Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Το 48ωρο κινδυνεύει

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò thrylos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος sakalis στις 13-06-2008, 14:09. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-06-2008, 16:50 42814

    Το 48ωρο κινδυνεύει

    Για δείτε αυτές εδώ τις ειδήσεις:
    http://www.cosmo.gr/Politics/Europe/201828.html

    http://www.cosmo.gr/News/Hellas/201867.html

    Καλά έτσι και περάσει τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα έχουν να πέσουν κεφάλια.

    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  11-06-2008, 23:38 42826 σε απάντηση της 42814

    Απ: Το 48ωρο κινδυνεύει

    ... αααα !!! Κι εγώ που νόμιζα ως τώρα ότι το 48-ωρο ήταν .. οι ώρες που ΔΕ δουλεύαμε τη 'βδομάδα !!! Stick out tongue

    Τι να πώ ... ελπίζω με 65 ώρες τη 'βδομάδα, επι 65 χρόνια ... να προλάβω κάποια στιγμή να πάρω και τ'αμαξί απο το συνεργείο, για τη μια μέρα στη ζωή μου που δε θα δουλεύω ...



    Angel
    O:]
  •  12-06-2008, 09:12 42834 σε απάντηση της 42814

    Απ: Το 48ωρο κινδυνεύει

    thrylos:
    Καλά έτσι και περάσει τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα έχουν να πέσουν κεφάλια.


    Χωρίς να κάνω κρίση απλά περιγράφω μια κατάσταση: στην δική μας (φτωχή πλην τίμια Smile) συνομοταξία των devs τα κεφάλια έχουν πέσει ήδη.

    Angel πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξουμε δουλειά και ανοίξουμε συνεργείο που να δουλεύει και Κυριακές! Μπας και κάνω επιτέλους αυτό το service πριν με καταγγείλει το ίδιο το αμάξι για κακομεταχείριση.


    Manos
  •  12-06-2008, 10:10 42837 σε απάντηση της 42834

    Απ: Το 48ωρο κινδυνεύει

    Αν και ελεύθερος επαγγελματίας θα συμφωνήσω μαζί σας.

    Επίσης δηλώνω και εγώ μέλος της κοινωνικής ομάδας "dev με αμάξι που θέλει επειγόντως service αλλα δεν έχει χρόνο να το πάει".

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  12-06-2008, 12:06 42840 σε απάντηση της 42837

    Απ: Το 48ωρο κινδυνεύει

    Τέτοια μέτρα είναι απροκάλυπτα απαράδεκτα. Προσωπικά διαφωνώ ακόμη και για το 48ωρο, όπως και για το ελαστικό ωράριο, τα οποία αποτελούν παράγοντες εξουθένωσης του προσωπικού (ποιος αντέχει να δουλεύει τόσες πολλές ώρες χωρίς να θέλει να καρυδώσει το αφεντικό του; ) αλλά και κινδύνου, μακροπρόθεσμου αλλά και άμεσου (η κούραση δεν βοηθάει πχ. στην οδήγηση και οι μακροχρόνιες επιπτώσεις της δεν είναι ενθαρρυντικές).
    Όσο για τις συνθήκες υπό τις οποίες θα ισχύει το 65ωρο, έχω να πω πως "ό,τι δεν απαγορεύεται, επιβάλλεται". Όπως γίνεται και με το ελαστικό ωράριο στην Ελλάδα.

    Φαίνεται ότι κάθε λιγότερο από 100 χρόνια πρέπει να διεκδικούμε από το μηδέν, πράγματα τα οποία θεωρούσαμε κεκτημένα... Ή θα αρχίσει η επιχορήγηση χαπιών καφεΐνης από το κράτος!
    Δύσκολοι καιροί για υπαλλήλους.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  12-06-2008, 12:55 42844 σε απάντηση της 42840

    Απ: Το 48ωρο κινδυνεύει

    Ο αγώνας δεν σταμάτησε ποτέ αδέρφια! Εμπρός λαέ μην σκύβεις το κεφάλι!!! Τα συνθήματα είναι σταθερά!

    Προσωπικά δουλεύω το 8ωρό μου, χωρίς να έχω προβλήματα με κανένα. Δεν χρειάζεται κανείς να δουλεύει 12ωρο για να έχει αποτέλεσμα. Οι εργοδότες που το κάνουν ελπίζω να ξέρουν ότι ένας άνρθωπος αν δεν έχει προσωπική ζωή θα κλωτσήσει άσχημα μια μέρα. Δεν ξέρω πως θα είναι τα πράγματα στο μέλλον και για μένα. Προβληματίζομαι!


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  12-06-2008, 13:05 42845 σε απάντηση της 42844

    Απ: Το 48ωρο κινδυνεύει

    "Οι εργοδότες που το κάνουν ελπίζω να ξέρουν ότι ένας άνρθωπος αν δεν έχει προσωπική ζωή θα κλωτσήσει άσχημα μια μέρα."

    Όσο πιο αναλώσιμος είσαι, ή νομίζουν ότι είσαι, τόσο πιο αδιάφορος στο παραπάνω είναι ένας εργοδότης. "Έλα μωρέ, θα φύγει αυτός, θα έρθει άλλος, ουρά κάνουν έξω από την πόρτα" (βαρέθηκα να ακούω αυτό το τελευταίο).
    Βέβαια, κάποιος που έχει λίγο περισσότερο μυαλό από την μπακαλίστικη αντίληψη του μέσου έλληνα επιχειρηματία θα καταλάβει ότι η προηγούμενη πρόταση όχι μόνο δεν είναι σωστή, αλλά μπορεί να είναι και επικίνδυνη για τη δουλειά του, ειδικά σε ένα αντικείμενο όπως το δικό μας. Η λέξη κλειδί είναι "επένδυση", και οι προεκτάσεις της πολλές, και οι περισσότερες προφανείς, αν και δυστυχώς όχι σε όλους όπως φαίνεται.

    Σημ. Είμαι κι εγώ ελεύθερος επαγγελματίας, οδεύοντας προς την δημιουργία μιας εταιρείας με προσωπικό, μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες. Αλλά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να έχω overworked, G700 προσωπικό που θα κλατάρει μετά από ελάχιστο χρόνο. Δεν είμαι ιδεαλιστής, έχω περάσει από αυτό το στάδιο και ξέρω ότι το μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα σε μια εταιρεία είναι πολύ χειρότερο από το να καθυστερήσεις μια βδομάδα σε ένα deadline.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  13-06-2008, 12:44 42871 σε απάντηση της 42814

    Απ: Το 48ωρο κινδυνεύει

    Αν δουλευα 48 ωρες την εβδομαδα μονο, τοτε πραγματικα θα εκανα 20-ημερο party στην μυκονο!!!!!!!!!!!!!

    καταλαβαινω τις ανησυχιες καποιων αλλα στην πραγματικοτητα οσοι δουλευουμε σαν freelancers ή σαν developers-designers-consultants σε μια εταιρεια σαν full time employees δουλευουμε συνηθως 12ωρο.....

    σε αυτα προσθεστε και το απαραιτητο διαβασμα το σαβατοκυριακο για να διατηρησουμε ενα επιπεδο γνωσεων ικανοποιητικο ειδικα αυτη την εποχη που αλλαζουνε ολα με την ταχυτητα του φωτος....


    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  13-06-2008, 14:09 42872 σε απάντηση της 42871

    Απ: Το 48ωρο κινδυνεύει

    nikolaosk:

    Αν δουλευα 48 ωρες την εβδομαδα μονο, τοτε πραγματικα θα εκανα 20-ημερο party στην μυκονο!!!!!!!!!!!!!

    καταλαβαινω τις ανησυχιες καποιων αλλα στην πραγματικοτητα οσοι δουλευουμε σαν freelancers ή σαν developers-designers-consultants σε μια εταιρεια σαν full time employees δουλευουμε συνηθως 12ωρο.....

    Ως Freelancer μπορεις να ορίζεις μόνος σου το χρόνο που δουλεύεις. Ακόμα και αν στη πράξη δε κάθεσαι 8ωρο, θεωρητικά έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις. Το πρόβλημα είναι οτι αν τώρα σε μια εταιρία δουλεύεις 12 ώρες γιατί δε βγαίνει το deadline, με την αύξηση του ωραρίου θα δούλευεις ακόμα περισσότερο. Γιατί οPM θα μετράχει τις νέες εργατοώρες....

     


    Γιώργος Σακαλής
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems