Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

real time φιλτράρισμα αναζήτησης

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò goren. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος infoCENTER στις 03-10-2008, 02:31. Υπάρχουν 23 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (24 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-10-2008, 16:15 45033 σε απάντηση της 44936

    Απ: real time φιλτράρισμα αναζήτησης

    Ετοιμο το demoGeeked

    http://synapse.gr/downloads/LiveSearchDemo.zip

    και οσοι θελουν κατι παρομοιο ας το κατεβασουν 

    εχω σχολια μεσα στον κωδικα απλα πιστευω και κατανοητα, αν και ξαναλεω ενα διαβασμα τι ειναι datatable, dataset, table adapter, bindinssource ειναι must!

    reminder: θελει VS 2008 +sp1


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  01-10-2008, 22:50 45039 σε απάντηση της 45033

    Απ: real time φιλτράρισμα αναζήτησης

    Πολύ καλό το demo σου johnny , κάνει αυτό ακριβώς που ήθελα και μου κάνει εντύπωση το πόσο λίγος κώδικας απαιτήθηκε για να δουλέψει.

    Πιο χρήσιμα ήταν τα σχόλια σου, μου έδωσες τροφή για ψάξιμο.

     

    Σε υπέρ ευχαριστώ

     

  •  02-10-2008, 01:06 45040 σε απάντηση της 45039

    Απ: real time φιλτράρισμα αναζήτησης

    1
    msgbox("goodbye world")

    ξεχασα να σου γραψω οτι οτι ειδες πανω στην φορμα απλα επελεξα τον πινακα απο το data source παραθυρο διαλεξα μορφη grid, και εκανα drag and drop πανω στην form και ετσι εγιναν ολα τα αντικειμενα, 

    μετα πειραξα λιγο το selection row tou grid, (des properties) και προσθεσα στην toolbar to textbox με δεξι click edit ktl ktl θα τα βρεις.

    βασικα αυτο προσπαθει να περασει η microsoft σου δινω τα εργαλεια και με μονο μια γραμμη στην (περιπτωση αυτη) κωδικα κανεις αυτο που θες, αρκει να δουλεψειs τα εργαλεια της.

    καλο το γραψημο και οι σκληροπυρινικοι, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να κανουμε την ζωη μας δισκολη αφου υπαρχουν controls που κανουν σχεδον τα παντα, για οσα δεν κανουν γραψε κωδικα,

    γιατι ντε και καλα να ανακαλυπτουμε τον τροχο απο την αρχη?Tongue Tied η ιδεα ειναι αν εχεις κατι καλο στο μυαλο σου να μην χρειαζεται να ξερεις τελεια την γλωσσα για να το φτιαξεις!

    χαρα μου που βοηθησα. Cool

    αμα θες και κανα βιβλιο σε pdf εχω 2007-2008 εκδοσεις πολοι πραμα! απλα PM και στα στελνω με ενα mail.

    εγω τα εχω ως reference μερικα ενω αλλα τα εχω διαβασει απο την αρχη. ιδιος την σειρα for dummies ποιο πολυ για να γελαω με αυτα που γραφει, και πραγματα που θεωρουσα οτι ειναι για αρχαριους και τα ξερω, δεν τα γνωριζα!


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  02-10-2008, 09:45 45043 σε απάντηση της 45040

    Απ: real time φιλτράρισμα αναζήτησης

    Johnnyxp64:

    βασικα αυτο προσπαθει να περασει η microsoft σου δινω τα εργαλεια και με μονο μια γραμμη στην (περιπτωση αυτη) κωδικα κανεις αυτο που θες, αρκει να δουλεψειs τα εργαλεια της.

    καλο το γραψημο και οι σκληροπυρινικοι, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να κανουμε την ζωη μας δισκολη αφου υπαρχουν controls που κανουν σχεδον τα παντα, για οσα δεν κανουν γραψε κωδικα,

    γιατι ντε και καλα να ανακαλυπτουμε τον τροχο απο την αρχη?Tongue Tied η ιδεα ειναι αν εχεις κατι καλο στο μυαλο σου να μην χρειαζεται να ξερεις τελεια την γλωσσα για να το φτιαξεις!

    Βασικά, ο out-of-the-box τρόπος που παρέχει το VS για υλοποίηση RAD εφαρμογών είναι καλός, αλλά όσο κινείσαι στα πλαίσια του prototyping ή μικρών εφαρμογών. Όταν αρχίζουν να μπαίνουν περισσότερες απαιτήσεις σε θέματα αρχιτεκτονικής αλλά και όταν γίνεται πιο περίπλοκο το UI, τότε αυτές οι τεχνικές φτάνουν στα όριά τους. Ας πούμε το απλό παράδειγμα των conflicts: Υπάρχουν όλα αυτά τα ωραία drag-and-drop κόλπα με τα αυτόματα data bindigns, κλπ ωστόσο το θέμα των conflicts δεν καλύπτεται καθόλου. Oι νέοι developers κατασκευάζουν εύκολα εφαρμογές που τρέχουν στο PC τους μια χαρά, αλλά σε πολυχρηστικό περιβάλλον αρχίζουν τα προβλήματα...


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  02-10-2008, 10:27 45044 σε απάντηση της 45043

    Απ: real time φιλτράρισμα αναζήτησης

    παντα μηλαμε για junior - medium developers, φυσικα μετα απο εκει και περα υπαρχουν διαφορα, το ποιο ενοχλητικο που εχω συναντισει ειναι τα connection string ενω ειναι ολα κοινα δεν παιζουν παντα αμεσως.

    ομως οπως ειπες out-of-the-box κανει καλη δουλεια και ας μην ξεχναμε ειμαστε στην ενοτητα "πρωτα βηματα!" γιαυτο πρεπει να δινουμε και ευκολες - γρηγορες λυσεις να μαθαινουν οι νεοι και να θυμουνται οι παλιοι Big Smile


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  02-10-2008, 10:43 45047 σε απάντηση της 45044

    Απ: real time φιλτράρισμα αναζήτησης

    Ακριβώς γι αυτό το λέω, γιατί όταν ξεκινάς και παίζεις με το drag-and-drop και όλα δείχνουν μια χαρά, δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται από πίσω και έρχεται η στιγμή που χτυπάς στο εμπόδιο και δεν το παίρνεις χαμπάρι...


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  02-10-2008, 19:34 45080 σε απάντηση της 45016

    Απ: real time φιλτράρισμα αναζήτησης

    Είναι ωραία να είσαι dotNETZone Member ;) ... Ωραία συζήτηση παρεπιμπτόντως..

    Υ.Γ. Μάνο είχες δίκιο για τα Generics ... αφού είναι implemented όλα σχεδόν γιατι να δυσκολεύεσαι!

  •  02-10-2008, 23:31 45094 σε απάντηση της 45047

    Απ: real time φιλτράρισμα αναζήτησης

    Ο Μάνος έχει πολύ δίκιο. Δύσκολα καταλαβαίνει κανείς για πότε οι απλές drag-and-drop λύσεις αχρηστεύονται. Βασικά, μόλις αρχίσουν δύο άτομα να δουλεύουν με την εφαρμογή σου χτυπώντας την ίδια βάση, αρχίζει το θέμα των conflicts και το drag-and-drop πάει περίπατο. Τα ίδια και με το input validation. Τα drag-and-drop τελικά δεν χρησιμεύουν ούτε καν σε junior προγραμματιστές, εφόσον δουλεύουν σε ελαφρά περίπλοκες εφαρμογές. Μετά, να βάλουμε μέσα και το error handling? Τη διαχείριση των συνδέσεων στη βάση? Πολύ γρήγορα το drag-and-drop μετατρέπεται σε εφιάλτη.

    Έχοντας αντιμετωπίσει αρκετές φορές κώδικα που φτιάχτηκε "στο πόδι" με drag and drop, αλλά μετά εξελίχθηκε στο ... τέρας του Frankenstein, δεν θα ευχόμουν σε κανένα να τύχει σε παρόμοιες καταστάσεις.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  03-10-2008, 02:31 45096 σε απάντηση της 45094

    Απ: real time φιλτράρισμα αναζήτησης

    Περίεργη και ωραία συζήτηση πιάσαμε.

    Βασικά έχω να χρησιμοποιήσω το drag-n-drop από τα πρώτα μου βήματα στο VS.NET οπότε νομίζω πως έχω ξεκαθαρίσει τι πιστεύω.

    Όμως για νέους προγραμματιστές θα πρότεινα να ασχοληθούν με την τεχνική αυτή στην αρχή. Ο έτοιμος κώδικας, το γρήγορο αποτέλεσμα αφήνουν πολύ ελεύθερο χρόνο στον νέο προγραμματιστή να ενθουσιαστεί με αυτά που κάνει και στην συνέχεια να το ψάξει λίγο παραπάνω αν θέλει να δει τι γίνεται παρακάτω. Φυσικά στην πορεία θα έρθει ένα σημείο όπου εκεί θα δει ότι με την τεχνική αυτή δεν μπορεί να προχωρήσει σε λιγάκη πιο απαιτητικές εφαρμογές, αλλά σίγουρα θα τον βρει τον δρόμο όταν κοιτάξει τον έτοιμο κώδικα και αρχίζει να τον τροποποιεί λιγάκι. Το επόμενο στάδιο είναι να φύγει τελείος από το drag-n-drop και να πάει σε άλλες τεχνικές, όμως μέχρι τότε θα τον έχει κερδίσει το εργαλείο και θα προσπαθήσει για κάτι πιο δύσκολο.

    Άλλωστε να πούμε και την αλήθεια ακόμα και οι πιο προχωρημένοι το χρησιμοποιούν. Απλά αυτοί ξέρουν τι κάνουν. Δηλαδή αν έχετε ένα custom object και θέλετε να σχεδιάσετε μία φόρμα που να απεικονίζει τις τιμές των properties του object θα περνούσατε ένα ένα τα controls στην φόρμα ή θα κάνατε drag-n-drop; Αυτό δεν νομίζω να πειράζει. Αλλά νομίζω δεν αναφερόμαστε σε αυτό.

    'Οσο για το input validation με το binding που γίνεται, τουλάχιστον μπορεί να σε προστατέψει για τον τύπο τις τιμής που εκχωρείς. Παράδειγμα σε αριθμητικό πεδίο δεν θα σε αφήσει να περάσεις γράμμα, η σε πεδίο ημερομηνίας άκυρη ημερομηνία. Τώρα αν μιλήσουμε για business validation δηλαδή να μην μπορούμε να περάσουμε υπάλληλο με έτος γέννησης το 1700, ε αυτό πια γράφεται με κώδικα, αλλά κώδικα που προστίθεται στον έτοιμο κώδικα που έχει ήδη δημιουργηθεί με την τεχνική του drag-n-drop. 

    Όσο για τα conflicts ακόμα και εκεί με διάφορες μικρές αλλαγές στον έτοιμο κώδικα μπορείς να πάρεις και εικόνα τι πεδία έχουν αλλάξει στην βάση σου στο συγκεκριμένο record σε σχέση με αυτό που θέλεις να κάνεις save.

    Για το error handling, μπορείς και πάλι με λίγες γραμμές κώδικα να προσθέσεις έστω ένα MessageBox και όσο για τη διαχείριση των connections φαντάζομαι αναφέρεσαι στην δημιουργία, διαγραφή, μεταβολή οπότε εκεί ναι θα έλεγα αυτό είναι πιο προχωρημένο. Το θέμα όμως είναι ότι έχουν φτιαχτεί τόσα άλλα πράγματα στην εφαρμογή, ο νέος προγραμματιστής έχει γλυκαθεί και για να δώσει αυτές τις μικρές πινελιές που αναφέρατε και ανέφερα θα πρέπει να αρχίσει να ψάχνει τον κώδικα. Και εκεί θα κερδίσει με το να δει τι γίνεται από κάτω.

    Τώρα αν νομίζει, μιλάω γενικά, ότι επειδή έκανε τρεις φόρμες και 15 datasets ότι είναι προγραμματιστής και έτοιμος να βγει στην αγορά ε! εκεί πια αφήστε τον να το φάει το κεφάλι του, ίσως αυτό φοβάμαι πιο πολύ παρά όλα τα άλλα. Άλλωστε παραδείγματα υπάρχουν, νομίζω και άλλοι θα έχετε βιώσει ή ακούσει στην δουλειά σας.

    Δεν νομίζω ότι είναι άσχημο ξεκίνημα. Αλλά να μείνει εκεί στο ξεκίνημα όχι και στη συνέχεια. Είναι γλυκό το drag-n-drop και σε παρασύρει αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή να βάλεις ένα τέλος. Τουλάχιστον μέχρι τότε θα υπάρχει μία μικρή τριβή με τον κώδικα και με το εργαλείο που δεν θα το παρατήσει εύκολα.

    Αυτή είναι η γνώμη μου και σεβαστή όλων των υπολοίπων. 

Σελίδα 2 από 2 (24 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems