Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

How to? SQL Server στην Αθήνα, SQL Client στη Λαμία, End client στην Πάτρα

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Αλέξανδρος Δημητρίου. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Αλέξανδρος Δημητρίου στις 15-12-2008, 19:05. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  12-12-2008, 20:22 46877

    How to? SQL Server στην Αθήνα, SQL Client στη Λαμία, End client στην Πάτρα

    Παιδιά Καλησπέρα ,

             Θα σας παρουσιάσω ένα σενάριο το οποίο μπορεί να κουράσει λίγο το μυαλό σας.

    Ακούστε λοιπόν .....

    Ας υποθέσουμε οτι έχω ένα τερματικό στην Πάτρα , ένα στην Λαμία και Έναν SQL server σττην Αθήνα.

    Το τερματικό στην Πάτρα δεν έχει επικοινωνία με τον server στην Αθήνα μα μέσω ιντερνετ μπορεί και επικοινωνεί με το τερματικό της Λαμίας.Αντίθετα το τερματικό στη Λαμία επικοινωνεί με τη βάση δεδομένων στην Αθήνα μεσω ευθείας γραμμής.

    Θέλω λοιπόν να δημιουργήσω ένα windows application το οποίο θα εγκατασταθεί στο pc της Πάτρας και ένα άλλο application το οποίο θα εγκατασταθεί στο pc της Λαμίας.

    Το application στην Πάτρα θα ενεργοποιεί με κάποιον τρόπο το application στη Λαμία το οποίο με τη σειρά του θα τραβά δεδομένα από τον SERVER στην Αθήνα και θα τα επιστρέφει στην Πάτρα.

    Σημείωση:Ο Server στην Αθήνα δεν επιτρέπεται να εκτεθεί στο ιντερνετ ,το τερματικό στη Λαμία δεν έχει εγκατεστημένο Sql ούτε πρόκειται να εγκατασταθεί. Ξέρω οτι μπορεί να υλοποιηθεί με web application μα στην περίπτωση αυτή χρειάζομαι Windows Application....

    Πως θα υλοποιηθεί κάτι τέτοιο μέχρι το νέο έτος?

    Ευχαριστώ Πολύ!!!!!!

     


    Αυτοί που ζουν γενναίοι είναι ενάρετοι,κάνουν ένδοξες πράξεις και πέθαινουν αιώνια ξακουστοί....
    Μ.Αλέξανδρος...IV Crusade...
  •  13-12-2008, 11:03 46885 σε απάντηση της 46877

    Απ: Απιστευτο Σενάριο........

    Οι desktop clients μπορούν να χρησιμοποιήσουν διάφορους τρόπους για απομακρυσμένη επικοινωνία, από πολύ χαμηλό επίπεδο (πχ TCP), σε υψηλότερο (WebRequest/WebResponce) ή ακόμα και σε πιο "αφαιρετικό" με Web Services/WCF. Απ'ότι κατάλαβα περιγράφεις μια peer-to-peer αρχιτεκτονική επικοινωνίας πράγμα που μπορείς να πετύχεις σχετικά εύκολα ας πούμε με WCF. Βέβαια όλα τα υπόλοιπα είναι αρκετά γενικά για να επιτρέπουν ασφαλές συμπέρασμα. Τι εννοείς όταν λές "ενεργοποιεί"? Τι δεδομένα; Πόσα δεδομένα; Κάθε πότε; Μόνο θα τραβάει ή θα στέλνει κι όλας;


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  13-12-2008, 14:58 46888 σε απάντηση της 46885

    Απ: Απιστευτο Σενάριο........

    Φίλε KelMan ,

    Δεν έχω δει καθόλου WCF. Έχω ακούσει όμως αλλά δεν ξέρω που να το ψάξω..

    Όταν λέω ενεργοποιεί εννόω οτι ο client στην Λαμία θα 'Κοιμάται' και όποτε απαιτηθεί με κάποιο τρόπο θα τον ξυπνά ο client στην Πάτρα ώστε να κάνει pool δεδομένα από τον Server στην ΑΘήνα και να του τα επιστρέφει. Και απαντώντας στην ευστοχη ερώτηση σου θα στέλνονται  δεδομένα από την Πάτρα στη Λαμία και με τη σειρά τους θα προωθούνται στην Αθήνα για καταχώρηση.

    Ο όγκος των δεδομένων δεν είναι μεγάλος (σκεφτείτε ένα πελατολόγιο της τάξεως αυτοκινητοεταιρείας ή εγγυήσεις προς τη μαμά εταιρεία) το πόσο συχνά δεν μπορεί να αποδοθεί θα ειναι στην επιλογή του χρήστη το πότε θα πρεπει να γίνει.......Η πιο σωστή μου απάντηση είναι όποτε θέλει ο χρήστης ο οποίος δεν θα ειναι ποτέ άνω του ενός σε πλήθος....

     

    Επέτρεψε μου να σημειώσω πως οι ερωτήσεις σου είναι πολύ εύστοχες και να απολογηθώ για την αμέλεια μου να διευκρινίσω από την αρχή τα όσα σε γέμισαν απορίες...

    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου...

    Περιμένω απάντηση σου...

     

     


    Αυτοί που ζουν γενναίοι είναι ενάρετοι,κάνουν ένδοξες πράξεις και πέθαινουν αιώνια ξακουστοί....
    Μ.Αλέξανδρος...IV Crusade...
  •  13-12-2008, 16:45 46889 σε απάντηση της 46888

    Απ: Απιστευτο Σενάριο........

    Αν θέλεις να ακούσεις για WCF μπορείς να έρθεις στο devday της επόμενης Τρίτης στην Microsoft. Πληροφορίες εδώ. Ελπίζω μόνο να υπάρχουν ακόμα θέσεις. Φυσικά μπορείς να ψάξεις και στο δίκτυο.
    Νομίζω ότι το WCF είναι αυτό που χρειάζεσαι, αν και δεν είναι ξεκάθαρη η δικτυακή σου τοπολογία. Αυτό που σκέφτομαι είναι ένας WCF Server στη Λαμία όπου θα διαβάζει δεδομένα από τον sql server στην Αθήνα και ένας WCF Client στην Πάτρα που θα κάνει κλείσεις στη Λαμία. Δηλαδή:

    Αθήνα (SQL Server) <---> Λαμία (WCF Server) <---> Πάτρα (WCF Client)

    Υπάρχει βέβαια και το σενάριο να έχει και η Αθήνα WCF Server οπότε η Λαμία θα λειτουργεί σαν απλός router των μηνυμάτων. Αυτό είναι λίγο πιο ασφαλές καθώς η Αθήνα δεν θα χρειάζεται να εκθέτει προς τα έξω τον sql server της. Δηλαδή:

    Αθήνα (SQL Server) <---> Αθήνα (WCF Server) <---> Λαμία (WCF Client) <---> Λαμία (WCF Server) <---> Πάτρα (WCF Client)

    Εδώ υπάρχει ένα αναλυτικό άρθρο για το πως μπορείς να κάνεις έναν WCF Router. Να σου πω την αλήθεια θέλω να το διαβάσω εδώ και καιρό αλλά ακόμα δεν βρήκα την ευκαιρία.

    Άλλαξα και τον τίτλο του thread καθώς δεν είναι και τόσο απίστευτο σενάριο...

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  13-12-2008, 23:35 46891 σε απάντηση της 46889

    Απ: Απιστευτο Σενάριο........

    Επίσης δες και αυτό απο το forum.

    http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/101/ShowForum.aspx

  •  14-12-2008, 22:00 46898 σε απάντηση της 46877

    Απ: How to? SQL Server στην Αθήνα, SQL Client στη Λαμία, End client στην Πάτρα

    Παιδιά Καλησπέρα ,

    Επειδή το WCF όσο ενδιαφέρον φαίνεται άλλο τόσο αδύνατον να το κατανοήσω και να το υλοποιήσω μέχρι το 2009 σκέφτηκα το εξής και πραγματικά θα ήθελα την πολύτιμη άποψη σας.Σκέφτηκα λοιπόν να στήσω έναν SQL SERVER στην Λαμία ο οποίος θα κάνει replicate με τη βάση στην Αθήνα και απο εκέι θα τραβώ τα δεδομένα στην Πάτρα....

     

    Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι πάλι εκθέτω τη βάση στο ιντερνετ ακόμα και αν δεν είναι η βάση της Αθήνας....

     

    Τι λέτε ?

     


    Αυτοί που ζουν γενναίοι είναι ενάρετοι,κάνουν ένδοξες πράξεις και πέθαινουν αιώνια ξακουστοί....
    Μ.Αλέξανδρος...IV Crusade...
  •  14-12-2008, 22:07 46899 σε απάντηση της 46898

    Απ: How to? SQL Server στην Αθήνα, SQL Client στη Λαμία, End client στην Πάτρα

    Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις στα firewall σου και τα τελευταία security patches σε λειτουργικά και sql server δεν θα έχεις πρόβλημα.

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  15-12-2008, 17:47 46913 σε απάντηση της 46898

    Απ: How to? SQL Server στην Αθήνα, SQL Client στη Λαμία, End client στην Πάτρα

    Χμμ γιατί δεν στήνεις κατευθείαν ένα SQL server στην Πάτρα και να ενημερώνεται και να ενημερώνει την Αθήνα μέσω αρχείων xlm. Αυτά μπορεί να στέλνονται μέσω FTP, mail, κλπ κλπ.
    Απλώς πρέπει να φτιάξεις διαδικασία ενημέρωσης τόσο στην Αθήνα όσο και στη Πάτρα. Έτσι αποφεύγεις την Λαμία τελείως και δεν βγάζεις τίποτα expose στο internet. Βέβαια αυτό το σενάριο παίζει για μικρούς όγκους δεδομένων και προσθέτει τον πονοκέφαλο του συγχρονισμού με κώδικα αλλά σε αυτή τη ζωή άλλοτε κερδίζεις και άλλοτε χάνεις :)
    Manos
  •  15-12-2008, 18:05 46914 σε απάντηση της 46877

    Απ: How to? SQL Server στην Αθήνα, SQL Client στη Λαμία, End client στην Πάτρα

    Εγώ θα προτείνω κάτι σε εντελώς άλλη κατεύθυνση.

    Γιατί δεν στήνεις VPN Connection μεταξύ Πάτρας και Λαμίας (ή ακόμη καλύτερα Αθήνας). Έτσι ο Η/Υ θα δουλεύει σαν να βρίσκεται το ίδιο τοπικό δίκτυο και δεν θα έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις από το λογισμικό.

     

    Ρίξε μια ματιά εδώ για περισσότερες πληροφορίες

    http://en.wikipedia.org/wiki/Vpn

    http://en.wikipedia.org/wiki/OpenVPN

     

     

  •  15-12-2008, 19:05 46915 σε απάντηση της 46914

    Απ: How to? SQL Server στην Αθήνα, SQL Client στη Λαμία, End client στην Πάτρα

    Νομίζω φίλε οτι είναι η καλύτερη προσωρινή λύση...Στήνω και τις δύο εφαρμογές στη Λαμία και με Remote Desktop κάνω τη δουλειά μου από την Πάτρα....Μετά όμως θα χρειαστώ τη βοήθεια των παιδιών του φόρουμ να βρώ μια καλύτερη λύση...Με WCF ίσως αν το ψάξω....

     

     

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο όλων....


    Αυτοί που ζουν γενναίοι είναι ενάρετοι,κάνουν ένδοξες πράξεις και πέθαινουν αιώνια ξακουστοί....
    Μ.Αλέξανδρος...IV Crusade...
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems