Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πως ξεκινάει ένας freelancer????

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò uranus. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 07-11-2007, 22:22. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  07-11-2007, 11:08 37021

    Πως ξεκινάει ένας freelancer????

    Καλημέρα,

    Προγραμματίζω εδώ και  χρονια 9-5(8ωρο) σε διάφορες εταιρείες που εργάζομαι ανα καιρούς και αλλάζω συνεχώς δουλείες προσπαθώντας να πετύχω έναν αξιοπρεπή μισθό....αλλά μάταια...

    Συνέχεια ακούω, μα γιατί δεν γίνεσαι freelancer? Έχει καλά λεφτά και θα τα καταφέρεις σίγουρα....Γιατί να πονοκεφαλιάζεις με τα προγράμματα αλλων και να παίρνεις 3 και 60?

    Ωραία λοιπόν, έστω ότι γίνομαι freelancer.....Και το όνομα αυτού freelancer:) Είναι τόσο απλό?

    Αυτό λοιπόν που θέλω να ρωτήσω είναι πως ξεκινάει ένας freelancer?

    Πως βρίσκει πελάτες? Πως ξεκινάει και κάνει κύκλο? Που βάζει αγγελίες?

    Και έστω ότι τα κάνει ολα αυτά... Τι συμβόλαια κάνει? Πως εξασφαλίζει τα δικαιωματά του? Πως ασφαλίζεται? Πως κόβει αποδείξεις? Πως φορολογείται?

    Αξίζει τον κόπο? Οι ελληνική αγορά "σηκώνει" τους freelancers ή δεν το ριψοκινδυνεύει?

    Ίσως οι ερωτήσεις μου ακούγονται χαζές ή αφελής αλλά πιστεύω ότι πολλοί σαν εμένα έχουν τις ίδιες απορίες....

     

    Ευχαριστώ πολύ!

    uranus

  •  07-11-2007, 21:55 37037 σε απάντηση της 37021

    Απ: Πως ξεκινάει ένας freelancer????

    Το να γίνεις freelance είναι τόσο απλό. Ναι! Θα φας μερικές μέρες στην εφορία και στα επιμελητήρια για τα χαρτιά και θα είσαι ok! Για αποδείξεις κλπ τα πράγματα είναι απλά, αλλά ρώτα ένα φίλο σου λογιστή. Θα σου τα πει σε 10 λεπτά.

    Που βρίσκεις δουλειές; Ψάχνοντας αγγελίες, βάζοντας αγγελίες και κυρίως έχοντας γνωριμίες. Γνώρισε κόσμο παντού, δείξε τη δουλειά σου, ξεκαθάρισε το αντικείμενό σου για να σε έχουν υπόψη και καλή τύχη!

    Αν το σηκώνει η αγορά; Νομίζω όσο σηκώνει και τους μισθωτούς.

    Αλλά περίμενε να ακούσεις και άλλους... υπάρχουν αρκετοί freelancers εδώ μέσα.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  07-11-2007, 22:22 37038 σε απάντηση της 37037

    Απ: Πως ξεκινάει ένας freelancer????

    Σου προτείνω ανεπιφύλακτα να διαβάσεις όλη τη συζήτηση με τίτλο "Εργασιακοί προβληματισμοί: Μισθωτός ή freelancer;" που ξεκίνησα το 2005 όντας ακόμα μισθωτός και συνεχίζεται ως σήμερα, οπου πλέον είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Θα σου λυθούν, πιστεύω, αρκετές απορίες.

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems