Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Δημιουργία Export Dialog

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò dtakis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Johnnyxp64 στις 14-03-2009, 22:25. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  12-03-2009, 10:42 49124

    Δημιουργία Export Dialog

    Όλοι έχουμε στο μυαλό μας το export Dialog των διάφορων εφαρμογών όπου ορίζουμε την τοποθεσία και το όνομα του αρχείου που θα αποθηκεύσει η εφαρμογή μας! Υπάρχει κάποιο custom control όπως το Save File Dialog ή το Open File Dialog;
    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  12-03-2009, 14:53 49129 σε απάντηση της 49124

    Απ: Δημιουργία Export Dialog

    Φοβάμαι ότι εγώ τουλάχιστον δεν καταλαβαίνω καλά την ερώτησή σου. Το Save File Dialog υπάρχει φυσικά στο .NET και μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για να "ορίζουμε την τοποθεσία και το όνομα του αρχείου που θα αποθηκεύσει η εφαρμογή μας". Εσύ ψάχνεις κάτι άλλο;

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  12-03-2009, 19:54 49136 σε απάντηση της 49124

    Απ: Δημιουργία Export Dialog

    ουτε εγω πολυ καταλαβαινω.... αλλα μηπως θελεις να φτιαξεις ενα καθαρα δικο σου τετοιο control που θα κανει οτι τα προαναφερομενα της .net αλλα θα ειναι δικο σου και θα αλλαξεις οτι θελεις?

    παραδειγμα θες να εχεις ενα savefiledialog αλλα με εικονες και λογοτυπα, η με καποια δικα σου κουμπια κτλ?

    παντος για αλλου κατασκευαστει εκτος απο της microsoft δεν εχω να σου πω, οι περισσοτεροι κανουν χρηση αυτο.

    μπορεις ομως να φτιαξεις καθαρα ενα δικο σου User Interface να κανει οτι θελεις αλλα θα αξιοποιησεις και παλι τα control τoy .net και πανω σε αυτα αμα βαλεις ενα FileBrawser κτλ μπορεις να κανεις ενα δικο σου usercontrol

    και να το κανεις απλα drag-drop Μετα στης φορμες σου και να δουλευεις αυτο. Ελπιζω κι εσω να καταλαβες τι λεω κι εγω, sorry αλλα αν ελεγες και ενα παραδειγμα ισως μπορουσαμε να σε βοηθησουμε περισσοτερο.Smile


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  13-03-2009, 17:08 49164 σε απάντηση της 49136

    Απ: Δημιουργία Export Dialog

    Εννοώ να ορίσουμε πριν η εφαρμογή τρέξει που θα αποθηκευθεί το αρχείο... Όχι να μας ρωτάει με το SaveFileDialog που θα αποθηκευθεί το export από πριν γιατί στην περίπτωσή μου θέλω να αποθηκεύω πολλαπλά exports στον ίδιο φάκελο. Δλδ ο χρήστης να επιλέγει για το export κάποιον φάκελο ώστε να αποθηκεύονται εκεί τα exports αργότερα.

  •  14-03-2009, 22:25 49181 σε απάντηση της 49164

    Απ: Δημιουργία Export Dialog

    αυτο ειναι πολυ ευκολο.

    απλα βαλε ενα control folderdialog σε μια φορμα, πηγαινε στα properties του project σου και στην καρτελα settings 
    στο πεδιο name δωσε ενα ονομα σχετικο (παραδειγμα ExportDir) ορισε ως type String scope αστο USER και στο Value αμα θες βαλε ενα default directory folder (c:\myexportforlder\")

    μολις εφτιαξες ενα setting στην εφαρμογη σου.

    μετα μεσα στο κωδικα σου απλα θα καλεις οτι θες αντιστοιχα να κανεις:

    στην ουσια φτιαχνεται ενα xml αρχειο που ειναι μεσα στο application usersettings φακελο μοναδικο για την εφαρμογη σου και αποθηκευει οτι θελεις απο τιμες ωστε να ειναι μονιμα καπου και να τις "διαβαζεις" χωρις να αναγκαζεις τον χρηστη συννεχως να διαλεγει τα ιδια και τα ιδια. κανεις ενα setting της εφαρμωγη σου. αμα το ξεκινησεις θα καταλαβεις αμεσως πως λειτουργει.

    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
     
    my.settings.ExportDir=FolderControl.slelectedpath
    
    my.settings.Save 'apothikeyei to arxeio etsi otan kalesei to antistixo setting argotera otan xananixeis tin efarmogei sou me tin reload i oxi method.
    
    my.settings.default 'epanaferei tin default timi pou eixeis dosei sta properties c:\blablabla
    
    my.settings.reload 'an thes na diavasei ti itan teleutaia apothikeumeno sto arxeio sou xml


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems