Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Περί της ποιότητας των αγγελιών

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò m6s. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος m6s στις 31-03-2009, 10:38. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  30-03-2009, 20:58 49711

    Περί της ποιότητας των αγγελιών

    Κοιτάζω κατά καιρούς τις αγγελίες ατόμων που ζητάνε να προσλάβουν κάποιον.
    Πιστεύω ότι υπάρχει μια αδικία σε βάρος των ανθρώπων που επιθυμούν να στείλουν βιογραφικό. Με ποια έννοια.

    Οταν βλέπω εγώ, μια τέτοια αγγελία και μου ζητάει να στείλω βιογραφικό, να στείλω πού; Σε μια "κουκουρούκου" ηλεκτρονική διεύθυνση, που μου ζητά το "δείνα-τρέχα-γύρευε-και-βρές" login ανώνυμο;

    Γιατί να στείλω ολόκληρο CV με ευαίσθητες πληροφορίες σε κάποιον που δεν αναφέρει καθαρά και ξάστερα, ονοματεπώνυμο το ελάχιστον! Για να μην αναφερθώ και για ποια εταιρεία θα επρόκειτο.

    Καταλαβαίνω ότι είστε επαγγελματίες οι περισσότεροι, αλλά αυτό δεν μειώνει ότι αυτή η σχέση εν-δυνάμει εργοδότη (ή/και συνεργατή) και υπαλλήλου (ή/και ετέρου συνεργάτη ) είναι άδικα ετεροβαρής.

    Απλό παράδειγμα..."πόσο ρόμπα" θα αισθανόσουνα να έστελνες βιογραφικό σε ένα άγνωστο mail γιατί έκανε εδώ την δημοσίευση ο εργοδότης που ήδη δουλεύεις με αυτό άγνωστο email κάτω απο ένα login "psaxno_sinergati"...και εγώ ρωτώ....γιατί πρέπει να πέσω στην παγίδα αυτή;

    Και είναι και ηθικό.

    Για να το κλείσω, προτείνω ότι να μπεί κάποιος κανόνας όποιος θέλει να ζητήσει βιογραφικά ατόμων, πρώτα να λέει ευθαρσώς ποιός είναι και να υπάρχει τρόπος επιβεβαίωσης για το κάθε άτομο σε αυτή την κατηγορία. Η εποχή που ο "λόγος μου είναι συμβόλαιο" και ότι λέω εγώ ισχύει έχει να κάνει με άτομα που φαινονται και όχι που κρύβονται πίσω απο login.

    Ευχαριστώ. Και ελπίζω να μη τσατίσω πολύ κόσμο :-)
  •  30-03-2009, 21:44 49712 σε απάντηση της 49711

    Απ: Περί της ποιότητας των αγγελιών

    Μετέφερα το μήνυμά σου σε αυτή την ενότητα καθώς στην ενότητα 'Αναζήτηση συνεργατών' δημοσιεύονται μόνο αγγελίες και περνάνε από moderation.

    Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Δεν καταλαβαίνω γιατί να τσατίσεις πολύ κόσμο. Είναι πολύ λογικό ότι αν θέλει κανείς να λάβει βιογραφικά και να βρει συνεργάτη πρέπει να κάνει μια σωστή παρουσίαση δική του ή/και της εταιρείας για την οποία λειτουργεί.

    Όντως υπάρχουν πολλές αγγελίες που δεν περιγράφουν αρκετά ούτε την εταιρεία, ούτε και τη θέση. Για την εταιρεία βέβαια μπορεί κανείς να ψάξει να βρει πληροφορίες. Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν αγγελίες που δεν αναφράφουν ούτε καν το όνομα! Υπάρχουν;

    Για τη θέση όμως, όντως είναι ένα θέμα.

    Στο παρελθόν αξιολογούσαμε τις αγγελίες ως προς την πληρότητά τους. Το σταματήσαμε για δυο λόγους. 1) Δεν έχουμε το χρόνο να καταγράψουμε μια σειρά από αντικειμενικούς κανόνες αξιολόγησης και 2) μπορούσε να υπάρχει σύγχηση από τον αναγνώστη για το αν η αξιολόγηση αναφέρετε στην πληρότητα της αγγελίας ή στην θέση που διαφημίζει. Φυσικά δεν έχουμε καμιά διάθεση να σχολιάσουμε ή να αξιολογήσουμε τη θέση την ίδια. Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή άλλωστε! :)

    Οπότε το αφήνουμε ουσιαστικά στον αναγνώστη.

    Προτάσεις;


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  31-03-2009, 01:42 49727 σε απάντηση της 49712

    Απ: Περί της ποιότητας των αγγελιών

    Dimitris Papadimitriou:

    Προτάσεις;

    Καλησπέρα σε όλους, πιστεύω ότι λέτε και οι 2 είναι πολύ σωστά και έτσι πολύ γρήγορα μου έρχεται η ακόλουθη ιδέα:
    Γιατί για τις Αγκαλιές και Μόνο, να μην έχετε ένα εντελώς νέο ξεχωριστο κομμάτι δημοσίευσης που να μην είναι forum post like?Huh?

    αλλά κάτι σαν φόρμα που θα πρέπει να συμπληρώνει ο κάθε αντιπρόσωπος εταιρείας κάποια απαραίτητα πεδία όπως:
    Όνομα Εταιρίας
    Ονομασία Θέσης
    Υπεύθυνος συνομιλιών
    Τρόποι επικοινωνίας
    Website-email 
    Και μετά την περιγραφή – αγγελία - προσόντα κτλ
    Κτλ κτλ 
    Ναι μπορεί ξανά κάποιος να περνά «άγνωστα» «κουκουρουκου» στοιχειά και έτσι αλλά όπως και να έχει θα είναι ποιο «σοβαρό» και θα πρέπει η φορμα "να περνά μήνυμα" ότι πρέπει να συμπληρώσουν πλήρως και σωστά όλα τα στοιχεία με πραγματικα, για να έχουν και σοβαρές απαντήσεις.

    Γενικά μια φόρμα σε παροτρύνει όταν πρόκειται για αγγελία να δώσεις περισσότερες πληροφορίες και είναι ποιο σοβαροφανές από ένα απλό post σε ένα forum.
    Έτσι με έναν έμμεσο θα έλεγα τρόπο θα «φιλτράρονται» καλύτερα και οι αγγελίες από τους αναγνώστες να μην εκτίθενται, και θα περιοριστούν οι ασαφείς αγγελίες.

    Καταλαβαινω οτι εδω δεν ειναι κυριως τοπος για αγγελιες ισως, αλλα το ιδανικο θα ηταν αν θελουν καποιοι εθελοντες απο μας (αν οχι οι Administrators) να φτιαξουν μια μικρη μηχανη διαχειρησεις αγγελιων με κατηγοριες αναζητηση και λιγα φιλτρα.οχι τιποτα extream, για να μην ταλαιπορουμε ουτε αυτον που ψαχνει δουλεια ουτε αυτον που ψαχνει υπαλληλο και παει σε αλλα site.

    ετσι μεσα στην ανεργεια που "δερνει" την χώρα μας, το site να φανει ακομα ποιο χρήσημο για παιδια που ειναι ανεργα ή ψαχνουν κατι καλητερο να βρουν στον κλαδο μας.



    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  31-03-2009, 10:38 49735 σε απάντηση της 49727

    Απ: Περί της ποιότητας των αγγελιών

    Ευχαριστώ, για την κατανόηση, και πιστεύω η ιδέα μια σωστής φόρμας που θα πρέπει να συμπληρώνεται σωστά είναι πολύ καλή ιδέα.
    Μια φόρμα που θα κρατάει τα στοιχεία "εσσαεί".Οπότε ο κάθε πιθανός εργοδότης, να μην χρειάζεται τα στοιχεία να τα ξαναεισάγει πέρα απο το κείμενο της αγγελίας. Εξτρα καλό θα ταν, να έχει φωτογραφία. Στο κάτω-κάτω διαφήμιση στην εταιρεία του θα είναι. Αντί να πληρώνει μερικά ευρώ σε περιοδικά. Σωστά; :-)
    Και πάλι αν δεν θέλει έστω φωτογραφία, να υπάρχει ένα checkbox για αναφορά κακής διαχείρησης της φόρμας. Καθώς και ένα απαραίτητο link στο linkedin. Why NOT!?
    Αν ο άλλος είναι σοβαρός σε αυτό που ψάχνει, σοβαρά θα δείχνει και τον εαυτό του. Νομίζω όλοι συμφωνούμε.

    Αλλη ιδέα ισως είναι ένας parser στα ονόματα. Νομίζω ότι ένα λεξικό ονομάτων θα υπάρχει και θα μπορεί να βγάλει με μια πιθανότητα αν είναι valid.
    Οχι greeklish. Σε ευαίσθητα στοιχεία.

    Τέλος, αν θέλει κάποιος να συνεργαστούμαι για την σελίδα, ας μου πεί. Πολύ θα με ενδιέφερε, και σαν άσκηση ;-)
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems