Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εγκατάσταση Web Service

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò JohnL. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος mukumuku στις 28-08-2008, 15:55. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-04-2008, 03:39 41475

    Εγκατάσταση Web Service

    Πώς μπορώ να "εγκαταστήσω" ένα web service σε ένα server με Windows 2003 ?

    Αν και δουλεύει τοπικά στον προσωρινό που φτιάχνει η ASP, εγώ θέλω η τελική έκδοση να βρίσκεται στον server, όπου δεν θέλω να βάλω προφανώς VS.

    Νομίζω ότι είναι κάτι πολύ απλό γιαυτο και δεν το βρίσκω πουθενα Tongue Tied
  •  11-04-2008, 09:57 41476 σε απάντηση της 41475

    Απ: Εγκατάσταση Web Service

    Αυτό που ονομάζεις "εγκατάσταση" θα το βρεις ως "publishing and deployment". Δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/4t8yfwk0(VS.71).aspx
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  13-04-2008, 14:03 41486 σε απάντηση της 41476

    Απ: Εγκατάσταση Web Service

    Ευχαριστώ!
  •  27-08-2008, 17:15 44325 σε απάντηση της 41486

    Απ: Εγκατάσταση Web Service

    Δεν φτιάχνω καινούριο thread γιατί το πρόβλημα μου είναι το ίδιο με του JohnL. Εδώ και ένα δίμηνο φτιάχνω ένα project με κάποια web services και άλλο ένα με μια windows εφαρμογή που τα χρησιμοποιεί. Το όλο εγχείρημα έχει σχεδόν ολοκληρωθεί και χθες είπα να το δοκιμάσω υπό κανονικές συνθήκες λειτουργίας. Δηλαδή τα web services να είναι σε έναν server με windows 2003 server x64 και η windows εφαρμογή σε pc με windows xp x86.

    Κατά την περίοδο της ανάπτυξης που όλα έτρεχαν σε windows xp με τον IIS 5.1 όλα δούλευαν κανονικά. Δηλαδή μπορούσα να έχω το μηχάνημα ως server και να συνδέεται κάποιος μέσω δικτύου και να χρησιμοποιεί τα web services. Χθες δεν μπορούσα με τίποτα να το κάνω να δουλέψει στο server. Ο server τρέχει IIS 6.0. Στην αρχή ακολούθησα την ίδια διαδικασία που έκανα στον IIS 5.1 για να δουλέψει. Δηλαδή copy - paste τον φάκελο με τα αρχεία στο wwwroot του IIS στα properties του, στο tab directory, στο application settings πεδίο πάτησα το κουμπί create. Δεν δούλεψε. Μετά δοκίμασα να το κάνω publish και ύστερα copy - paste, πάλι τίποτα. Μετά έφτιαξα ένα web setup project να τα κάνει όλα μόνο του, ενώ έδειχνε ότι το έκανε setup πάλι δεν δούλευε. Οταν πάω να κάνω add web reference στο project με την windows forms εφαρμογή βγάζει σφάλμα : HTTP Error 404 - File or directory not found. Υποψιάζομαι ότι κάτι φταίει με τα settings του IIS. Μια απλή html σελίδα που έχω φτιάξει την εμφανίζει πάντως αλλά μάλλον δεν θα παίζει ρόλο αυτό. 
  •  27-08-2008, 18:07 44326 σε απάντηση της 44325

    Απ: Εγκατάσταση Web Service

    Μερικές παρατηρήσεις επάνω στο εγχείρημα σου:

    • Το deployment των .NET Framework web εφαρμογών είναι γενικά copy & paste. Αλλά, με το copy και paste πρέπει να έχουμε εξασφαλίσει ότι τα δικαιώματα που απαιτούνται για την πρόσβαση στα αρχεία, δεν απαγορεύουν στον IIS να τα προσπελάσει. Το 90% των προβλημάτων που μου αναφέρονται με παρόμοιο αιτιολογικό, είναι γιατί κάποιος έκανε copy & paste αρχεία σε ένα server, έχοντας ο ίδιος δικαιώματα administrator, αλλά ποτέ δεν έλεγξε αν τα αρχεία μπορεί να τα προσπελάσει ο IIS. Να σημειώσω ότι στον folder wwwroot υπάρχουν πολύ περιοριστικά δικαιώματα, που πρέπει να κληρονομούνται στους υποκαταλόγους και τα αρχεία κάτω αυτό αυτόν, και το σημαντικότερο δεν πρέπει να αλλάζονται/πειράζονται, αν δεν ξέρουμε ακριβώς τι κάνουμε.
      • Ενέργεια: Από τα properties του φακέλου wwwroot, στο tab Security, χρησιμοποίησε το κουμπί Advanced για να μπεις στον διάλογο Advanced Security Settings for wwwroot. Έλεγξε ότι η επιλογή "Allow inheritable permissions from parent to propagate to this object and all child objects..." ΔΕΝ είναι επιλεγμένη. Επέλεξε την επιλογή "Replace permission entries on all child objects with entries shown here that apply to child objects" και πάτα το κουμπί Apply του διαλόγου, και όταν ολοκληρωθεί η εργασία Ok και Ok για να βγεις.
    • Τα δικαιώματα που τρέχουν από default οι εφαρμογές στon IIS 5.x και στον IIS 6.0 είναι διαφορετικά, καθώς είναι διαφορετική και η αρχιτεκτονική των 2 web servers μεταξύ τους. Έχει μεγάλη σημασία να είσαι σίγουρος ότι τα δικαιώματα που θα δώσεις είναι αρκετά για την εφαρμογή σου.
      • Ενέργεια: Μέσα από την MMC του Internet Infomation Server (IIS Manager Console), άνοιξε το δέντρο του web server, Web Sites, και κάτω από το Default Web Site, θα δεις τον κατάλογο της εφαρμογής σου. Θα πρέπει ο κατάλογος αυτός να είναι web application για να μπορείς να ορίσεις τα δικαιώματα που θα χρησιμοποιεί η web εφαρμογή που τρέχει σε αυτόν. Αν το εικονίδιο του καταλόγου της εφαρμογής σου, δεν έχει την σφαίρα του web στο κάτω δεξιά μέρος, τότε η εφαρμογή σου δεν έχει δικό της web application. Θα πρέπει μέσα από τα properties του καταλόγου, στο tab Directory να πατήσεις το κουμπί Create που βρίσκεται στο κάτω μέρος, ώστε να δεις ότι αυτόματα ο IIS δίνει ένα όνομα application και κάνει assign την εφαρμογή σου σε ένα application pool. Τα δικαιώματα που θα τρέχει η εφαρμογή σου, θα είναι αυτά που ορίζονται από το application pool που ανήκει...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  27-08-2008, 19:20 44327 σε απάντηση της 44326

    Απ: Εγκατάσταση Web Service

    Την 2η ενέργεια την είχα κάνει. Την πρώτη δεν είχα κάνει. Την έκανα και μαζί με κάτι άλλα πράγματα που βρήκα στο net τώρα δουλεύει! Ευχαριστώ πολύ!

     Μου έχει παρουσιαστεί κι άλλο ένα πρόβλημα τώρα. Άτιμα windows 2K3 Smile... Ενώ μου βρίσκει το web reference και μου εμφανίζει όλα τα services μόλις πατάω το κουμπί add web reference μου βγάζει ένα messagebox με το μήνυμα : "Unable to download the following files from . http://xxxxx/xxxxx/service.asmx?wsdl Do you want to skip these files and continue?" Πατάω yes και παρατηρώ ότι δεν φέρνει ένα dataset που έχω μέσα στο project με τα web services.

    Δεν ξέρω τι φταίει ακριβώς γι αυτό το πρόβλημα. Υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με τα permissions της βάσης στον sql server. Τον 2005 express χρησιμοποιώ. Νομίζω ότι δεν θα μπορούν τα web services να συνδεθούν με την βάση. Στα xp συνδέονταν με το user account Aspnet και απλά έδινα τα κατάλληλα permissions από τον sql. Στα 2003 δεν έχει τέτοιον User. Λίγο που πρόλαβα να ψάξω στο internet βρήκα ότι το αντίστοιχο user account είναι το Network Services. Έδωσα τόσο σ' αυτό, όσο και στο local services permissions αλλά δεν βρήκα άκρη. Θα επανέλθω αύριο, αν μπορείς να βοηθήσεις και σε αυτό θα είμαι υπόχρεος!
  •  28-08-2008, 14:34 44340 σε απάντηση της 44327

    Απ: Εγκατάσταση Web Service

    mukumuku:
    Δεν ξέρω τι φταίει ακριβώς γι αυτό το πρόβλημα. Υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με τα permissions της βάσης στον sql server. Τον 2005 express χρησιμοποιώ. Νομίζω ότι δεν θα μπορούν τα web services να συνδεθούν με την βάση. Στα xp συνδέονταν με το user account Aspnet και απλά έδινα τα κατάλληλα permissions από τον sql. Στα 2003 δεν έχει τέτοιον User. Λίγο που πρόλαβα να ψάξω στο internet βρήκα ότι το αντίστοιχο user account είναι το Network Services. Έδωσα τόσο σ' αυτό, όσο και στο local services permissions αλλά δεν βρήκα άκρη. Θα επανέλθω αύριο, αν μπορείς να βοηθήσεις και σε αυτό θα είμαι υπόχρεος!

    Θα πρέπει ο χρήστης με τον οποίο τρέχει η εφαρμογή μέσω του application pool, να έχει και πρόσβαση στην βάση σου.

    Εναλακτικά μπορείς να μην συνδέεσαι στην βάση με Windows Authentication αλλά με SQL Authentication.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  28-08-2008, 15:55 44341 σε απάντηση της 44340

    Απ: Εγκατάσταση Web Service

    Ο χρήστης στο application pool είναι ο network service. Ο οποίος είχε πρόσβαση στην βάση. Αυτό που άλλαξα και δούλεψε ήταν ένας φάκελος temp, νομίζω C:\Windows\Temp, ο οποίος ήταν read only και δεν έπρεπε να είναι. Το ίδιο είχα κάνει και για το προηγούμενο πρόβλημα με κάποιον άλλο φάκελο + αυτά που μου είπες. Τι κακό είναι αυτό με τα W2k3...
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems