Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Contextmenu όπως το κλασικό start menu των windows

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò zax1. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος KelMan στις 09-07-2006, 01:48. Υπάρχουν 10 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  08-07-2006, 11:44 14524

    Dog [&] Contextmenu όπως το κλασικό start menu των windows

    Αρχικά σας χαιρετώ όλους :)

    Θα ήθελα να ρωτήσω, αν είναι δυνατό, πως μπορεί να δημιουργηθεί ένα μενού όπως αυτό στο start menu των windows που γράφει στα αριστερά των τίτλο του λειτουργικού.

    Θέλω δηλαδή όταν ο χρήστης κάνει δεξί κλικ να εμφανίζεται ένα μενού που στα αριστερά να φαίνεται ένας τίτλος ή ένα image και δεξια  η διάφορες επιλογές (save, load κ.λπ) που έχει στη διάθεσή του. Δεν εννοώ για κάθε command και ένα image ούτε background image που θα φαίνεται κάτω απο όλα τα commands αλλά κάτι σαν το classic start menu.

    Γράφω σε VB.NET (αν και δε νομίζω να βοηθάει σε κάτι αυτό ;) )

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

    Άμα κάτσω πάνω στη γραμμή του τηλεφώνου θα είμαι online???
  •  08-07-2006, 12:39 14526 σε απάντηση της 14524

    Απ: Contextmenu όπως το κλασικό start menu των windows

    Πιστεύω πως το Start Menu των Windows δεν είναι ContextMenu.

    Επίσης σε κανένα ContextMenu του αγαπητού αυτού λειτουργικού δεν έχω συναντήσει το feature που ζητάς.

    Το μόνο που μπορείς να ψάξεις είναι να διαμορφώσεις to Layout του Margin του Control, αλλά και πάλι νομίζω πως αυτό είναι δεσμευμένο για κάθε MenuItem (Check και Image Margin) και όχι καθολικό για το Control.

    Εν ολίγοις, η γνώμη μου είναι πως δεν γίνεται.

    Ίσως, όμως άν κάνεις ένα User Control, το οποίο να συνδιάζει ένα PictureBox και ένα ContextMenu....
  •  08-07-2006, 13:32 14527 σε απάντηση της 14526

    Απ: Contextmenu όπως το κλασικό start menu των windows

    Ή ενδεχομένως να γίνεται κάνοντας inherit το ContextMenu και override την onPaint ώστε με GDI+ να το ζωγραφίσεις όπως θέλεις.
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  08-07-2006, 17:28 14531 σε απάντηση της 14527

    Απ: Contextmenu όπως το κλασικό start menu των windows

    Αν σε ενδιαφέρει να χάσεις χρόνο για να μάθεις εντολές που κρύβονται στο GDI μπορείς να το κάνεις και όντως μόνος. Αν όμως απλά θέλεις ένα μενού και από εκεί και πέρα έχεις άλλους πονοκεφάλους να αντιμετωπίσεις αγόρασε κάποιο έτοιμο component που το κάνει!

    Μια custom λύση είναι να εμφανίσεις και μια φόρμα σαν context menu. Ψάξε στο google για εμφάνιση φόρμας σαν pop-up και κάτι θα βρεις. Πάνω στη φόρμα μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Βάλε αν θέλεις και την φωτογραφία σου!
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  08-07-2006, 18:26 14533 σε απάντηση της 14531

    Απ: Contextmenu όπως το κλασικό start menu των windows

    Δημήτρη το DGI+ δεν ένα τόσο δύσκολο όσο αρχικά φαίνεται... Κι εγώ το θεωρούσα ότι είναι μεγάλη βαβούρα να κάτσω να μάθω τις εντολές του αλλά όταν αναγκάστηκα εκ των πραγμάτων, διαπίστωσα ότι είναι σχετικά εύκολο. Πάντως, σαφώς και γλυτώνεις χρόνο αγοράζοντας έτοιμα controls αλλά για να ρωτάει ο zax1 πως μπορεί να δημιουργηθεί κάτι τέτοιο, μάλλον δεν θέλει να αγοράσει...
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  08-07-2006, 18:36 14534 σε απάντηση της 14533

    Απ: Contextmenu όπως το κλασικό start menu των windows

    Η μπορείς να περιμένεις μέχρι να κυκλοφορήσει το Windows Presentation Foundation επισήμως, όπου χαλαρά με λίγο XAML εκεί θα μπορείς να κάνεις παπάδες!!
    Dimitris-Ilias Gkanatsios
    Developer Evangelist, Microsoft Hellas

    My Blog
    StudentGuru
    Twitter
    Facebook
  •  08-07-2006, 18:46 14535 σε απάντηση της 14533

    Απ: Contextmenu όπως το κλασικό start menu των windows

     KelMan wrote:
    Πάντως, σαφώς και γλυτώνεις χρόνο αγοράζοντας έτοιμα controls αλλά για να ρωτάει ο zax1 πως μπορεί να δημιουργηθεί κάτι τέτοιο, μάλλον δεν θέλει να αγοράσει...

    Απλά ήθελα να το επισημάνω. Δεν ξέρω πόσο παλιός προγραμματιστής είναι ο zax1. Και πολλοί νέοι συνάδερφοι μπαίνουν πολλές φορές σε λάθος περιπέτειες. Τουλάχιστον περισσότερες από άλλους παλιότερους, μια που όλοι μας λίγο-πολύ μπορεί ξεφεύγουμε ώρες-ώρες και ανακαλύπτουμε τον τροχό! Smile


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  08-07-2006, 19:11 14536 σε απάντηση της 14524

    Απ: Contextmenu όπως το κλασικό start menu των windows

    Είναι και πρόκληση όμως, αλλά και ευκαιρία για να μάθεις κάτι καινούριο.

    Την πρώτη φορά που ήθελα να αλλάξω χρώμα σε συγκεκριμένα entries ενός Listbox, θυμόμουν ότι γίνονταν με τη χρήση του OwnerDraw, αλλά το απέφευγα πρωτού το δοκιμάσω.

    Μετά από λίγο challenge (σε αυτήν και παρόμοιες καταστάσεις), έμαθα κάποια πράγματα παραπάνω (όπως πχ ένα self-drawn DataGridCell επί εποχής .net 1.1).

    Βέβαια, όλα αυτά τα γράφει ένας άνθρωπος που πολλές φορές καταλήγει στο NIHS (not-invented-here syndrome)!
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  08-07-2006, 23:25 14540 σε απάντηση της 14524

    Απ: Contextmenu όπως το κλασικό start menu των windows

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

    Όλες ήταν πολύ χρήσιμες και ωφέλημες. Στην πραγματικότητα σκεφτόμουν να βάλω λίγη "σάλτσα" στην εφαρμογή για να είναι λίγο πιό "μπάνικη" πέρα από λειτουγρική.

    Όσο για την εμπειρία μου είμαι καινούριος ακόμα με το .net αλλά έχω αρκετή εμπειρία σε προγραμματισμό από το αγαπημένο παλιό DOS μέχρι το VS6 (VB, C++) κάτι που ασφαλώς βοηθάει αλλά δεν αρκεί καθώς το .net έχει τελείως διαφορετική φιλοσοφία και σίγουρα είναι πιό εύκολο να κάνεις αυτά που θα έκανες με τις προηγούμενες εκδόσεις αλλά και άπειρα περισσότερα που πριν ήταν απλώς αδύνατο να γίνουν ειδικά με τη VB.
    Άμα κάτσω πάνω στη γραμμή του τηλεφώνου θα είμαι online???
  •  09-07-2006, 01:32 14543 σε απάντηση της 14524

    Απ: Contextmenu όπως το κλασικό start menu των windows

    Μάνο, είναι ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση, οπότε αν θες, άνοιξε ένα θέμα, και μετέφερέ μας όλους εκεί.
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  09-07-2006, 01:48 14544 σε απάντηση της 14543

    Απ: Contextmenu όπως το κλασικό start menu των windows

    Το θέμα σχετικά με την ανάπτυξη vs αγορά, συνεχίζεται σε δικό του thread, εδώ: http://dotnetzone.gr/cs/forums/ShowPost.aspx?PostID=14537


    Vir prudens non contra ventum mingit
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems