Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Μετατροπή τύπου για να ταιριάζει με label->Text

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò mukumuku. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Panagiotis Kefalidis στις 01-03-2006, 16:19. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-02-2006, 20:59 10263

    Μετατροπή τύπου για να ταιριάζει με label->Text

     Είμαι τελείως καινούριος με την σχεδίαση φορμών στην C++ γι αυτό ζητάω μια απλή βοήθεια...Έχω μια φόρμα με μερικά controls(progressbar, buttons κτλ).Έχω και μια label η οποία θέλω να εμφανίζει την τιμή της μεταβλητής πχ i τύπου int.Έγραψα λοιπόν label1->Text = i; . Αυτό που κατάλαβα από το σφάλμα είναι οτι χρειάζομαι να μετατρέψω το int σε system string.Κάπου εκεί με τις built-in συναρτήσεις τα έμπλεξα και γι αυτό ζητάω να με βοηθήσει κάποιος με ένα απλό κομμάτι κώδικα που θα παρουσιάζει αυτό το πράγμα.
     Επίσης επειδή θέλω να ασχοληθώ με τον visual τομέα της c++ καμία πρόταση τι να διαβάσω για αρχή?MFC, Windows Forms ή .NET?Αυτή τη στιγμή ξέρω αυτά τα λίγα που μαθαίνεις στη σχολή(C essentials, C++ Classes-Inheritance etc.)
    .Δεν έχω ιδέα από οτιδήποτε άλλο(πχ APIs)
  •  01-03-2006, 02:23 10267 σε απάντηση της 10263

    Απ: Μετατροπή τύπου για να ταιριάζει με label->Text

    Χωρίς να ξέρω C++, απλά θα προσπαθήσω να το περιγράψω και ελπίζω να το πω σωστά: label1->Text ειναι String property, ενώ το i σου είναι int. Αρα λοιπον για να μπορέσεις να θέσεις το Text property του label1 στην τιμή που αντιπροσωπεύει το i, θα πρέπει πρώτα να μετατρέψεις το i σε string. (Το λεγόμενο casting).

    Νομίζω (και βοήθεια εδώ από τους γνώστες), οτι γίνεται κάπως έτσι: label1->Text=(string)i;

    (Παρακαλώ πολύ τους γνώστες C++ να μην με βαρέσουν - πολύ - αν έγραψα βλακεία :) )

    Οσο για την άλλη σου ερώτηση, (α, καλωσήρθες κιόλας!), αν ασχοληθείς με .NET θα πρότεινα για visual υλοποιήσεις να ξεκινήσεις από Windows Forms. Τα υπόλοιπα, θεωρώ οτι θα αποτελεσουν φυσική εξέλιξη.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  01-03-2006, 03:37 10269 σε απάντηση της 10263

    Απ: Μετατροπή τύπου για να ταιριάζει με label->Text

    Λεπόν,

    αν δουλεύεις C++ .Net Windows Form Project (η γενικώς .net project (managed C++)), τότε σε κάθε αντικείμενο, πατώντας :: δίπλα του, σου εμφανίζει κάποιες functions.Στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτή που χρειάζεσαι είναι η ToString.Πχ i::ToString(); θα μετατρέψει την τιμή της i σε string.O άλλος τρόπος είναι η Convert::ToString(); πχ System::String iString = Convert::ToString(i);
    Απο ότι βλέπω όμως, μάλλον χρησιμοποιείς MFC?
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  01-03-2006, 10:54 10272 σε απάντηση της 10269

    Απ: Μετατροπή τύπου για να ταιριάζει με label->Text

    Thanks pkefal. Νομίζω οτι εγώ δεν θα μπορούσα να πέσω πιό εκτος :)

    (Εννοώντας οτι μάλλον έδωσα άσχετη απάντηση)


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  01-03-2006, 14:55 10277 σε απάντηση της 10263

    Απ: Μετατροπή τύπου για να ταιριάζει με label->Text

    Πρώτα απ' 'ολα να σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και να ζητήσω συγνώμη από τους διαχειριστές που έγραψα αρχικά το post σε άσχετο σημείο.Το τοποθέτησα με αλγόριθμο first fit, sorry ;)
    Pkefal όχι δεν χρησιμοποιώ MFC, windows forms χρησιμοποιώ.Τελικά χρησιμοποίησα το δεύτερο τρόπο που μου είπες και λειτουργεί, ο πρώτος έβγαζε ένα σφάλμα που δεν κάθησα να το ψάξω περεταίρω.
  •  01-03-2006, 16:19 10281 σε απάντηση της 10263

    Απ: Μετατροπή τύπου για να ταιριάζει με label->Text

    Επίσης, μπορείς να το κάνεις και κατευθείαν (label1->Text=Convert::ToString(i);),αν και νομίζω ότι είναι αυτονόητο, αλλα just in case! Big Smile [:D]

    Cap, hehehe, δεν πειράζει..έπεσες κοντά Stick out tongue [:P]
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems