Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εμφάνιση αποτελεσμάτων

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò AngleV. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 31-10-2006, 22:05. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  30-10-2006, 14:55 19480

    Εμφάνιση αποτελεσμάτων

    Χαιρετώ άπαντες!

    Η απορία μου είναι η εξής :

    Έχω αναπτύξει μια ολοκληρωμένη εφαρμογή σε ASP η οποία αποθηκεύει εγραφές στην MSSQL.
    Τις εγγραφές αυτές τις εμφανίζω στην ιστοσελίδα μου κάνοντας διάφορα Queries στην βάση για να πάρω τα αποτέλεσματα που θέλω.
    Όλες οι σελίδες έχουν πάνω και κάτω include=myheader.asp & include=myfooter.asp

    Υπάρχει κάποιος τρόπος να καλέσει ένα 3ο site της σελίδες μου χωρίς να εμφανίζεται βέβαια το include=myheader.asp και το include=myfooter.asp

    Δοκίμασα να αντιγράψω όλες τις σελίδες και να αφαιρέσω τα headers & footers και κατόπιν κάλεσα τις σελίδες απο το 3ο site με <iframe>
    Δε μου αρέσει καθόλου όμως..Βγαίνουν μπάρες πάνω κάτω......απαίσιο

    Τι μπορώ να κάνω ; Υπάρχει κανας καλύτερος τρόπος;;

    Ευχαριστώ

  •  30-10-2006, 17:31 19493 σε απάντηση της 19480

    Απ: Εμφάνιση αποτελεσμάτων

    Αυτό που είναι εύκολο είναι να καλείς τις σελίδες του με μια παράμετρο, και όταν υπάρχει αυτή η παράμετρος να μην κάνεις τα include.

    πχ έστω η σελίδα mypage.asp, αν υποθέσουμε ότι καλείς την σελίδα σου με http://myserver/mypage.asp?mode=shell

    Μπορείς να έχει το #include μέσα σε ένα if .. then/end if statement και το include να γίνει conditional



    <% if not Request.QueryString("mode")="shell" then %>
       <!-- #include file="myheader.asp" -->
    <% end if %>

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  31-10-2006, 15:10 19565 σε απάντηση της 19480

    Απ: Εμφάνιση αποτελεσμάτων

    Φίλε gcapnias

    Αυτό που λες το σκέφτηκα αλλά δεν ξέρω επειδή δεν έχω και πρόβαση ακόμα στο host του 3ου site, αν υποθετικά είναι σε Windows platform μπορώ εκεί να βάλω μια σελίδα asp και να κανω Include ενα remote file π.χ include=file="http://www.mydomain.gr/myfile.asp"

    Με λίγα λόγια να βάλω στο 3ο site μια asp η οποία θα καλεί απο ένα άλλο site asp αρχεία.

  •  31-10-2006, 16:37 19571 σε απάντηση της 19565

    Απ: Εμφάνιση αποτελεσμάτων

    Αυτό που ζητάει ο φίλος μας να κάνει είναι να μπορεί να κάνει copy/paste ένα script στον κώδικα μιας άλλης σελίδας, το οποίο script να δημιουργεί ένα content από ένα άλλο site. Αν π.χ. κάποιος κάνει paste το παρακάτω θα έχει τον καιρό από το pathfinder...

    <script language="javascript" src="http://freebies.pathfinder.gr/scripts/js_weather.php?custom_color=1"></script>

    Για να δεις πως γίνεται λοιπόν κάνε ένα paste τη διεύθυνση "http://freebies.pathfinder.gr/scripts/js_weather.php?custom_color=1" στον browser σου, δες το output που δίνει και κάνε κάτι αντίστοιχο με την δική σου. Ουσιαστικά, για να μην χρησιμοποιήσεις iframe θα πρέπει να γράψεις μια asp που να κάνει document.write με javascript στο document που θέλει να γίνει embed το περιεχόμενό σου.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  31-10-2006, 16:56 19576 σε απάντηση της 19565

    Απ: Εμφάνιση αποτελεσμάτων

    χμμμ..

    Και ναι και όχι.

    Ναι γιατί το παράδειγμα σου κάνει αυτό που θέλω εν ολίγης. Όχι γιατί πρέπει να γράψω όλο τον κώδικα απο την αρχή ο οποίος θα εξάγει με .write τα αποτέλεσματα στην νέα σελίδα.Και μιλάμε για 6 με 7 σελίδες απο μερικές εκατοντάδες γραμμές κώδικα η κάθε μια.

    Θα πέσει τελικά που θα παει σύννεφο.

    Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.
  •  31-10-2006, 17:00 19578 σε απάντηση της 19576

    Απ: Εμφάνιση αποτελεσμάτων

    Στο πιάτο το θέλεις!

    Τον ίδιο κώδικα θα χρησιμοποιήσεις...

    Όπως λέει και ο gcapnias, μέσω κάποιας παραμέτρου στο querystring, την μια θα εμφανίζεις το header και footer σου και την άλλη το document.write...
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  31-10-2006, 22:05 19595 σε απάντηση της 19565

    Απ: Εμφάνιση αποτελεσμάτων

     AngleV wrote:
    Αυτό που λες το σκέφτηκα αλλά δεν ξέρω επειδή δεν έχω και πρόβαση ακόμα στο host του 3ου site, αν υποθετικά είναι σε Windows platform μπορώ εκεί να βάλω μια σελίδα asp και να κανω Include ενα remote file π.χ include=file="http://www.mydomain.gr/myfile.asp"

    Με λίγα λόγια να βάλω στο 3ο site μια asp η οποία θα καλεί απο ένα άλλο site asp αρχεία.

    Remote include σε asp σελίδα δεν μπορείς να κάνεις, φυσικά για λόγους ασφαλείας.

    Iσως θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά να κάνεις, μια σελίδα που θα δίνει τα αποτελέσματα που πρέπει να φαίνονται, μέσω Javascript.

    Με τον τρόπο που σου έδειξα θα μπορούσε να φτιάξεις στο δικό σου site, ένα διαφορετικό header και footer file για κάθε 3ο site, και ανάλογα την παράμετρο που θα περνάει στο URL, να αλλάζουν - αντί της ακολουθίας με If που σου έγραψα πιο πάνω, θα μπορούσες να έχεις ένα select case...

     

    George J.

     

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems