Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Brainbench Certifications - η άποψή σας

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 21-01-2005, 07:18. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  19-01-2005, 11:18 914

    Brainbench Certifications - η άποψή σας

    Για όσους δεν την ξέρουν, η Brainbench (www.brainbench.com) είναι ανεξάρτητο certification authority που παρέχει επί πληρωμή online tests σε διάφορα αντικείμενα (ακόμα και έξω από το IT) ενώ αποστέλλει και paper certificates.

    Επειδή στον ένα μου τοίχο δεν είχα τι να βάλω, έχω βάλει μερικά τέτοια. Ειμαι member εδώ και 4 χρόνια περίπου και έχω πάρει αρκετά certificates (καμμια 20αριά αν θυμάμαι καλά). Πλέον έχουν διάρκεια ζωής 3 έτη.

    Θυμάμαι πάρα πολύ καλα μια εποχή που οι headhunters σάρωναν τη Brainbench και αρχίζανε τα email και τα τηλέφωνα. Η εποχή αυτή πέρασε, η ζήτηση δεν είναι πλέον τόσο μεγάλη. Η Brainbench αύξησε τις τιμές της. Ομως, υποψιάζομαι οτι ακόμα υπάρχει συμμετοχή από Ελλάδα και γενικά, αν και δεν έχει καμμία σχέση με τα certs της Microsoft, έχει αρκετό υλικό για .NET και έξυπνα τεστ τα οποία μπορούν να δώσουν σε κάποιο πιθανό εργοδότη μια ιδέα για το που βρίσκεσαι.

    Από εσάς θα ήθελα να λυσω τις εξής απορίες μου:
    Τι εικόνα έχετε για τη Brainbench;
    Εχει κύρος στην Ελλάδα; Τη γνωρίζουν οι εργοδότες ή τσάμπα πίνουμε; Smile
    Σας βοήθησε κάπου στο παρελθόν;

    (Να δώσω τα εύσημα βέβαια και στον gcapnias ο οποίος πολλά χρόνια πριν μου την είχε προτείνει, όπως πάντα έχοντας πάει πρώτος εκεί πριν απο οποιονδήποτε άλλον Smile )

    Χμ, για όσους ξέρουν από βέσπα, Smile το public transcript μου: 1286922



    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-01-2005, 11:25 915 σε απάντηση της 914

    Re: Brainbench Certifications - η άποψή σας

    Brainbench? Τί 'ναι πάλι τούτο?


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  19-01-2005, 11:57 917 σε απάντηση της 914

    Re: Brainbench Certifications - η άποψή σας

    Πολύ παλιά θυμάμαι ότι είχα κάποια certification σε ΝΤ 4, έχουν λήξει βέβαια τώρα, αλλά θυμάμαι ότι ήμουνα 1ος στην Ελλάδα για κάποιο διάστημα και είχα πάρει 1-2 email από ελληνικές εταιρίες για να στείλω βιογραφικό! Μετά έκαναν κάποιο migration μαζί με την αλλαγή πολιτικής (επι πληρωμή το τεστ) και δεν ξανασχολήθηκα με αυτό. Έχω χάσει ακόμα και το transript μου!
    Smile

    There are 10 types of people in this world... Ones that understand binary and the ones that don't.
  •  20-01-2005, 00:18 920 σε απάντηση της 917

    Re: Brainbench Certifications - η άποψή σας

    Δυστυχώς πιστεύω ότι στην Ελλάδα δεν είναι καθόλου γνωστή η BrainBench.   Και εγώ πριν πολλάααα χρόνια είχα certification σε VB6 (είχα κάνει το τεστ όταν με είχαν "προκαλέσει" συνάδελφοι στην Broker!).  Είχα βγάλει μάλιστα τόσο ψηλό σκορ, που με κάνανε MVP στην VB, τίτλο που έχω ακόμα.  Μου δίνουν δωρεάν όσα τεστ θέλω να κάνω, με αντάλλαγμα να τους βοηθάω στην δημιουργία νέων τεστ.  Μέχρι τώρα (είμαι BrainBench MVP από 18/5/2001) τους μου έχουν ζητήσει βοήθεια μία φορά και δεν έχω κάνει κάνενα τεστ!

    Μπορείτε να δείτε το (άδειο) transcript μου δίνοντας τον κωδικό 1735072.  Το μόνο που έχει είναι το λογότυπο του MVP! Stick out tongue

    Patrick
  •  20-01-2005, 01:44 921 σε απάντηση της 920

    Re: Brainbench Certifications - η άποψή σας

    Γιατί, και η Microsoft που είναι γνωστή στην Ελλάδα, χαίρει καλύτερης αντιμετώπισης σε ότι αφορά τα certifications; Αυτή είναι μια μεγάλη πληγή που ξύνουμε...

    HR τμήματα που δεν έχουν ιδέα περί τεχνολογίας, αδαείς ΙΤ managers (συνήθως του εαυτού τους + ενός παιδιού που βιδώνει PCs) που δεν έχουν ιδέα περί certifications, TestKings και Transcenders που έχουν καταντήσει το exam σκονάκι για να πούμε μερικά από τα ευτράπελα της υπόθεσης. Ορίστε πως απαξιώνονται τα certifications...

    Και τελικά, να μην μιλήσουμε και για το "είδα-φως-και-μπήκα" ορισμό του επαγγέλματος που επιτρέπει στον οποιονδήποτε να δηλώσει προγραμματιστής/αναλυτής/μηχανικός λογισμικού/software architech/όλα-τα-σφάζω-όλα-τα-μαχαιρώνω τη στιγμή βέβαια που άλλοι τίτλοι και επαγγέλματα έχουν δομές και σφιχτές διαδικασίες που αποκλείουν τους αεριτζήδες...

    Θα μου πείτε ότι οι καλοί θα επιβιώσουν και θα επιπλεύσουν στην θάλασσα των μετρίων, ωστόσο κάποτε καταντάει κουραστικό να προσπαθείς συνεχώς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας...

    [+o(] Ούφ! Τα είπα και ξεθύμανα!


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  20-01-2005, 06:56 923 σε απάντηση της 921

    Re: Brainbench Certifications - η άποψή σας

     KelMan wrote:

    ...αδαείς ΙΤ managers (συνήθως του εαυτού τους + ενός παιδιού που βιδώνει PCs) που δεν έχουν ιδέα περί certifications...



    Χα! Πολύ μου άρεσε αυτό! Θα το υιοθετήσω Smile Αλήθεια, πόσοι νοματαίοι δηλώνουν IT Managers στην Ελλάδα με τέτοιο configuration? Smile

     KelMan wrote:

    Και τελικά, να μην μιλήσουμε και για το "είδα-φως-και-μπήκα" ορισμό του επαγγέλματος που επιτρέπει στον οποιονδήποτε να δηλώσει προγραμματιστής/αναλυτής/μηχανικός λογισμικού/software architech/όλα-τα-σφάζω-όλα-τα-μαχαιρώνω τη στιγμή βέβαια που άλλοι τίτλοι και επαγγέλματα έχουν δομές και σφιχτές διαδικασίες που αποκλείουν τους αεριτζήδες...


    Ωχωχωχ...εδώ ανοίγεις μια άλλη, μεγάλη συζήτηση...αλλά εκτιμώ οτι ανήκει σε δικό της καταδικό της topic. Τελος παντων, εγώ ένας απλός οικονομολόγος είμαι Smile Χεχε, ευτυχώς που πέρασα φέτος στο ΕΑΠ και θα μπορώ να λεω σε λιγα χρονια και επισήμως οτι είμαι πληροφορικάριος Smile


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  21-01-2005, 01:13 940 σε απάντηση της 923

    Re: Brainbench Certifications - η άποψή σας

     cap wrote:

    Ωχωχωχ...εδώ ανοίγεις μια άλλη, μεγάλη συζήτηση...αλλά εκτιμώ οτι ανήκει σε δικό της καταδικό της topic. Τελος παντων, εγώ ένας απλός οικονομολόγος είμαι Smile Χεχε, ευτυχώς που πέρασα φέτος στο ΕΑΠ και θα μπορώ να λεω σε λιγα χρονια και επισήμως οτι είμαι πληροφορικάριος Smile


    Μην με παρεξηγήσεις, το πρόβλημα μου δεν είναι τόσο οι τίτλοι...

    Κοίτα για παράδειγμα το TEE. Οι μηχανικοί λύνουν και δένουν, είναι οργανωμένοι και το όργανό τους καθιστά υποχρεωτική την εγγραφή τους ενώ παράλληλα διεξάγει εξετάσεις τρεις φορές τον χρόνο προκειμένου να γραφτούν τα νέα μέλη...

    Από την άλλη μεριά, ακόμα κουβεντιάζουμε για Εθνικό Επιμελητήριο Πληροφορικής το οποίο θα αποτελέσει τον βασικό μοχλό στην στρατηγική ανάπτυξη της Πληροφορικής στη χώρα. Αυτή τη στιγμή, ως τεχνοκράτες που είμαστε, δεν έχουμε ούτε τον πρώτο, ούτε τον δεύτερο, ούτε κάν τον τρίτο λόγο για τα τεκτενόμενα... Χωρίς Εθνικό Επιμελητήριο Πληροφορικής, πως είναι δυνατόν να υπάρχει θεσμική εκπροσώπιση των Πληροφορικών; Πως μπορεί να εκπροσωπηθεί σωστά η χώρα σε διεθνές επίπεδο απέναντι σε οργανισμούς που αποφασίζουν για το αύριο; Πως μπορεί να υπάρξει πίεση για νομοθετική ρύθμιση των επαγγελμάτων της πληροφορικής; Πως μπορεί να υπάρξει τυποποίηση και πιστοποίηση των "πληροφορικών" αγαθών και υπηρεσιών (απαραίτητη προϋπόθεση για να μπορέσει να δημιουργηθεί ένα ορθολογικό κοστολόγιο αγαθών/υπηρεσιών);

    Αντίθετα, η ...εντροπία στο επαγγελματικό τοπίο της πληροφορικής, είτε αφορά απλούς χρήστες, είτε επαγγελματίες της πληροφορικής, αντί να μειώνεται, αυξάνεται με φιλότιμες προσπάθειες! Για παράδειγμα, μέχρι σήμερα εκεί που το ΑΣΕΠ θεωρούσε ως πιστοποίηση γνώσεων χρήσης Η/Υ την κατοχή πτυχίου MOUS ή ECDL, πλέον καταργείται η διάταξη αυτή χωρίς να υπάρχει κάποιος άλλος μηχανισμός διασφάλισης (εεεε, μάλλον η υπεύθυνη δήλωση ότι "γνωρίζω χειρισμό υπολογιστών" είναι καλύτερη)...

    Άρα λοιπόν, ας μη μας κάνει εντύπωση η απαξίωση των πτυχίων και τίτλων...

    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  21-01-2005, 07:18 944 σε απάντηση της 940

    Re: Brainbench Certifications - η άποψή σας

    Καταλαβαίνω πως το λες. Απλα αρχικα είχα την εντύπωση οτι επιθυμούσες, όπως και αρκετοί, τη μετατροπή της πληροφορικής σε "κλειστό" επάγγελμα, κατι που αυτομάτως θα πετούσε εμένα το φτωχό που δεν διαθέτω επίσημο τίτλο έξω, και με μένα μαζί και πολλούς πολλούς άλλους.

    Τωρα οσον αφορά στην απαξίωση των τίτλων: Σε επίπεδο ΑΣΕΠ και γενικά στο επίσημο (κρατικό, αν θέλεις) επίπεδο, συμφωνώ μαζί σου. Στο επιχειρηματικό σκέλος του θέματος όμως, τι συμβαίνει πρακτικα; Μιλώ για σοβαρές, μικρές ή μεγάλες εταιρίες στην Ελλάδα. Αξιοποιούν / λαμβάνουν υπόψη τους τυχόν πιστοποιήσεις ή αδιαφορούν πλήρως γι'αυτές; Προσωπικά, ως τώρα οι εμπειρίες μου ήταν μεικτές ως προς το παραπάνω.

    Για να ξαναγυρίσω στο αρχικό, δεν περιμένω από Ελληνικές εταιρίες π.χ. να εγγραφούν στην Brainbench και να σου κάνουν skills assessments ως μέρος της συνέντευξης, αν και κατι τέτοιο είναι δυνατό! (Δεν θα μιλήσω κα-θο-λου για την περίπτωση να σου κάνουν skills assesments με τη βοήθεια της Microsoft - το θεωρώ ουτοπικό για την Ελλάδα αυτή τη στιγμή, πλην ισως εξαιρέσεων). Αλλα, τελικά, ποιός ξέρει αυτή τη ρημάδα τη Brainbench; Απο τη μια να παιρνεις τίτλους και απο την άλλη να σε κοιτάνε με απορία οι πιθανοί εργοδότες βλέποντας το CV σου, μου κάνει λίγο...κουλό. Smile



    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems