Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εισαγωγή στο WPF -- Windows Presentation Foundation

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Panagiotis Kefalidis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος agrammenos στις 01-03-2007, 15:42. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-11-2006, 00:54 20037

    Εισαγωγή στο WPF -- Windows Presentation Foundation

    Δημιοσίευσα ένα αρθράκι στο blog μου -> WPF -- Windows Presentation Foundation

    Εάν θέλετε διαβάστε το και αφήστε κανένα σχόλιο (στο blog κατα προτίμηση) με την γνώμη σας, την εμπειρία σας κλπ.
    Εχω σκοπό να κάνω μια σειρά απο δημιοσιεύσεις.

    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  16-01-2007, 17:10 23635 σε απάντηση της 20037

    Απ: Εισαγωγή στο WPF -- Windows Presentation Foundation

    Τσεκαρες το Expression της Microsoft???

    To Expression Blend, και Expression Desing Απήστευτα!!

    Δες αυτό το WebCast

    Nassos


    "Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm."
    Winston Churchill

    "Quality means doing it right when no one is looking."
    Henry Ford

  •  16-01-2007, 19:25 23639 σε απάντηση της 23635

    Απ: Εισαγωγή στο WPF -- Windows Presentation Foundation

    Είδα το post σου Nassos και θυμήθηκα!

    Ρίξτε μια ματιά εδώ: Το dotNETZone.gr στο PC-Magazine Ιανουαρίου


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  16-01-2007, 19:59 23641 σε απάντηση της 23635

    Απ: Εισαγωγή στο WPF -- Windows Presentation Foundation

     Nassos.NET wrote:

    Τσεκαρες το Expression της Microsoft???

    To Expression Blend, και Expression Desing Απήστευτα!!

    Δες αυτό το WebCast

    Nassos



    Ναι, εάν διαβάσεις και το αρθράκι θα δεις οτι αυτά χρησιμοποιώ αρκετά κι εγώ για να φτιάξω ότι φτιάχνω στο παράδειγμα.Το Blend είναι η μετονομασία του Expression Interactive.

    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  01-03-2007, 07:16 25680 σε απάντηση της 23641

    Απ: Εισαγωγή στο WPF -- Windows Presentation Foundation

    αν και είμαι νέος στο forum χρησιμοποιώ και εγώ το Blend μαζί με το Visual Studio και WPF εδώ και καιρό και μπορώ να πω πως είμαι τρελα εντυπωσιασμένος! Μου αρέσει παρα πολύ το γεγονός πως επιτέλους χωρίς να είμαι ζωγράφος η γραφίστας για να κάνω τα δικά μου gfx μπορώ να κάνω μια πανέμορφη εφαρμογή way too easy! Επίσης στο channel9 υπάρχουν κάτι πολύ ωραία βιντεάκια με το πως να κανεις τι, δοκιμάζοντας τα μπορώ να πω πως με βοήθησαν στο ξεκίνημα. Δεν δίνω link just search channel 9 με το tag "WPF". Ακόμα μου αρέσει υπερβολικά το integration που υπάρχει μεταξύ του blend και του Visual Studio (τουλάχιστον με το 05 με το 03 δεν ξέρω). Πάντως με τα Vista, Office, WPF και όλα αυτά που έγιναν release φέτος προβλέπεται πολύ διάβασμα....χρόνο να έχουμε που λέμε...το έλεγαν οι πρόγονοι μας δεν το λέγαν? Διά βίου μάθηση...Τι να κάνουμε ;) είναι μια από τις απολαύσεις τις ζωής ;)

     

    P.S. Καλο άρθρο για beginners ;) gd job!


    Living within numbers...
  •  01-03-2007, 11:34 25699 σε απάντηση της 25680

    Απ: Εισαγωγή στο WPF -- Windows Presentation Foundation

    Κοίτα στο τελευταίο Community Event καταλήξαμε πάντως ότι το WPF(.net 3.0) υστερεί πάρα πολύ ακόμα σε functionallity σε σχέση με τα Windows Forms (.net 2.0). Λείπουν βασικά και στοιχειώδη πράγματα απο μέσα κι ακόμα τα εργαλεία (έστω και το Blend) δεν είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Ακόμα έχω crashes, ακόμα δεν μπορείς να κάνεις πολύ σύνθετα πράγματα και γενικά πρέπει να γράψεις πολύ κώδικα για να πετύχεις λειτουργίες, τις οποίες τα Windows Forms τις έχουν έτσι κι αλλοιώς. Θέλει πολύ δουλεία ακόμα για να πεις οτι θα το χρησιμοποιήσεις σε ενα πολύπλοκο περιβάλλον εμπορικής εφαρμογής.

    Αυτό που σίγουρα κάνει όμως είναι για απλές εφαρμογές και για εφαρμογές εκμάθησης.
    Η Νατάσα στο event έφερε ένα παράδειγμα εφαρμογής που το WPF δένει γάντι σε σχέση με Windows Forms (εκπαιδευτική εφαρμογή), αλλά μέχρι εκεί.
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  01-03-2007, 15:08 25713 σε απάντηση της 20037

    Απ: Εισαγωγή στο WPF -- Windows Presentation Foundation

    Έχεις δίκιο, τα κακά να λέγονται! Όπως και να έχει είναι ένα πολύ promising κομμάτι το οποιο με έχει ενθουσιάσει παρα πολύ. Πιστεύω πως εάν τους δώσουμε λίγο χρόνο ακόμα για να το τελειοποιήσουνε έχω την πεποίθηση πως θα έχουμε ένα breakthrough στο development/design μιας application. Ελπίζω στο επόμενο Event (στο οποιο θα προσπαθήσω να είμαι παρόν, βλέπεις δεν ήμουνα μέλος πριν :)) να είναι κυρίως γύρω από το .Net 3.0 WCF και γενικά τις τεχνολογίες που εισήγαγαν τα vista. Όντας συνδρομητής του MSDN / MSDN Mag βλέπω ότι τα άρθρα γυρίζουν γύρω από development σε αυτά τα πλαίσια και θα ήθελα να τα μοιραστούμε/ανταλλάξουμε απόψεις και σε ένα event!
    Living within numbers...
  •  01-03-2007, 15:34 25718 σε απάντηση της 25713

    Απ: Εισαγωγή στο WPF -- Windows Presentation Foundation

    Πρόσεξε σκοπός δεν είναι να περάσει ένα κάρο χρόνος για να πάρουμε κάτι καλό στα χέρια μας, αλλά ότι πρέπει να περιμένουμε λίγο αυτό είναι σίγουρο. Απλά δεν μου άρεσε ότι πρέπει πάντα να πέρνουμε ΜΙΣΑ πράγματα στα χέρια μας πρωτού πάρουμε κάτι καλό και ολοκληρωμένο. Τι να το κάνω το WPF άμα πρέπει να γράφω σε notepad και να θυμάμε τα entities απέξω.

    Τώρα, όσο για το αν θα γίνει event για Vista κλπ, ακόμη και να μην γίνει, πίστεψέ με στο τέλος κάθε event έχουμε έναν ιδιαίτερο τρόπο κι ένα ιδιαίτερο μέρος να μεταφέρουμε την συζήτηση όπου χρειάζεται! Stick out tongue (Ο νοών νοείτω).

    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  01-03-2007, 15:42 25720 σε απάντηση της 25718

    Απ: Εισαγωγή στο WPF -- Windows Presentation Foundation

    Καλά στο θέμα με τα μισά... τι να κάνουμε μην είμαστε πλεονέκτες όταν μας έχουν συνηθίσει οι τύποι από το redmond να τα παίρνουμε μισά δεν μπορούνε να το χαλάσουνε τώρα, e? Παράδοση είναι αυτή! Kαλά, εγώ δεν έχω συνηθίσει σε αυτό του είδους μιας και δεν έχω έρθει σε κανένα event (ελληνικό) :P, στο μέλλον λοιπόν θα μυηθώ και εγώ ;)
    Living within numbers...
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems