Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

τι laptop να αγοράσω....???

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò DaltonGR. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος DaltonGR στις 29-03-2010, 15:54. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  17-03-2010, 09:42 57721

    τι laptop να αγοράσω....???

    Καλημέρα,
    Ανοίγω έτσι ένα θεματάκι να πάρω κάποιες γνώμες. Επειδή δουλέυω με φορητό και όχι με σταθερό υπολογιστή στην εταιρεία που είμαι, θέλω να αγοράσω ένα καινούργιο φορητό, το παλίο είναι ένα Sony vaio το  οποίο δουλέυει συνεχώς για 6 χρόνια αλλα για την δουλεία που κάνω δεν μπορεί άλλο, πάει για απόσυρση... Τώρα αυτό που έχω δεί είναι ένα Dell Studio 15 1557, τί γνώμη έχετε για αυτό; Εχετε κάτι άλλο να μου προτείνεται;

    Ευχαριστώ..
  •  17-03-2010, 14:02 57734 σε απάντηση της 57721

    Απ: τι laptop να αγοράσω....???

    Έχω "εργασιακή" εμπειρία απο διάφορα laptops, πιστεύω ότι τα καλύτερα workhorses είναι  ( με σειρά προτίμησης σε μάρκες ) :

     HP / Compaq -> βγάζουν κάποιες σειρές ειδικά branded ακόμα Compaq, ένα απο τα οποία το χρησιμοποιώ 4 χρόνια τώρα, δεν σβήνει σχεδόν ποτέ, σηκώνει ανάλυση 1900 χ 1600, είναι ελαφρύ, dual core, και δεν έχει πάθει ποτε τίποτα, πλήν καλωδίων τροφοδοτικού και μπαταρίας αλλά ... στα 4 χρόνια αυτό για μένα είναι απλώς κορυφή αξιοπιστίας hardware δεδομένης της κατάχρησης που του κάνω. 4 χρονών laptop και του γράφω σε VS 2008 με SQL 2008 απο κάτω, MSMQs κι ότι άλλο μου κατέβει ανα πάσα στιγμή. It's Geeky Love ...

    Αμέσως επόμενη επιλογή οποιοδήποτε σοβαρό Dell, τα θεωρώ αντίστοιχα των HP / Compaq και έχω κάνει εξίσου .. abuse ... και ένα τέτοιο για 3 χρόνια, αμέσως επόμενη επιλογή IBM thinkpad
    ( lenovo τώρα νομίζω ... ).

    Τώρα όσον αφορά συγκεκριμένα μοντέλα  ... το budget σου θα καθορίσει τα  πάντα ! Προσωπικά εκτιμώ στην επιλογή οθόνη ( δε μπορείς να γράψεις κώδικα σε 1280 x 1024 ), μνήμη/CPU, βάρος.

    Angel
    O:]
  •  29-03-2010, 15:54 57898 σε απάντηση της 57721

    Απ: τι laptop να αγοράσω....???

    ειμαι τωρα μεταξυ δύο Dell laptop, με μόνη διαφορά ότι ο ένας έχει i5 και ο άλλος έχει i7 επεξεργαστή.. και μια μικρή διαφορά στην τιμή.. τι γνώμη έχετε για τους 2 αυτούς επεξεργαστές;
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems