Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ο νέος editor μου σπάει τα νεύρα ........

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Aris. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Χρήστος Γεωργακόπουλος στις 28-07-2005, 20:49. Υπάρχουν 12 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  21-07-2005, 17:41 3729

    Angry [:@] Ο νέος editor μου σπάει τα νεύρα ........

    Υπάρχουν οδηγίες χρήσης για τον editor;

    • Προσπαθώ να σκιάσω μιά περιοχή, μου την δείχνει σκιασμένο στο preview και μετά το χάνει.
    • Ο ορισμός μεγέθους γραμματοσειράς λειτουργεί στην περιοχή που αυτό νομίζει...
    • Υπάρχει τρόπος να περνάμε ξερή HTML ή XML (που να την γράφουμε σε εξωτερικό πρόγραμμα);

    Άρης

    ΥΓ (σε δεύτερο χρόνο). Το χρώμα γραμματοσειράς στο κείμενο με κουκίδες είναι μαύρο και η σκίαση επίσης μαύρη. Γιατί διαβάζεται; Angry [:@]


    Aris
  •  21-07-2005, 17:51 3731 σε απάντηση της 3729

    Απ:Ο νέος editor μου σπάει τα νεύρα ........

    Το πρόβλημα που αναφέρεις βασίζεται στα features ασφαλείας του forum. Προσπαθεί να αποτρέψει το HMTL injecting, κάτι σαν το SQL injecting.

    Η HTML που γράφεις περνάει όλη προς τα πίσω. Όταν έρχεται η ώρα για να την παρουσιάσει στον client, την περνά από ένα φίλτρο και βγάζει όλα τα tag εκτός από 12 νομίζω, πολύ βασικά, και όχι με όλα τους τα attributes.

    Είναι θέμα ασφάλειας καθαρά. Τι θέλεις να κάνεις και δεν σε αφήνει;

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  22-07-2005, 14:11 3751 σε απάντηση της 3731

    Απ:Ο νέος editor μου σπάει τα νεύρα ........

    Να μορφοποιήσω αξιοπρεπώς ένα κείμενο ...

    Δηλαδή:

    1. Δες το υστερόγραφο στο αρχικό μήνυμα
    2. Θέλω να παίρνει και <br> και όχι μόνο <p>...</p>
    3. Θέλω, όταν ορίζω μιά περιοχή (Selection στην word-ική) και ρυθμίζω font & size, να μήν αλλάζει αυθαίρετα την περιοχή αυτή
    4. Θέλω να έχει κουμπάκια copy/paste (χλιδάτη λεπτομέρεια, αλλά δεν βλάπτει...)

    Αυτά για αρχή.

    Άρης

    ΥΓ. Μήπως υπάρχει η δυνατότητα να μας δώσεις τα tags που δέχεται (κάτι σαν XML Schema), και να γράφουμε με αυτά;


    Aris
  •  22-07-2005, 17:03 3753 σε απάντηση της 3751

    Απ:Ο νέος editor μου σπάει τα νεύρα ........

    Smile [:)]

    1. Συγνώμη αλλά το υστερόγραφο στο αρχικό μήνυμα δεν είναι αξιοπρεπής δημοσίευση, μαύρο φόντο με μαύρα γράμματα.
    2. Αυτό γίνεται πατώντας <shift> + <enter>
    3. Άπαξ αυτό που έχεις κάνει select του βάλεις ένα font, το κρατάει δεν έχει πρόβλημα. Εκτός αν έχεις κάνει copy & paste html κώδικα που έχει κρυφά tags και style classes και ότι και να κάνεις σε αυτή τη περίπτωση δεν πρόκεται να αλλάξει η εμφάνιση του κειμένου σου.
    4. Το clipboard είναι ένα feature κάτω από τα Windows, και όσο το δυνατόν οι Web εφαρμογές προσπαθούν να μην περιορίζονται από τέτοια πλαίσια. Οπότε δεν βλέπω το κουμπάκι για το copy & paste. Αντίθετα κανείς δεν μπορεί να σε περιορίσει να κάνεις <Ctrl>-C, <Ctrl>-V και <Ctrl>-X μέσα στον editor.

    Οσο έχει να κάνει με τα tags που επιτρέπονται είναι τα παρακάτω:

    Attributes για όλα τα tags: class, align, id

    Tags: h1, h2, h3, h4, h5, h6, h7, strong, em, u, b, i, strike, sub, sup, font, blockquote, ui, ol, li, p, address, p, hr, br, a, span, img, table, th, td, tr, pre και code.

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  22-07-2005, 21:07 3764 σε απάντηση της 3753

    Απ:Ο νέος editor μου σπάει τα νεύρα ........

     gcapnias wrote:

    Smile [:)]

    1. Συγνώμη αλλά το υστερόγραφο στο αρχικό μήνυμα δεν είναι αξιοπρεπής δημοσίευση, μαύρο φόντο με μαύρα γράμματα.

    Πράγματι. Το ανέφερα σαν bug Geeked [8-|]

     gcapnias wrote:

    Smile [:)]

    Tags: h1, h2, h3, h4, h5, h6, h7, strong, em, u, b, i, strike, sub, sup, font, blockquote, ui, ol, li, p, address, p, hr, br, a, span, img, table, th, td, tr, pre και code.

    Και πως μπορούμε να τα περάσουμε στο κείμενο (αυτά που έχει έννοια, όπως table. th, td, tr, code, img κ.λπ.); Τα γράφουμε inline; Και την εικόνα, πως την βάζουμε;

    Σχετικά με τα κουμπιά copy/paste/cut, οι παλαιοί (IBM SAACUA) το κάνουν με Ctrl+Ins, Shift+Ins, Ctrl+Del Stick out tongue [:P]

    Άρης


    Aris
  •  22-07-2005, 23:07 3765 σε απάντηση της 3764

    Απ:Ο νέος editor μου σπάει τα νεύρα ........

     Aris wrote:
    Πράγματι. Το ανέφερα σαν bug Geeked [8-|]

    Μα δεν είναι bug, είναι feature! Smile [:)]
     Aris wrote:
    Και πως μπορούμε να τα περάσουμε στο κείμενο (αυτά που έχει έννοια, όπως table. th, td, tr, code, img κ.λπ.); Τα γράφουμε inline; Και την εικόνα, πως την βάζουμε;

    Με το σωστό τρόπο: Π.χ. Όταν θέλω να κάνω ένα μεγάλο post χρειάζομαι ένα ολοκληρωμένο editor. Συνήθως ανοίγω το MS Word για να έχω όλες τις πολυτέλειες που είμαι συνηθισμένος.  Στο τέλος κάνω ένα remove formatting στο κείμενο και το κάνω copy & paste στον editor. Όταν θέλω να βάλω και εικόνες, τότε χρησιμοποιώ το MS FrontPage. Δεν είσαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσεις τα παραπάνω προγράμματα... Big Smile [:D]
     Aris wrote:
    Σχετικά με τα κουμπιά copy/paste/cut, οι παλαιοί (IBM SAACUA) το κάνουν με Ctrl+Ins, Shift+Ins, Ctrl+Del Stick out tongue [:P]

    Ποιοι παλιοί; Δεν είναι τα default αυτά για το MS Office? Το δικό μου γιατί έχει αυτά; Stick out tongue [:P]

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  23-07-2005, 19:48 3772 σε απάντηση της 3765

    Απ:Ο νέος editor μου σπάει τα νεύρα ........

    Τα περί χρήσης Word & FrontPage δεν τα κατάλαβα ... Embarrassed [:$]
    Μήπως μπορείς να είσαι αναλυτικότερος;

    Επίσης, για τις εικόνες. Μόνο σαν link μπορούν να μπούν (και άρα πρέπει να είναι σε κάποιο άλλο site); Τρόπος για embedding υπάρχει; Εάν τις βάλουμε στις "Φωτογραφίες" έχουμε ελπίδα να χρησιμοποιήσουμε το URL; [Εάν βέβαια μου πεις και τον τρόπο ανεβάσματος εικόνας εκεί]

    Άρης


    Aris
  •  24-07-2005, 07:32 3776 σε απάντηση της 3772

    Απ:Ο νέος editor μου σπάει τα νεύρα ........

     Aris wrote:
    Τα περί χρήσης Word & FrontPage δεν τα κατάλαβα ... Embarrassed [:$]
    Μήπως μπορείς να είσαι αναλυτικότερος;

    Αν πρόκειται να γράψεις ένα μεγάλο κείμενο δεν σε συμφέρει να το κάνεις on-line. Είναι καλύτερα να το κάνεις σε ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα όπως το Word.

    Καλό είναι να μην κάνεις, όμως copy και paste από το Word μέσα στον on-line editor γιατί περνάει πολύ html mark-up που είναι άχρηστο και δεν θα σε βοηθήσει να μπορέσεις να κάνεις formatting μέσα από τον on-line editor.

    Αν τώρα έχεις να γράψεις ένα κείμενο και να έχει φωτογραφίες, είναι καλύτερο να το κάνεις μέσα από το FrontPage γιατί είναι καλύτερο στη χρήση της HTML και μπορείς να βάλεις links σε εικόνες που μπορούν να περάσουν από το FrontPage στον on-line editor με copy & paste.

     Aris wrote:
    Επίσης, για τις εικόνες. Μόνο σαν link μπορούν να μπούν (και άρα πρέπει να είναι σε κάποιο άλλο site); Τρόπος για embedding υπάρχει; Εάν τις βάλουμε στις "Φωτογραφίες" έχουμε ελπίδα να χρησιμοποιήσουμε το URL; [Εάν βέβαια μου πεις και τον τρόπο ανεβάσματος εικόνας εκεί]

    Ναι μόνο με link μπορούν να μπουν, ναι και πρέπει να είναι σε κάποιο site on-line. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος embedding.

    Θα δωθεί η ευκαιρία να χρησιμοποιήσεται την περιοχή των Φωτογραφιών, για να ανεβάσετε δικές σας φωτογραφίες, όταν είμαστε έτοιμοι, και σίγουρα θα βοηθήσουμε παρέχοντας χώρο, και μέσα από την περιοχή των Blogs και των Φωτογραφιών για όσους θέλουν να παρέχουν on-line περιεχόμενο.

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  24-07-2005, 23:15 3782 σε απάντηση της 3776

    Crying [:'(] Απ:Ο νέος editor μου σπάει τα νεύρα ........

    Σε λίγο θα μας πει ότι και στα blogs θα έχει τον ίδιο ηλίθιο editor..... Παναγία μου.... Δώσε στον κόσμο html να ξέρει τι του γίνεται όταν γράφει...


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  25-07-2005, 15:37 3802 σε απάντηση της 3782

    Απ:Ο νέος editor μου σπάει τα νεύρα ........

    Πραγματικά, δεν είχα ακούσει τόσα σχόλια για τον προηγούμενο editor!

    Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος με αυτόν, ούτε έξτρα γκρίζο βάζει, ούτε άλλα γράφεις, άλλα βγάζει, παραγράφους φτιάχνει, αλλαγή γραμμής υποστηρίζει, δουλεύουν τα bullets που δεν δούλευαν, καθώς και η αρίθμηση. Εχει βγει το toolbar με τα tables, που για μένα ήταν άχρηστο.

    Δεν θεωρώ ότι ο editor είναι κακός. Δυστυχώς ή ευτυχώς, χρησιμοποιείται σε όλο το σύστημα ο ίδιος.

    Αφού θεωρείτε ότι είναι κακός, θα ήθελα μερικά παραδείγματα editors που έχετε χρησιμοποιήσει online, και θεωρείτε καλούς, για να δω πως μπορώ να βελτιώσω αυτόν, προς αυτά τα παραδείγματα.

    George J.

     

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  25-07-2005, 15:54 3807 σε απάντηση της 3802

    Απ:Ο νέος editor μου σπάει τα νεύρα ........

    Κάνεις paste ένα κείμενο από μια html σελίδα το οποίο ήταν aligned right και δεν έχει ένα κουμπί για να το φέρεις left.

    Γενικά, κανείς editor δεν είναι απόλυτα τέλειος, γι' αυτό πρέπει να έχει ένα option να διορθώσεις την html και να την κάνεις όπως πρέπει. Τώρα, αν θέλεις να κάνεις parsing μετά και να βγάλεις κάποια tags για λόγους ασφαλείας, no problem.


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  28-07-2005, 20:26 3866 σε απάντηση της 3807

    Απ:Ο νέος editor μου σπάει τα νεύρα ........

    Παράπονα άκουσα για τον editor, σχόλια για τον καινούργιο δεν άκουσα... Cool [H]

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  28-07-2005, 20:49 3867 σε απάντηση της 3866

    Απ:Ο νέος editor μου σπάει τα νεύρα ........

    Εμμμ, δεν μας ενόχλησε καθόλου, γι' αυτό πέρασε απαρατήρητος.... Αλλά και ποιος να το πάρει χαμπάρι, εμείς κι εμείς μείναμε... άντε φεύγω κι εγώ τη δευτέρα.

    Anyway, thanx George
    (Align right από την html)


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems