Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Φόρτωμα δεδομένων ενός Excel sheet σε πίνακα SQL server

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò thodoros. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος thodoros στις 08-12-2007, 20:21. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  06-12-2007, 19:28 38070

    Φόρτωμα δεδομένων ενός Excel sheet σε πίνακα SQL server

    Πως θα μπορούσα να "φορτώνω" αυτόματα (ή όσο αυτόματα γίνεται) τα στοιχεία που περιέχονται σε ενα φύλλο excel σε έναν πίνακα SQL server 2000, ο οποίος περιέχει τα ίδια πεδία; Το φύλλο θα γεμίζει με στοιχεία απο τους χρήστες και θα φορτώνεται μία φορά τον μήνα στον πίνακα απο τον διαχειριστή. Δηλαδή δεν θέλω μία μόνιμη σύνδεση με τον πίνακα του server.

    Η απλούστερη λύση, είναι εκείνη που θα με βοηθήσει περισσότερο.

     


    Live fast, die young
  •  07-12-2007, 08:44 38079 σε απάντηση της 38070

    Απ: Φόρτωμα δεδομένων ενός Excel sheet σε πίνακα SQL server

    Είμαι σίγουρος ότι θα βρεις τρόπο αλλά μια ένσταση. Μια φορά το μήνα είναι πολύ για να είναι χεράτη διαδικασία. Υλοποίησε το μέσα από πρόγραμμα για να το κάνει ο χρήστης. Άσε ο administrator να ασχοληθεί με κάτι πιο σημαντικό (συμπύκνωση βάσης , partitioning πινάκων κλπ) μπας και γίνει η ζωή μας πιο εύκοληSmile.

    Manos
  •  07-12-2007, 09:04 38082 σε απάντηση της 38070

    Απ: Φόρτωμα δεδομένων ενός Excel sheet σε πίνακα SQL server

    Μπορείς να το κάνεις πολύ εύκολα με DTS στον SQL Server 200. Ρίξε μια ματιά στο Transformation Services node του Enterprise Manager. Είναι εξαιρετικά ευέλικτη λύση.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  07-12-2007, 23:08 38101 σε απάντηση της 38079

    Απ: Φόρτωμα δεδομένων ενός Excel sheet σε πίνακα SQL server

    manosB:
    Είμαι σίγουρος ότι θα βρεις τρόπο αλλά μια ένσταση. Μια φορά το μήνα είναι πολύ για να είναι χεράτη διαδικασία. Υλοποίησε το μέσα από πρόγραμμα για να το κάνει ο χρήστης. Άσε ο administrator να ασχοληθεί με κάτι πιο σημαντικό (συμπύκνωση βάσης , partitioning πινάκων κλπ) μπας και γίνει η ζωή μας πιο εύκοληSmile.

     

    Καλά τα λές, αλλά δυστυχώς (ή ευτυχώς, γιατί μου δίνει τη χαρά της "δημιουργίας") η αναζήτησή μου έχει να κάνει με την προσπάθεια να διευκολύνω τη δουλειά μου στην εταιρία μου, η οποία δεν είναι δουλειά προγραμματιστή. Έτσι, όπως καταλαβαίνεις, και ο διαχειριστής θα είμαι εγώ, άρα όσο πιο απλά τα πράγματα, τόσο πιο εύκολα για εμένα. Γιατί και για κάποια εφαρμογή αν συζητούσα, εγώ θα έπρεπε και να την αναπτύξω (με τις όποιες γνώσεις μου και τη βοήθεια του dotnetzone) και να την χρησιμοποιώ.

    Αν ζητούσα από το αρμόδιο τμήμα να μου αναπτύξει την εφαρμογή, τη βάση κλπ, πρώτα θα έπαιρνα σύνταξη και μετά θα μου έκαναν τη δουλειά. Εδώ να φανταστείς ότι ακόμη και τώρα με δυσκολεύουν για το πως θα ανεβάσω τη βάση κλπ. Κάποιες φορές λέω ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να μην είχα ασχοληθεί (γράφε μπλέξει) καθόλου!!


    Live fast, die young
  •  08-12-2007, 12:44 38102 σε απάντηση της 38101

    Απ: Φόρτωμα δεδομένων ενός Excel sheet σε πίνακα SQL server

    thodoros:
    Αν ζητούσα από το αρμόδιο τμήμα να μου αναπτύξει την εφαρμογή, τη βάση κλπ, πρώτα θα έπαιρνα σύνταξη και μετά θα μου έκαναν τη δουλειά. Εδώ να φανταστείς ότι ακόμη και τώρα με δυσκολεύουν για το πως θα ανεβάσω τη βάση κλπ. Κάποιες φορές λέω ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να μην είχα ασχοληθεί (γράφε μπλέξει) καθόλου!!


    Κοίτα εγώ ανήκω στην other side of the fence τουτέστιν στο τμήμα ανάλυσης και ανάπτυξης εφαρμογών και να σου πω την εμπειρία μου.

    Οι χρήστες  ζητάνε κατά καιρούς πολλά διαφορά κατακερματισμένα πράγματα για να τους βοηθήσουν σε μια δουλειά. Δηλαδή το κλασσικό θέλω ένα excel που να περιέχει αυτό και αυτό και αυτό. Στην ουσία θέλουν να κάνουν την δουλειά τους όπως την κάνανε αλλά με κάποια ευκολία από εμάς. Αυτό είναι λάθος στην ρίζα του. Αν δεν χαλιναγωγήσεις λίγο τις ορέξεις τους φτάνεις σε ένα δαιδαλώδες σχήμα βάσης με πάρα πολλούς αποκομμένους πίνακες ή μια χαοτική εφαρμογή που δεν έχει αρχή μέση και τέλος. Για να αναβαθμίσεις, συντηρήσεις ένα τέτοιο έκτρωμα θέλεις καμιά 20 Ζαχαρίες δεν το φτιάχνω με άπειρες ποσότητες bourbon!!!Big Smile. (cap ένα σχόλιο παρακαλώ!)
     
    Ο χρήστης πρέπει να σου δίνει το Business κομμάτι και όχι πως θα το υλοποιήσεις. Δηλαδή δεν πρέπει να σου λέει ότι θέλω ένα excel αλλά να σου εξηγεί τη διαδικασία που θέλει να ακολουθήσει και πως μπορεί να γίνει καλύτερη και πιο αποδοτική. Αυτό το έρμο το Business Know how που πληρώνεται για να προσφέρει!!!!!.  Έπειτα πρέπει να γίνει η ανάλυση να φτιάξεις κάτι γενικό που να συνδυάζει  πολλά πράγματα και να καλύπτει (βασικό) μελλοντικές απαιτήσεις.
    Είμαι σίγουρος ότι όλοι οι συνάδελφοι εδώ έχουμε γίνει πολλές φορές μάντης ΤειρεσίαςTongue Tied  για να καταλάβουμε τι ουσιαστικά χρειάζεται ο χρήστης.

    Δεν τα λέω αυτά για δικαιολογήσω το αρμόδιο τμήμα σου, μάλλον τα λέω για να ξεθυμάνω. (Ίσως και να μην έχουν και πολύ σχέση με αυτό που μου γράφεις αλλά τα είπα και ξαλάφρωσαBig Smile)
    Keep up the good Work!!

    Manos
  •  08-12-2007, 13:28 38103 σε απάντηση της 38102

    Απ: Φόρτωμα δεδομένων ενός Excel sheet σε πίνακα SQL server

    manosB:
    Οι χρήστες  ζητάνε κατά καιρούς πολλά διαφορά κατακερματισμένα πράγματα για να τους βοηθήσουν σε μια δουλειά. Δηλαδή το κλασσικό θέλω ένα excel που να περιέχει αυτό και αυτό και αυτό. Στην ουσία θέλουν να κάνουν την δουλειά τους όπως την κάνανε αλλά με κάποια ευκολία από εμάς. Αυτό είναι λάθος στην ρίζα του. Αν δεν χαλιναγωγήσεις λίγο τις ορέξεις τους φτάνεις σε ένα δαιδαλώδες σχήμα βάσης με πάρα πολλούς αποκομμένους πίνακες ή μια χαοτική εφαρμογή που δεν έχει αρχή μέση και τέλος. Για να αναβαθμίσεις, συντηρήσεις ένα τέτοιο έκτρωμα θέλεις καμιά 20 Ζαχαρίες δεν το φτιάχνω με άπειρες ποσότητες bourbon!!!Big Smile. (cap ένα σχόλιο παρακαλώ!)

     

    --- off topic start ---

    Συμφωνώ οτι η παρατήρησή σου δεν έχει 100% σχέση με το αρχικό ερώτημα, και να πω οτι και εγώ είμαι offtopic, οπότε ας μην μας παρεξηγήσει ο φιλος thodoros - δεν απευθυνόμαστε στη δική του περίπτωση!

    Εφόσον ζητάς σχόλιο, θα το έχεις (ας πρόσεχες!).

    ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΟΥ ΖΑΧΑΡΙΑ ΔΕΝΤΟΦΤΙΑΧΝΩ Νο.1472:

    Οταν ο χρήστης ζητάει την προσθήκη ενός ακόμα varchar(20) πεδίου σε ένα πίνακα της database, το χρειάζεται συνήθως για να αποθηκεύσει μια ομάδα από 30 υπολογιζόμενες πληροφορίες οι οποίες προκύπτουν από πολλαπλά joins άλλων πινάκων στη βάση - απλά πιστεύει οτι ξέρει πως θα το κάνει. Ετοίμασε το sleeping bag σου.

    --- off topic end  ---


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  08-12-2007, 20:21 38108 σε απάντηση της 38102

    Απ: Φόρτωμα δεδομένων ενός Excel sheet σε πίνακα SQL server

    Συμφωνώ μαζί σου, πραγματικά οι χρήστες πολλές φορές ζητάνε μία εφαρμογή που...θα κάνει και καφέ! Ακόμη και σε εμένα, που υποτίθεται ξέρω κάτι παραπάνω απο τους άλλους συναδέλφους, ζητάνε πράγματα που δεν σχετίζονται μεταξύ τους, ή χρειάζονται κάποια εφαρμογή η οποία θα διαβάζει πρώτα τη σκέψη του χρήστη και μετά θα τρέχει... Το πρόβλημά μου όμως είναι ότι (ενδεχομένως επειδή τις περισσότερες φορές οι του business κομματιού της εταιρίας είναι άσχετοι) ακόμη και όταν το αρμόδιο τμήμα βλέπει κάποιον που ξέρει κάτι (έστω λίγο) παραπάνω απο τους υπόλοιπους, αντί να το εκμεταλλευτούν, ώστε τελικά να γίνει καλύτερα η δουλειά, του πετάνε έναν με δύο τόμους διαδικασίας που πρέπει να ακολουθήσει και τον αφήνουν να ψάχνει τεκίλα για να συνέλθει!!

    Βέβαια πρέπει να διευκρινίσω πως δεν είναι πάντα έτσι, έχω συναντήσει και ανθρώπους που με βοήθησαν, αλλά ως γνωστόν τα παράπονα δημιουργούνται όταν κάτι πάει στραβά...

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.


    Live fast, die young
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems