Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Τα errors και τα warnings μου βγαίνουν στα ελληνικά

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò epp1123. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 16-02-2009, 01:07. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  14-02-2009, 19:22 48435

    Τα errors και τα warnings μου βγαίνουν στα ελληνικά

    Καλησπέρα, έχω windows Vista ελληνικά και και VS 08. Τα erros και τα warnings μου βγαίνουν στα ελληνικά ενώ στο Intenational Settings είναι στα Αγγλικά. Μήπως η ρύθμιση για τη γλώσσα των λαθών και των warnings είναι αλλού;
  •  15-02-2009, 23:12 48447 σε απάντηση της 48435

    Απ: Τα errors και τα warnings μου βγαίνουν στα ελληνικά

    Συνημμένα: 15-2-2009 11-08-47 μμ.png
    Ίσως το ξέρεις ήδη αλλά πλέον δεν υπάρχουν Vista ελληνικά με την έννοια που υπήρχαν π.χ. XP ελληνικά. Η γλώσσα του λειτουργικού μπορεί να αλλάξει όποτε θέλεις! Μπορεί ακόμα ένας χρήστης όταν κάνει login να έχει ελληνικά και ένας άλλος χρήστης στον ίδιο υπολογιστή όταν κάνει log-in να έχει αγγλικά! Cool!!!
    Στην εικόνα φαίνεται το παράθυρο που ρυθμίζεται η γλώσσα για τον κάθε χρήστη. Φαντάζομαι ότι αυτή η ρύθμιση καθορίζει και την γλώσσα του .net. Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς εσύ "International Settings".


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  15-02-2009, 23:40 48450 σε απάντηση της 48447

    Απ: Τα errors και τα warnings μου βγαίνουν στα ελληνικά

    Αυτό που λέει ο Δημήτρης δεν είναι ακριβώς σωστό. "Ελληνικά" Vista και XP σημαίνει το ίδιο πράγμα. Το system locale του λειτουργικού. Στο .NET αυτή η γλώσσα χρησιμοποιείται για το CurrentUICulture, το Culture δηλαδή που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση του κατάλληλου UI σε μία εφαρμογή που υποστηρίζει πολλές γλώσσες. Το άλλο locale που χρησιμοποιείται, και επηρεάζεται από το Display language, είναι το CurrentCulture, το οποίο χρησιμοποιείται για parsing και formatting. Αν για παράδειγμα, έχεις αγγλικό System Locale και ελληνικό Display Language, οι δεκαδικοί θα έχουν τη μορφή 11,23 αλλά η εφαρμογή και τα μηνύματα θα είναι στα αγγλικά. Αν έχεις ελληνικό system locale και αγγλικό display language, θα έχεις ελληνική εφαρμογή αλλά δεκαδικούς ως 11.23.

    Η αλλαγή στα Vista που αναφέρει ο Δημήτρης δεν έχει να κάνει με το locale αλλά με τα language packs. Στα XP, μία τοπική έκδοση του λειτουργικού μπορούσε να έχει μόνο μία γλώσσα πέρα από τα αγγλικά, εκτός και αν κάποιος εγκαθιστούσε κάποιο language pack. Η έκδοση αυτή καθόριζε και το culture που χρησιμοποιείται στο Thread.CurrentUICutlure, καθώς θα ήταν περίεργο π.χ. να εμφανίζονται ιταλικά μηνύματα σε ελληνική έκδοση των Windows. Εγκαθιστώντας κάποιο language pack όμως, μπορούσες να έχεις και τα μηνύματα στη γλώσσα του language pack. Στα Vista πολλά language packs περιλαμβάνονται ήδη στο DVD οπότε η αλλαγή γλώσσας του λειτουργικού δεν είναι τόσο δύσκολη υπόθεση.

    Όσον αφορά τα μηνύματα του .NET, αυτό οφείλεται στο ότι και το .NET έχει language packs. Αν έχεις εγκατεστημένο το ελληνικό language pack, τα μηνύματα θα είναι και αυτά ελληνικά. Καλό για τους τελικούς χρήστες, σπαστικό για προγραμματιστές.

    Η αλλαγή του System Locale γίνεται πάλι από το Regional and Language Options, αλλά από το Administrative tab.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  15-02-2009, 23:54 48451 σε απάντηση της 48450

    Απ: Τα errors και τα warnings μου βγαίνουν στα ελληνικά

    Παναγιώτης Καναβός:

    "Ελληνικά" Vista και XP σημαίνει το ίδιο πράγμα. Το system locale του λειτουργικού.

    Δεν θα συμφωνήσω ακριβώς. Ελληνικά XP για όλο τον κόσμο σημαίνει το CDάκι που γράφει επάνω Windows XP Ελληνικά. Αυτό περιγράφω εγώ παραπάνω και αυτό λέω ότι δεν υπάρχει πλέον στα Vista.

    Παναγιώτης Καναβός:
    Η αλλαγή στα Vista που αναφέρει ο Δημήτρης δεν έχει να κάνει με το locale αλλά με τα language packs. Στα XP, μία τοπική έκδοση του λειτουργικού μπορούσε να έχει μόνο μία γλώσσα πέρα από τα αγγλικά, εκτός και αν κάποιος εγκαθιστούσε κάποιο language pack. Η έκδοση αυτή καθόριζε και το culture που χρησιμοποιείται στο Thread.CurrentUICutlure, καθώς θα ήταν περίεργο π.χ. να εμφανίζονται ιταλικά μηνύματα σε ελληνική έκδοση των Windows. Εγκαθιστώντας κάποιο language pack όμως, μπορούσες να έχεις και τα μηνύματα στη γλώσσα του language pack. Στα Vista πολλά language packs περιλαμβάνονται ήδη στο DVD οπότε η αλλαγή γλώσσας του λειτουργικού δεν είναι τόσο δύσκολη υπόθεση.

    Έπρεπε να το πεις κι εσύ με άλλα λόγια! Big Smile

    Παναγιώτης Καναβός:
    Όσον αφορά τα μηνύματα του .NET, αυτό οφείλεται στο ότι και το .NET έχει language packs. Αν έχεις εγκατεστημένο το ελληνικό language pack, τα μηνύματα θα είναι και αυτά ελληνικά. Καλό για τους τελικούς χρήστες, σπαστικό για προγραμματιστές

    Και πως μπορεί ένας τελικός χρήστης να εγκαταστήσει/ενεργοποιήσει ελληνικό .net language pack στα vista; Αλλάζοντας το Display Language όπως λέω παραπάνω. Σωστά; Ή υπάρχει κι άλλος τρόπος που μου διαφεύγει;


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  16-02-2009, 00:10 48452 σε απάντηση της 48451

    Απ: Τα errors και τα warnings μου βγαίνουν στα ελληνικά

    Μάλλον τα αντίστροφα από αυτά που λές είπα.

    Όπως ανέφερα, η γλώσσα της εφαρμογής επηρεάζεται από το System Locale, όχι από το Display language. Το Display language επηρεάζει το parsing, formatting των strings.

    Το documentation για την CurrentUICulture αναφέρει:

    The CultureInfo.CurrentUICulture property is a per-thread setting that returns the current user interface culture. This property is used by the ResourceManager class to look up culture-specific resources at run time.

    If the CurrentUICulture property is not set explicitly in an application's code, it is set by default when the application starts. It is set by the GetUserDefaultUILanguage function on Windows 2000 and Windows XP Multilingual User Interface (MUI) products where the end user can set their UI language. If the user's UI language is not set, it will be set by the system-installed language, which is the language of the operating system's resources.

    Αντίστοιχα documentation για την CurrentCulture αναφέρει:

    The CultureInfo.CurrentCulture property is a per-thread setting that determines the default formats for dates, times, currency, and numbers, the sorting order of text, string comparisons, and casing.

    The user can change this property setting by changing the User Locale through the Regional Options dialog box in Control Panel or by changing settings related to user locale, such as currency, number, date, and time formats.

    Αλλάζοντας το Display Language, αλλάζεις τον τρόπου που εμφανίζονται οι ημερομηνίες. Για να αλλάξεις τη γλώσσα της εφαρμογής και των μηνυμάτων, πρέπει να αλλάξεις το System Locale.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  16-02-2009, 00:53 48457 σε απάντηση της 48452

    Απ: Τα errors και τα warnings μου βγαίνουν στα ελληνικά

    Παναγιώτης Καναβός:

    Αλλάζοντας το Display Language, αλλάζεις τον τρόπου που εμφανίζονται οι ημερομηνίες. Για να αλλάξεις τη γλώσσα της εφαρμογής και των μηνυμάτων, πρέπει να αλλάξεις το System Locale.


    Αλλάζοντας το Display Language στα Regional & Language Options (δηλαδή στην εικόνα που επισυνάπτω παραπάνω) αλλάζεις την γλώσσα του λειτουργικού, όχι τον τρόπο εμφάνισης της ημερομηνίας. Για να αλλάξει ο τρόπος εμφάνισης της ημερομηνίας πρέπει να αλλάξεις Current Format (στο πρώτο tab της εικόνας που επισύναψα πριν).

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  16-02-2009, 01:07 48461 σε απάντηση της 48457

    Απ: Τα errors και τα warnings μου βγαίνουν στα ελληνικά

    Νομίζω ότι το ανέφερα και αυτό, όταν παρέθεσα όλο το κείμενο από το documentation.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems