Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Γεμισμα του log file

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Αλέξανδρος Δημητρίου. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Αλέξανδρος Δημητρίου στις 24-01-2008, 21:08. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  23-11-2007, 20:35 37686

    Γεμισμα του log file

    Παιδιά βοήθεια!

    Έχει γεμίσει υπερβολικά το log file της βάσης μου.Έχει φτάσει τα 20 GB ενώ η βάση μου είναι 1 GB.

    Πως γίνεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο?

    Τι να κάνω να μικρύνει το log file μου?

     

     

    Ευχαριστώ!


    Αυτοί που ζουν γενναίοι είναι ενάρετοι,κάνουν ένδοξες πράξεις και πέθαινουν αιώνια ξακουστοί....
    Μ.Αλέξανδρος...IV Crusade...
  •  26-11-2007, 09:05 37707 σε απάντηση της 37686

    Απ: Γεμισμα του log file

    Έχεις θέσει το Recovery Model της βάσης σε κάτι άλλο πέραν του Simple, πράγμα που λέει στον SQL Server ότι έχεις σημαντικά data και πρέπει να καταγράφεται ό,τι συμβαίνει για την περίπτωση που παρουσιαστεί πρόβλημα. Από την μεριά του, ο SQL Server περιμένει πότε θα κάνεις backup έτσι ώστε να έχεις αντίγραφο των δεδομένων ώστε μετά αυτός να μπορέσει να καθαρίσει το transaction log.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  27-11-2007, 15:47 37765 σε απάντηση της 37686

    Απ: Γεμισμα του log file

    Για να κάνεις shrink το log file κοίτα αυτή τη σελίδα, πιστεύω ότι θα βοηθήσει Wink

    http://support.microsoft.com/kb/907511

  •  27-11-2007, 16:28 37770 σε απάντηση της 37707

    Απ: Γεμισμα του log file

    KelMan:

    Έχεις θέσει το Recovery Model της βάσης σε κάτι άλλο πέραν του Simple...

    Για την ακρίβεια, μάλλον ο φίλος μας δεν έχει θέσει αλλά έχει αφήσει το recovery model της βάσης να είναι full που είναι και η default τιμή.

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  30-11-2007, 16:10 37890 σε απάντηση της 37770

    Απ: Γεμισμα του log file

    "Για την ακρίβεια, μάλλον ο φίλος μας δεν έχει θέσει αλλά έχει αφήσει το recovery model της βάσης να είναι full που είναι και η default τιμή."

     

    Kαι τι πρέπει να κάνω τώρα να το διορθώσω?? Μπορώ να του αλλάξω το mode αυτο τώρα και να μικρύνω το log μου με κάποιο τρόπο?


    Αυτοί που ζουν γενναίοι είναι ενάρετοι,κάνουν ένδοξες πράξεις και πέθαινουν αιώνια ξακουστοί....
    Μ.Αλέξανδρος...IV Crusade...
  •  30-11-2007, 16:28 37892 σε απάντηση της 37890

    Απ: Γεμισμα του log file

    Γιατί δεν κάνεις backup;Hmm
    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  30-11-2007, 17:30 37894 σε απάντηση της 37890

    Απ: Γεμισμα του log file

    Αλέξανδρος Δημητρίου:

    Kαι τι πρέπει να κάνω τώρα να το διορθώσω?? Μπορώ να του αλλάξω το mode αυτο τώρα και να μικρύνω το log μου με κάποιο τρόπο?



    Κάνεις πρώτα back up και μετά κάνεις truncate το Log File Κάνε search για truncate log file in sql server στο google και θα πάρεις πολλές απαντήσεις
    Έχω την εντύπωση ότι γίνεται και με μια εντολή αλλά δεν είμαι σίγουρος. Είναι και Παρασκευή απόγευμα και το μυαλό αρνείται να σκεφτεί άλλο!!!

    Manos
  •  24-01-2008, 21:08 39538 σε απάντηση της 37894

    Απ: Γεμισμα του log file

    Φιλε μου σε ευχαριστω!

     

    Καλο Σαββατοκυριακο!


    Αυτοί που ζουν γενναίοι είναι ενάρετοι,κάνουν ένδοξες πράξεις και πέθαινουν αιώνια ξακουστοί....
    Μ.Αλέξανδρος...IV Crusade...
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems