529

    Απ: 13ο dotNETZone.gr Community Event - Agile Development (Agility for survival)

    Γ%#$ την ατυχία μου, ούτε αυτή τη φορά μπόρεσα να έρθω! (είμαι μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά).

    Γιατί να χάνω όλα τα ωραία;;;;


    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  27-02-2008, 01:11 40532 σε απάντηση της 40240

    Απ: 13ο dotNETZone.gr Community Event - Agile Development (Agility for survival)

    Εκπληκτικό event (το πρώτο μου). Μπράβο στον Άγγελο και το dotnetzone!

    Μικρή παρατήρηση, το 45λεπτο soapbox του κοινού μας έκαψε εντελώς. Το flow του Άγγελου θα μας κάλυπτε στα πάντα. Δε χρειαζόταν να πει ο καθένας την ιδέα του. Ήταν σαν να μπήκαμε σε infinite loop.

    Φιλικά
    Γιάννης

    W3C - Leading the Web to Its Full Potential...
  •  27-02-2008, 03:11 40537 σε απάντηση της 40532

    Απ: 13ο dotNETZone.gr Community Event - Agile Development (Agility for survival)

    Να πώ, ότι όταν το ppt της παρουσίασης είναι διαθέσιμο στα downloads, εκτός απο τις διαφάνειες θα βρείτε απο κάτω και τα notes μου. Παρακαλώ συγχωρήστε τη διγλωσσία, τα αγγλικά μάλλον έχουν μπεί στο κεφάλι μας στον κλάδο τελικά ... στην τελευταία διαφάνεια, στα notes έχω και όλα τα link τα οποία χρησιμοποιήσα (κατάκλεψα) για την παρουσίαση.

    Αξίζει τον κόπο ένα browse το καθένα. Τα περισσότερα είναι webcasts, for your late night geeky viewing pleasure.

    Και φυσικά ... σας ευχαριστώ που ήρθατε, να μας ξανάρθετε !!! :D

    Angel
    O:]
  •  27-02-2008, 09:19 40540 σε απάντηση της 40240

    Απ: 13ο dotNETZone.gr Community Event - Agile Development (Agility for survival)

    Να προσθέσω κι εγώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Άγγελο για την παρουσίαση και τη συζήτηση - ελπίζω να καταφέρω να έρθω και στο δεύτερο κομμάτι!

    Profanity is the language all programmers know best
  •  27-02-2008, 12:34 40546 σε απάντηση της 40532

    Απ: 13ο dotNETZone.gr Community Event - Agile Development (Agility for survival)

    cherouvim:
    Εκπληκτικό event (το πρώτο μου). Μπράβο στον Άγγελο και το dotnetzone!

    Μικρή παρατήρηση, το 45λεπτο soapbox του κοινού μας έκαψε εντελώς. Το flow του Άγγελου θα μας κάλυπτε στα πάντα. Δε χρειαζόταν να πει ο καθένας την ιδέα του. Ήταν σαν να μπήκαμε σε infinite loop.

    Φιλικά
    Γιάννης

    Εγώ πάλι πιστεύω ότι το 45λέπτο εκείνο ίσως ήταν το πιο "αποδοτικό" απ'ολα.. Γιατί ο καθένας έλεγε την γνώμη του, ο Άγγελος απαντούσε, κανείς σχεδον δεν έμεινε με την απορία κλπ. Συνήθως, αυτό γίνεται στο τέλος μιας παρουσίασης, άλλα όπως είδατε, ΔΕΝ θα έμενε χρόνος έαν έδειχνε και το CodeWise κομμάτι που είχε ετοιμάσει.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  27-02-2008, 12:42 40547 σε απάντηση της 40546

    Απ: 13ο dotNETZone.gr Community Event - Agile Development (Agility for survival)

    Δεκτό. Σημασία έχει να γίνεται η δουλειά. Το event ήταν πολύ καλό! Μπράβο.

    W3C - Leading the Web to Its Full Potential...
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems