Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Μισθός Junior Προγραμματιστή

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Bakaliaros. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος masteripper στις 17-07-2009, 15:33. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  23-06-2009, 13:41 51943

    Μισθός Junior Προγραμματιστή

    Γειά σας,

    Θέλω να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με το μισθό που θεωρείτε λογικό να ζητήσει κάποιος για θέση Junior Developer. Έχω "στα χαρτιά" εμπειρία 6 μηνών Tongue Tied, αλλά ουσιαστικά πολύ μικρότερη. Επίσης, πτυχίο ΑΕΙ Πληροφορικής και τώρα κάνω Μεταπτυχιακό σε Πληροφορική (αυτά ξέρω ότι στην τελική δεν μετρούν, αλλά δε θέλω και μετά από 1 χρόνο να αισθάνομαι βλάκας που π.χ. παίρνω 900 καθαρά με αυτά - δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε - πιστεύω εξ αρχής πρέπει να ξεκινήσεις καλά, γιατί στην Ελλάδα δεν ξέρω πόσο θα εκτιμήσουν τις ικανότητές σου αργότερα).

    Είχα ακούσει ότι πριν 1-2 χρόνια τα 1000 καθαρά ήταν καλά. Άλλοι πάλι μου λένε ότι, στους καιρούς που ζούμε και 900 να πάρω είναι καλά... Surprise (Υποτίθεται ότι τα καθαρά βάσει συλλογικής σύμβασης είναι γύρω στα 950 αν δεν κάνω λάθος). Εσείς τι πιστεύετε; Αν πω ότι θα είμαι ικανοποιημένη με 1000-1100, (ώστε να μην πω 1000 και μου το ρίξουν στα 950) θα ακουστεί λογικό και όχι παρατραβηγμένο;

    Ευχαριστώ! Smile
    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  23-06-2009, 13:59 51944 σε απάντηση της 51943

    Απ: Μισθός Junior Προγραμματιστή

    Από μόνο του το ποσό δεν λέει και πολλά. Ναι, σίγουρα είναι καλύτερα τα 1100 από τα 900 ωστόσο προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που έχει σημασία στην πρώτη σου δουλειά είναι αυτό καθαυτό το αντικείμενο, οι γνώσεις που θα πάρεις και οι προοπτικές που θα σου ανοίξουν. Θα προτιμούσα 900 ευρώ και "πλούσιος" σε αυτά που προανέφερα, παρά 1100 και "easy life". Από εκεί και πέρα, άλλα πράγματα που έχουν τη σημασία τους είναι το εργασιακό περιβάλλον, οι συνάδελφοι, η ευκολία πρόσβασης, κλπ. Γενικά, η αμοιβή είναι μία από τις συνιστώσες για την επιλογή σου. Ανάλογα με την επαγγελματική σου φάση κάθε συνιστώσα αποκτά διαφορετική βαρύτητα. Αλλιώς αξιολογεί τα πράγματα ένας οικογενειάρχης με παιδιά και δάνεια και αλλιώς ένας νέος που έχει περιθόρια για δοκιμές και ρίσκα.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  23-06-2009, 14:43 51945 σε απάντηση της 51944

    Απ: Μισθός Junior Προγραμματιστή

    KelMan:
    πιστεύω ότι αυτό που έχει σημασία στην πρώτη σου δουλειά είναι αυτό καθαυτό το αντικείμενο, οι γνώσεις που θα πάρεις και οι προοπτικές που θα σου ανοίξουν. 

    Συμφωνώ απόλυτα με την παραπάνω σκέψη

    Να στο κάνω λιανά με ένα παράδειγμα. Πας σε μια εταιρία που δουλεύει ένα παλιό λογιστικό πρόγραμμα γραμμένο σε VB6 τελείως γραμμικά, παρατημένο και ξεχειλωμένο όσο δεν παίρνει. Όσο και καλή να γίνεις σε VB6 μετά από 5 χρόνια όταν θα ζητήσεις μια πιο senior δουλειά θα έχεις πρόβλημα διότι πιο θα σε προσλάβει (στον microsoft κόσμο) για advanced Developer χωρίς εμπειρία σε .net. Θα πρέπει να ξαναρχίσεις από την αρχή.....
    Οπότε καλά τα λεφτά αλλά για πρώτη δουλειά δεν παίζουν τον πρωτεύοντα ρόλο. Μετά από 2 χρόνια αξιολογείς τον εαυτό σου και βλέπεις τα παραπάνω βήματα που μπορείς να κάνεις. 


    Manos
  •  23-06-2009, 17:57 51951 σε απάντηση της 51945

    Απ: Μισθός Junior Προγραμματιστή

    Καλά αυτά που λέτε και σύμφωνοι, αλλά όταν με ρωτήσει ο συνεντευξιαστής, πόσα θα ήθελα, τι θα του πω;;; Πώς θα ξέρω αν ΟΝΤΩΣ πάρω πράγματα από μια δουλειά, αν το κύριο πρόγραμμά τους είναι "γραμμικά γραμμένο" σε VB6 κ.λπ. κ.λπ.;;;

    Αν έχω στο μυαλό μου ΜΟΝΟ ότι θέλω να αποκομίσω πράγματα (και αφού δεν έχω παιδιά και οικογένεια), τότε θα μπορούσα κάλλιστα να ζητήσω και 700 (λέμε τώρα)... Το θέμα είναι να υπάρχει ένα επίπεδο και από τις 2 πλευρές... Εγώ θέλω να μάθω πού κινείται η αγορά... ούτε να φανώ και λιγούρι και "χαλί να με πατήσετε" (την έχω πατήσει 2 φορές, θέλοντας να πιάσω δουλειά ντε και καλά και το οικονομικό το παραμέρισα και μετά την "έφαγα"), αλλά ούτε και από άλλον πλανήτη...

    (Στο κάτω κάτω, και στην προηγούμενη δουλειά μου, που ήταν πολύ μικρού φόρτου, αρχικά έπαιρνα 800 και μετά 930 (κάπου εκεί) και αυτό πέρσι!)

    Και κάτι άλλο, π.χ. πρόσφατα που πήγα σε μια συνέντευξη μου είπε ο κύριος ότι "εμείς, ο μισθός που δίνουμε είναι από τη μέση και προς τα πάνω, από αυτά που δίνει η αγορά". Δηλαδή, ποια θεωρείτε ότι είναι η "μέση και προς τα πάνω";;; Επίσης, από τη στιγμή που η κάθε εταιρία έχει στο μυαλό της ένα συγκεκριμένο budget για την θέση του Junior, θα ήθελα να κινηθώ μέσα σε αυτό και όχι π.χ. μια συνηθισμένη εταιρία να θεωρεί ότι ο Junior θα παίρνει 1000 και εγώ να πω 850!

    Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική. Τα παραπάνω που γράφω δεν είναι σαν "κόντρα" για αυτά που λέτε, απλώς γράφω τους προβληματισμούς μου... (και αυτό το θέμα είναι πάντα περίεργο - το οικονομικό). Smile
  •  23-06-2009, 18:04 51953 σε απάντηση της 51951

    Απ: Μισθός Junior Προγραμματιστή

    Αφήνοντας όλα τα άλλα (τα οποία σωστά αναφέρθηκαν) κατά μέρους, η αγορά σήμερα "κοιτάει" τους μισθούς των juniors με ανώτατο/υπέρτατο όριο τα 1200 ευρώ καθαρά. Αυτό σημαίνει οτι αν πας για 1000, το πολύ 1100 καθαρά θα ζητάς πάνω από το μέσο όρο - εκτιμώ οτι το κατώτατο όριο του junior είναι τα 800. Συνεπώς 1000 καθαρά, ευρισκόμενο ακριβώς στο μέσο, είναι ένα καλό νούμερο.

    Επίσης θα συμβούλευα, αν "οσμίζεσαι" οτι η εταιρία μπορεί να σε ανταμοίψει για την απόδοσή σου αργότερα, να ζητήσεις κάτι λιγότερο απο 1000 - ούτως η αλλως σε αυτή την περίπτωση αν δουν οτι τα πας καλά θα στα ανεβάσουν από μόνοι τους - και ναι, υπάρχουν και τέτοιες εταιρίες, πριν προλάβουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι να γκρινιάξουν! :)

    Τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμήσεις, και ΔΕΝ είναι 100% επιβεβαιωμένες. Από εταιρία σε εταιρία η εικόνα που υπάρχει για την αγορά διαφέρει.

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  25-06-2009, 14:13 51996 σε απάντηση της 51953

    Απ: Μισθός Junior Προγραμματιστή

    cap:

    Αφήνοντας όλα τα άλλα (τα οποία σωστά αναφέρθηκαν) κατά μέρους, η αγορά σήμερα "κοιτάει" τους μισθούς των juniors με ανώτατο/υπέρτατο όριο τα 1200 ευρώ καθαρά. Αυτό σημαίνει οτι αν πας για 1000, το πολύ 1100 καθαρά θα ζητάς πάνω από το μέσο όρο - εκτιμώ οτι το κατώτατο όριο του junior είναι τα 800. Συνεπώς 1000 καθαρά, ευρισκόμενο ακριβώς στο μέσο, είναι ένα καλό νούμερο.

    Επίσης θα συμβούλευα, αν "οσμίζεσαι" οτι η εταιρία μπορεί να σε ανταμοίψει για την απόδοσή σου αργότερα, να ζητήσεις κάτι λιγότερο απο 1000 - ούτως η αλλως σε αυτή την περίπτωση αν δουν οτι τα πας καλά θα στα ανεβάσουν από μόνοι τους - και ναι, υπάρχουν και τέτοιες εταιρίες, πριν προλάβουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι να γκρινιάξουν! :)

    Τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμήσεις, και ΔΕΝ είναι 100% επιβεβαιωμένες. Από εταιρία σε εταιρία η εικόνα που υπάρχει για την αγορά διαφέρει.

     


    Ευχαριστώ για την ξεκάθαρη απάντηση Smile

  •  29-06-2009, 13:45 52069 σε απάντηση της 51996

    Απ: Μισθός Junior Προγραμματιστή

    Δυστυχώς ή ευτυχώς τα πράγματα στην αγορά διαφέρουν κατά πολύ από εταιρεία σε εταιρεία.

    Στο ξεκίνημά τους όλοι πιστεύω κάνουν υποχωρήσεις σε ό,τι αφορά το οικονομικό κομμάτι,διότι είναι πολύ πιο σημαντικό να αποκτήσεις εμπειρία,να δεις πως λειτουργεί μία εταιρεία και ό,τι άλλο μπορείς να αποκομίσεις από αυτό, ώστε στη συνέχεια έχοντας αυτά ως εφόδια να μπορέσεις να ζητήσεις κάτι παραπάνω.

    Επίσης το πόσα χρήματα έπαιρνες στην προηγούμενη απασχόλησή σου δεν είναι απαραίτητο ότι είναι και το βασικό κριτήριο με την έννοια ότι εσύ μπορεί πριν να έπαιρνες 1000€ και τώρα να θες 5000€.

    Ή αλλιώς: αν για παράδειγμα πριν κάποιος δούλευε ως σερβιτόρος σε μία καφετέρια μπορεί να έβγαζε 1200€/μήνα. Όταν όμως θα πάει να δουλέψει σε μία εταιρεία ως junior προγραμματιστής δε νομίζω ότι υπάρχει εταιρεία που θα του δώσει 1200€+ με το "καλημέρα".
    Άρα παίζει ρόλο και η προϋπηρεσία.

    Εσύ απ'ότι καταλαβαίνω η προϋπηρεσία που έχεις στα χαρτιά είναι από κάποια πρακτική ενός υποτιθέμενου εξαμήνου (αλήθεια τι τελείωσες;)

    Επομένως ψυχολόγησε την κατάσταση και ζήτα περίπου το μέσο όρο.

    Τέλος, στη διαμόρφωση του μισθού να ξέρεις πως ρόλο παίζουν και τα προνόμια που σου παρέχει μία εταιρεία.

    Καλή αρχή και καλή τύχη!
  •  17-07-2009, 15:33 52577 σε απάντηση της 52069

    Απ: Μισθός Junior Προγραμματιστή

    Θα συμπληρώσω και εγώ τα εξής αν και δεν δουλευω σαν καθαρός προγραμματιστής αλλα "πασπαρτού"....:)

    Λοιπόν τα πράγματα είναι πάντα έτσι.

    Οτι λεφτά είναι να πάρεις σε μια εταιρεία θα τα πάρεις στην αρχή.Οι εταιρίες προσλαμβάνουν με λεφτά και κάνουν αυξήσεις με ποσοστά.Και εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμε.Ας πουμε ότι έχουμε 2 Προγραμματιστές και ο 1ος προσλαμβάνετε με 2000 καθαρά και ο άλλος με 1000 καθαρά.Στην πορεία ανακαλύπτεται οτι ο προγραμματιστής των 2000 δεν λέει και πολλά αλλα ο άλλος των 1000 είναι φαινόμενο.Ξέρεις ποιο είναι το αποτέλεσμα.Στην πορεία ας πουμε του χρόνου ο προγραμματιστής των 2000 θα πάρει (7 * 2000 + 7 *2150 =  29050 .....θα πάρει μια αύξηση χοντρά-χοντρά των 7 -10%  οπως και να έχει συν τα bonus συν εξτρα συν το γεγονός οτι λόγω του μισθού του θεωρειται πρωτοκλασσάτο στέλεχος...αν είναι και γαλίφης εκεί θα διαπρέψει και ας μην ξέρει γρι......) ενώ ο προγραμματιστής των 1000 θα πάρει (7*1000 + 7 * 1150  = 15050  τον έδωσα μια εξωφρενικη αύξηση 15% .....χωρίς πολλά bonus & εξτρα και θα ιδρώνει..και θα κάνει και όλη την δουλειά)...14 μισθοί υπόψιν

    Ας πουμε οτι κάποια στιγμή παίρνουν χαμπαρι ότι ο 2χιλιαρος προγραμματιστής δεν λέει ...θα αρχίσουν οι μυστικές κουβεντουλες ... τηλεφωνάκια...μεταξυ αφεντικου-διευθυντάδων και λογικά στην διετία θα τον διώξουν( βέβαια  ... αν είναι καλός στο μπλα-μπλα τίποτα δεν προκειται να συμβεί...καθόσον εφόσον θα στριφογυρνάει μετάξυ των υψηλων στελεχών θα πρέπει να γίνει καποια εξωφρενικη πατάτα για να τον σουτάρουν) αλλά στο ενδιάμεσο θα έχει τσιμπήσει 2 *29050 + μπονους = 75000 € ενώ ο καλός του χιλιάρικου θα χρειαστεί κοντα 5 χρόνια για να πάρει αυτά τα λεφτά.........

    Οπότε όπως είπαν και οι άλλοι επειδή εμπειρία δεν έχεις πολύ πάρε την θέση αν έχει κατι να προσφέρει και όταν νιώσεις οτι πατάς στα πόδια σου άνοιξε τα μάτια σου και στην πρώτη ευκαιρία κάντην χωρίς 2η κουβέντα.Δε πα να είσαι το μεγαλύτερο αστέρι στον προγραμματισμό άπαξ και ξεκίνησες χαμηλά χαμηλά θα είσαι.

     

    Ουπς δεν προσεξα ότι είναι σχετικά παλιο Post.....

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems