Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Χρειαζομαι λιγη βοήθεια!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò nickossd. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Saber στις 30-10-2006, 23:38. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  16-10-2006, 19:17 18646

    Χρειαζομαι λιγη βοήθεια!

    Επειδή άρχισα τώρα να μαθαίνω την c++ θέλω λίγη βοήθεια.

    Λοιπόν. Φτιάχνω ένα πρόγραμμα π.χ

    #include <iostream>
    #include <cstdio>
    #include <cstring>
    using namespace std;

    int main()
    {
        char s[80];
     
      double Euros, Katostarika;
      for(;;) {
      cout << "\n Enter number of Euros: ";
     
      cin >> Euros; //   Katostarika = Euros * 340.75;

      cout << "Katostarika :  " << Katostarika  ;
    }
      return 0;
    }

    Και το μετατρέπω με τον μεταφραστή μου σε αρχείο exe.

    Μετά όταν πάω να επεξεργαστώ το αρχείο exe αλλάζω τον τύπο από exe σε rtf αλλά αντί να μου βγάζει το πρόγραμμα μου βγάζει τετραγωνάκια.

    Πώς μπορώ να το επαναφέρω. Γίνεται?

  •  16-10-2006, 19:33 18648 σε απάντηση της 18646

    Απ: Χρειαζομαι λιγη βοήθεια!

    Δεν μπορώ να φανταστώ ένα λόγο που θα ήθελε κάποιος να επεξεργαστεί ένα εκτελέσιμο αρχείο με ένα text editor. Big Smile

    Αν όντως το έχεις ανοίξει με ένα text editor και το έχεις σώσει στην συνέχεια μέσα από αυτόν, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα μπορέσεις να το επαναφέρεις. Ο text editor στην προσπαθειά του να κάνει αναγνωσιμη την μορφή του εκτελέσιμου αρχείου θα πρόσθεσε κάποιους χαρακτήρες - αφού έχουν αποθηκευτεί αυτοί οι έξτρα χαρακτήρες δεν μπορείς να τους αφαιρέσεις επιλεκτικά και να επαναφέρεις το αρχικό εκτελέσιμο...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  16-10-2006, 20:09 18649 σε απάντηση της 18646

    Απ: Χρειαζομαι λιγη βοήθεια!

    Επείδή το πρόγραμμα που έφτιαξα το έκανα exe και διάγραψα το προτότυπο.

    Τώρα θέλω να το αναυαθμίσω και πρέπει να το ξαναγράψω.

    Ευχαριστώ
  •  16-10-2006, 20:26 18650 σε απάντηση της 18649

    Απ: Χρειαζομαι λιγη βοήθεια!

    Γράφω για να είναι χρήσιμο το post και σε όλους τους άλλους φίλους που το διαβάζουν: Ο φίλος που έγραψε το αρχικό post επιχείρησε να ανοίξει το executable αρχείο που δημιουργήθηκε θεωρώντας οτι εκεί θα βρεί τον αρχικό του κώδικα. Ειναι ένα "μπέρδεμα" που παθαίνουν όσοι έρχονται για πρώτη φορά αντιμέτωποι με την ομάδα source code / compiler / executable.

    Για να δούμε λίγο τι γίνεται λοιπον:

    Ο αρχικός κώδικας (πηγαίος ή source κώδικας) είναι αυτός που ο φίλος nickossd έγραψε. Ο κώδικας αυτός, προφανώς, από μόνος του δεν κάνει τίποτα, συνεπώς πρέπει να περάσει από κάποιον μεταφραστή (compiler) προκειμένου να μετατραπεί σε γλώσσα κατανοητή από τον υπολογιστή και να εκτελέσει τις λειτουργίες τις οποίες θα πρέπει να κάνει. Συγκεκριμένα, εδώ στην περίπτωσή μας, ο κώδικας περνάει από τον compiler της C++ και γίνεται ένα ΕΚΤΕΛΕΣΙΜΟ (executable) αρχείο. Αυτό το αρχείο είναι κατανοητό στον υπολογιστή και μπορεί να "τρέξει".

    Εδώ είναι η παγίδα. Το executable ΠΑΥΕΙ να περιέχει τον αρχικό μας κώδικα. Περιέχει γλώσσα κατανοητή μόνο στον υπολογιστή (προσεκτικά, όπως βλέπετε, δεν μπαίνω σε περισσότερες λεπτομέρειες). Το executable ειναι κάτι που παρήχθη από τον αρχικό μας κώδικα με τη βοήθεια του compiler ΚΑΙ Ο ΑΡΧΙΚΟΣ ΜΑΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ. Εκεί θα κάνουμε όλες τις διορθώσεις / προσθήκες προκειμένου να παράξουμε αργότερα κάποιο άλλο, βελτιωμένο executable.

    Ετσι λοιπον, όσο και αν προσπαθήσουμε να "διαβάσουμε" τι λέει το εκτελέσιμο (executable) αρχείο μας, δεν θα μπορέσουμε. Ειναι γλώσσα κατανοητή μονο στον υπολογιστή. Εξ'άλλου γι'αυτό αυτά τα αρχεία λέγονται και "binaries" γενικά, μια και τα 0 και τα 1 τους εμείς οι άνθρωποι δεν μπορούμε να τα αξιοποιήσουμε ιδιαίτερα.

    Μην πετάτε ποτέ τον πηγαίο κώδικά σας. Ειναι αυτό που λέει το όνομά του: Πηγαίος. Η πηγή για να παραχθούν τα εκτελέσιμα.

    Κλείνω αυτό το θέμα ως απαντημένο, και ελπίζω να βοήθησε η απάντησή μου και άλλους συναδέλφους που πιθανώς τώρα να ξεκινούν και να έχουν παραπλήσιες απορίες.

     

     

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  17-10-2006, 15:01 18701 σε απάντηση της 18646

    Απ: Χρειαζομαι λιγη βοήθεια!

    Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να βρώ έναν compiler για c. Βασικά τον χρειάζεται ο αδερφός μου ο οποίος μόλις τώρα άρχισε να διαβάζει C# λογω μεταπτυχιακού... Εαν μπορείτε να μου το στείλετε και με ένα mail στο

    [email protected]

    Ευχαριστώ πολύ!
    Απαράδεκτο για πράκτορες!!! Βέγγος.
  •  30-10-2006, 23:38 19527 σε απάντηση της 18646

    Απ: Χρειαζομαι λιγη βοήθεια!



    Χρησιμοποιούσα το CodeBlocks IDE, που έχει τον GNU C/C++ compiler, είναι ελαφρύ και έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά.

    Είναι open source, διατίθεται δωρεάν και θα το βρείς στο www.codeblocks.org

    Καλό programming (^_^)
    I want RAM...to live my life alone
    I want RAM...leave me be
    I want RAM...to do things on my own
    I want RAM...to live my life and to be free
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems