Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ελληνικό MSDN Flash

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Παναγιώτης Καναβός. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 26-02-2005, 10:24. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  25-02-2005, 12:46 1307

    Ελληνικό MSDN Flash

    Όπως φαίνεται κανείς δεν έπιασε το "βρετανικό" αστείο περι φυστικιών.net Sad.

    Καταρχήν, το πήρατε όλοι όσοι γραφτήκατε? Σηκώστε χέρια παρακαλώ ...
    Καμμία κριτική? Θα θέλατε να αλλάξει τίποτα?
      Προσωπικά, θα ήθελα να δω και ελληνικά case studies. Δε λέω, ενδιαφέρον ότι μια αμερικάνικη εταιρεία φυστικιών χρησιμοποίησε .NET, αλλά θα ήθελα να ξέρω και εδώ τί γίεται. Ποιός χρησιμοποιεί .NET, πού, με ποιό τρόπο. Άλλος λέει ότι πιάνει, άλλος λέει ότι κανείς δεν το χρησιμοποιεί ...
        Ειδικά στα embedded μηχανάκια τί γίνεται? Πάω βρε παιδιά σε καφέ και βλέπω τους σερβιτόρους με τα μηχανάκια στα χέρια. Ακούω και για εταιρείες που φτιάχνουν Compact Framework εφαρμογές, ξέρω ότι σε κάθετες αγορές παίζουν σαν τρελά τα Pocket PC, αλλά λεπτομέρειες? Τα μηχανάκια στα super market είναι ακόμα DOS ή τα γυρίσανε σε Compact Framework? (ξέρω ότι η Symbol πλέον τα βγάζει σε .NET)
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  25-02-2005, 15:13 1309 σε απάντηση της 1307

    Re: Ελληνικό MSDN Flash

    Ξέρω case εταιρίας ταχυμεταφορών που θα χρησιμοποιεί πιστολάκια laser που είναι ταυτόχρονα και PDA (κανονικά, με οθόνη και τα όλα τους, μόνο που έχει και λαβή από κάτω - σαν διαστημικό όπλο είναι). Θα σκανάρουν τα πακέτα και τα data θα αποθηκεύονται σε SQL Server CE και μετά θα συγχρονίζονται με την κύρια ΒΔ.

    Επίσης μιας και το έφερε η κουβέντα για τα φιστικιά, εδώ και αρκετό καιρό που διάβασα το "Το Lexus και η ελιά" του Τόμας Φρίντμαν, περιέγραφε ένα case όπου ένας αγρότης με τη βοήθεια ενός προγραμματιστή, χρησιμοποίησαν δορυφορικές φωτογραφίες του χωραφιού που αποκάλυπταν τη σύσταση του εδάφους έτσι ώστε να προγραμματίσουν (μέσω ενός laptop) την μηχανή που εκτοξεύει τους σπόρους να πετάει την κατάλληλη ποσότητα σπόρων, ανάλογα αν το έδαφος είναι πρόσφορο ή άγονο, δυναμικά, την ώρα που περνάει από πάνω το τρακτέρ που σέρνει την μηχανή...

    Και μετά είδα τα μπλόκα (τότε) των αγροτών και ξύπνησα...


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  26-02-2005, 10:24 1315 σε απάντηση της 1309

    Re: Ελληνικό MSDN Flash

    Εδώ παρών, το πήρα...

    Δεν είχε μέσα το πρόγραμμα για τις επόμενες εκδηλώσεις, η τουλάχιστον τα υπόλοιπα θέματα του DevDays 2005, και αναρωτιώμαστε αν θα είχε ελληνικά case studies; Smile

    Οσο για τα embedded pc και για εφαρμογές για αυτά σε compact framework, αν λάβω υπόψη μου πότε άρχισαν να μετατρέπουν τις Clipper εφαρμογές σε VB6, έχουμε χρόνιααααααα. Μπορεί να υπάρχει "φαγούρα", αλλά δεν υπάρχουν τα λεφτά που θα επενδυθούν...

    Δεν νομίζω ότι για πρώτο Ελληνικό MSDN μετά από τόσο καιρό ήταν χάλια. Είχε ένα exteme θέμα για Φυστίκια.NET αλλά το όλο newsletter είχε όλα αυτά που χρειάζονταν, Links για downloads, για updates, για security, για VS 2005, για Webcasts! Από ελληνικό περιεχόμενο είχε την εκδήλωση DeVDays 2005 στις 3 Μαρτίου. Εδώ δίνουμε περίοδο χάριτος σε κάθε κυβέρνηση και δεν θα δώσουμε σε μια τέτοια κίνηση που τώρα ξεκινάει;

    Θα προτιμούσα κατ' αρχήν να σταθεροποιηθεί η αποστολή του Ελληνικού MSDN Flash. Να το πάρω και τον Μάρτη γύρω στις 20 του μηνός και όχι στις αρχές Απριλίου και του Απριλίου όχι μαζί με του Μαίου με ταυτόχρονη ανακοίνωση ότι από μηνιαίο έγινε δι-μηνιαίο!

    Όταν μπει στη σειρά και γίνει μηνιαίο, γιατί πιστεύω ότι το bet τώρα είναι να βγαίνει κάθε μήνα, θα περιμένω να βγάζει και την λίστα με τα άρθρα με την λίστα της KB που μεταφραστήκαν στα ελληνικά τον τελευταίο μήνα. Θα ήθελα να βλέπω μια φορά τον μήνα μία εκδήλωση για τους developers, είτε DevDays, είτε και εμείς που όλο λέμε να κάνουμε, να το κάνουμε επιτέλους, να μπούμε και στο INETA.
     
    Μετά άμα δω και case studies, και άρθρο από έλληνa Developer να γραφτεί στο MSDN θα είμαστε σε επίπεδο θεϊκό...

    Και μετά, όπως λέει και ο Μάνος, ξύπνησα...

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems