Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Επάγγελμα - Βοηθός Αναλυτή????

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Touiiiiiou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Mitsaras στις 27-09-2006, 18:05. Υπάρχουν 35 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 3 (36 εγγραφές)   1 2 3 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  29-06-2006, 14:20 14304

    Confused [*-)] Επάγγελμα - Βοηθός Αναλυτή????

    Καλησπέρα σε όλους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Παρακολουθώ το site αρκετό καιρό τώρα και το μόνο που σκέφτομαι είναι το πόσο χρήσιμη θα μπορούσε να φανεί και σε μένα μια τέτοιου τύπου βοήθεια που λαμβάνουν όλα τα μέλη…..;;;;

    Απ: πολύ χρήσιμη…

     

    Αρχή {Μικρή Ιστορική Αναδρομή}

    Ασχολούμαι με τον προγραμματισμό από το ’98 ξεκινώντας σε ΙΕΚ ως μαθητευομένη στο τμήμα Ειδικός Εφαρμογών Πληροφορικής = αρκετές  γλώσσες προγραμματισμού. Ξανασυνάντησα προγραμματισμό το 2002 στα ΤΕΙ Πειραιά πάλι σαν   μαθητευομένη  στο Τμήμα Αυτοματισμού και όλα αυτά τα χρόνια (δεν είναι πολλά το ξέρω..) , ερχόντουσαν διάφοροι καλοθελητές (ξαδέρφια, φίλοι, συμφοιτητές κ.τ.λ.) για να πάρουν βασικές γνώσεις που είχα, και θεωρούσα μέχρι πριν λίγο καιρό πως έχω, για να περάσουν κάποιο μάθημα προγραμματισμού. Δεν ασχολήθηκα επαγγελματικά με το αντικείμενο διότι δεν έβρισκα δουλειά παρά μόνο σαν τεχνικός. Και το Μάιο του 2005 ως δια μαγείας εμφανίστηκε ένας καλός φίλος και προγραμματιστής που έψαχνε βοηθό ……….   Ταταν

    Τέλος {Μικρή Ιστορική Αναδρομή}

     

    Από τον Σεπτέμβριο έως σήμερα προσπαθώ να είμαι σωστή απέναντι στη έργο που μου έχουν αναθέσει ως Βοηθός Αναλυτή, όμως αρχίζω και ανησυχώ πως τα κενά που διαθέτω γίνονται τεράστια…..

    Σ’αυτό το σημείο θα πρέπει να πω πως παλεύω να μάθω να προγραμματίζω στην πολυσυζητημένη  VB .Net

     

    Αρχή {Πρόβλημα}

    Λόγω πίεσης που υπάρχει στον εργασιακό μου χώρο από τον εργοδότη για άμεση παράδοση του έργου, όποιο και αν είναι αυτό, δεν έχω καταφέρει να μάθω ουσιαστικά αυτή τη γλώσσα όπως μάθαινα όταν διδασκόμουν μια γλώσσα. Το αποτέλεσμα είναι να ξέρω να φτιάχνω συνέχεια ρουτίνες που μπαινοβγαίνουν σε πίνακες της SQL και κάνουν SELECT,UPDATE,DELETE,INSERT τα DATA που έχουν χωρίς να μπορώ να επεκταθώ στις δυνατότητες της .NET.

    To make a Long Story Short, ξέρω λίγο σχεδίαση, λίγο κώδικα, δυσκολεύομαι να κατανοήσω διάφορες έννοιες που ακούω και μαθαίνω τα πάντα μηχανικά.

    Τέλος {Πρόβλημα}

     

    Αρχή {Ερωτήματα}

    Μήπως έχω εγκλωβιστεί λόγω πίεσης στη δουλεία;

    Θα μπορούσα να ξεκινήσω να μαθαίνω από κάπου που να είναι κατανοητά και έχει αρχή και τέλος;

    Υπάρχουν βιβλία βατά;

    Μήπως όλα τα βιβλία τελικά που αφορούν γλώσσες προγραμματισμού έχουν γραφτεί για να τα καταλαβαίνουν μόνο αυτοί που τα έγραψαν;

    Υπάρχει κάπου εκεί έξω γνώση που να απευθύνεται σε άτομα που έχουν προβλήματα σαν τα δικά μου; J

    Τέλος {Ερωτήματα}

     

    Αρχή {Ευχαριστώ}

    Ευχαριστώ

    Τέλος {Ευχαριστώ}

     

  •  29-06-2006, 18:06 14308 σε απάντηση της 14304

    Απ: Επάγγελμα - Βοηθός Αναλυτή????

    Ξεκινάω με τη λέξη ψυχραιμία, άγχος και πίεση χρόνου καθόλου καλή σύμμαχοι.

    Βήμα πρώτο : Με τα μούτρα στα βιβλία. Τη εφαρμογή δημιουργείτε; Έχει να κάνει με internet, βάσεις δεδομένων, επικοινωνία Η/Υ; Μία βόλτα στα βιβλιοπωλεία, ξεφύλλισμα των βιβλίων για να δεις ποιο καταλαβαίνεις καλύτερα με αντικείμενο το είδος της εφαρμογής που δημιουργείτε. Πάνω στο διάβασμα λογικό είναι να σου δημιουργηθούν απορίες. Μάζεψέ τες όλες και αν υπάρχει κάποιος γνωστός που να μπορεί να σε βοηθήσει άμεσα μίλησέ του για τις απορίες σου, θα γλυτώσεις και χρόνο, αλλοιώς προσπάθησε μόνη σου.

    Βήμα δεύτερο : Πειραματίσου σπίτι μόνη σου, προσπαθώντας να κάνεις μικρές εφαρμογούλες που να κάνουν κάτι συγκεκριμένο. Σιγά σιγά θα αρχίζεις να νοιώθεις πιο άνετα.

    Κάτι άλλο πιο βασικό... προσωπικά τον θεωρω τον πιο ύπουλο εχθρό. Ανεβασμένη ψυχολογία, μην σε ρίξει από κάτω. Πίστεψε στον εαυτό σου, κανείς δεν τα ξέρει όλα όλοι μαθαίνουμε, δεν είναι ντροπή να ρωτάς και άρχισε να ρωτάς. Αλλά πάνω από όλα μην σε πάρει από κάτω. Ξεκίνα με μικρά πραγματάκια που να μπορείς να τα κάνεις έτσι ώστε να κρατήσεις και την ψυχολογία σου σε καλό επίπεδο και σιγά σιγά ανέβασε το επίπεδο δυσκολίας. Αν πας από την αρχή στα δύσκολα θα απογοητευθείς θα τα παρατήσεις και θα νοιώσεις άσχημα.

    Καλή αρχή, εύχομαι να πάνε όλα καλά και νομίζω πως δεν χρειάζεται να σου πω πως όλοι εδώ μαθαίνουμε από τους άλλους, καλώς ήρθες λοιπόν στην παρέα μας.
  •  29-06-2006, 18:07 14309 σε απάντηση της 14304

    Απ: Επάγγελμα - Βοηθός Αναλυτή????

    •  Άλλαξε το Αρχή σε Begin και το Τέλος σε End
    • Οι αγκύλες μαρτυρούν ένα ιστορικό σε C ή κάνω λάθος

     

    • Ποια είναι τα καθήκοντά σου σαν βοηθός αναλυτής;
    • Ποια άλλα μέλη έχει η ομάδα σας;

     

    ' serious thinκs start here

    • Προφανώς και έχεις εγκλωβιστεί αλλά και δε νομίζω ότι έχεις και πολλές επιλογές. Ελάχιστοι managers και ακόμη λιγότεροι εργοδότες είναι διατεθημένοι να πληρώνονται οι προγραμματιστές για να διαβάζουν. Πολύ χρήσιες θα σου φανούν οι Περιπέτειες του Ζαχαρία Δεντοφτιάχνω. Εκτός από διασκεδαστικό είναι άκρως διδακτικό και με χρησιμότατες συμβουλες
    • Αν έχεις καταλάβει τι είναι ο OOP και ποιες είναι οι αρχές του είσαι σε καλό σημείο. Αν όχι ξεκίνα από εκεί. Το βασικό είναι να μπορείς να φτιάχνεις δικές σου classes και να επεκτήνεις τις υπάρχουσες ώστε να μην γράφεις δεύερη φορά τον ίδιο κώδικα. Τα πλεονεκτήματα είναι πολλά
    • Γενικά υπάρχει πρόβλημα. Πιστεύω όμως ότι υπάρχουν και καλά βιβλία.
    • Χιλιάδες, κι εγώ ένας από αυτούς είμαι

    Μάριος

  •  30-06-2006, 11:06 14326 σε απάντηση της 14309

    Απ: Επάγγελμα - Βοηθός Αναλυτή????

    Μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την ανταπόκρισή σας!!!! (Για να είμαι ειλικρινής χάρηκα – ενθουσιάστηκα πολύ)

    Απ: infoCENTER

    Το 95% των εφαρμογών που δημιουργούμε έχουν να κάνουν με Βάσεις Δεδομένων. Το 5% δεν το γνωρίζω…… γιατί δεν ασχολούμαι μ’αυτό.

    Καλώς ή Κακώς ξεκίνησα από τα δύσκολα λόγω ανάγκης που είχε η εταιρεία για άμεση ολοκλήρωση του Project.

    Από τα μεγάλα Project που έχουν δημιουργηθεί για λογαριασμό της εταιρείας το ένα το έφτιαξα μόνη μου φυσικά με πολύ ξενύχτι στο χώρο εργασίας.

    Ψυχολογικά όλα καλά μέχρι να ζητηθεί το επόμενο Project και να συνειδητοποιήσω πως “Ένα πράγμα Ξέρω Ότι Δεν Ξέρω Τίποτα” !!!!

    Απ: agmarios

    Ναι υπάρχει ιστορικό σε Turbo C και C++ από τις σχολές

    Καθήκοντα: Να υλοποιώ τα Project που μου αναθέτουν σε VB .NET. (με απλά Ελληνικά να προγραμματίζω, κομμάτια ή όλη το Project)

    Τα άλλα μέλη της ομάδας είναι Ο Αναλυτής (χαχαχαχαχα….. Ζω στην Ελλάδα – Δουλεύω στην Ελλάδα – Ξέρω τι μου γίνεται)

    Ντρέπομαι που θα το πω αλλά δεν ξέρω τι είναι το OOP, αλλά τουλάχιστον έμαθα πως πρέπει να το μάθω! :)

    Και πάλι ευχαριστώ για την πολύτιμη συμπαράστασή σας…..

    Λοιπόν θα οπλιστώ και πυρ……………..

    Ώρα για μάθηση……

    :) :) :) :) :)

    Χαρά

  •  30-06-2006, 11:41 14328 σε απάντηση της 14304

    Απ: Βοηθός Αναλυτή ή Προγραμματιστής;;;

    Θα ήθελα να διαχωρίσω κάτι εδώ. Είσαι βοηθός αναλυτή ή προγραμματίστρια!; ή και τα δυο, όπως οι περισσότεροι !!;;

    Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και αν κάνεις και τις δυο δουλειές, είναι σημαντικό να καταλάβεις την διαφορά και να προσπαθήσεις να γίνεις καλύτερη και στα δυο. Μην περιμένεις να βρεις ένα βιβλίο με τίτλο "VB σε 20 μέρες" που να σε κάνει καλή αναλύτρια ή ένα βιλβίο με τίτλο "Ο οδηγός του Αναλυτή" να σου μάθει VB.
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  30-06-2006, 13:00 14331 σε απάντηση της 14326

    Απ: Επάγγελμα - Βοηθός Αναλυτή????

    Καλώς μας ήρθες το λοιπόν.

    Θα ξεκινήσω με μια μικρή παρατήρηση. Άν προσέξεις έχεις κάνει post την ερώτησή σου σε λάθος τόπο. Διάβασε μόλις βρείς χρόνο τον κανονισμό λειτουργίας του Forum και θα καταλάβεις τι εννοώ.

     

    Τώρα Object Oriented Programming

    Άν έκανες C++, τότε όχι απλά ξέρεις τι είναι, αλλά έχεις εξασκηθεί και πάνω του.

    Το Object δεν είναι κάτι περισσότερο ή λιγότερο από μια κλάση.

    Π.χ. Σκέψου πως θέλεις να περιγράψεις ένα αυτοκίνητο.

    Το αυτοκίνητο είναι ένα αντικείμενο, το οποίο αποτελείται από επιμέρους αντικείμενα, όπως οι τροχοί,το σασί, ο κινητήρας κ.τ.λ.

    Τα οποία μικρότερα αντικείμενα μπορούν συνήθως να περιγραφούν ως σύνθεση άλλων αντικειμένων και ούτω καθεξής.

    Προγραμματιστικά λοιπόν δημιουργείς μία κλάση για κάθε ένα από αυτά.

    Για παράδειγμα, η κλάση ΤΡΟΧΟΣ θα έχει ιδιότητες όπως διάμετρος,έτος κατασκευής,υλικό και μεθόδους όπως περιστροφή.

    Ελπίζω το παράδειγμα να σου δίνει μια κατανοητή απάντηση. (πάντως τα ακρονύμια με ψάρωναν τρομερά στην αρχή, μέχρι που τα απομυθοποίησα)

     

    Τώρα όσο για το να ξεκινήσεις να μάθεις κάτι, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από εκεί που σταμάτησες. Αφού έχεις κάποιο background σε C, τότε θα το έβρισκα πιο λογικό να πάς σε C# .NET.

    Να είσαι όμως προετοιμασμένη για ώρες "κάψιμο", όποια γλώσσα και άν επιλέξεις.

    Ά και να μην το ξεχάσω. Όλοι με το Hello World!!! ξεκινήσαμε. Ανεπιφύλακτα προτείνω να ξεκινήσεις από εκεί και όχι προσπαθώντας να υλοποιήσεις μια εμπορική εφαρμογή με την πρώτη.

    Όσο για όποιες απορίες, θα διαπιστώσεις ότι ήρθες στο σωστό μέρος.

  •  30-06-2006, 13:19 14333 σε απάντηση της 14331

    Απ: Επάγγελμα - Βοηθός Αναλυτή????

    OOP : Σαν συντομογραφία γνωρίζω τι θα πει αλλά δεν πιστεύω ότι το κατέχω τελικά!!!

    anw, ο χρόνος είναι πολύτιμος και θα δείξει που μπορώ να φτάσω, πάντα όμως μετράει μια καλή προσπάθεια...

    :)
  •  01-07-2006, 07:09 14351 σε απάντηση της 14304

    Απ: Επάγγελμα - Βοηθός Αναλυτή????

    Εναλλακτική άποψη:

    Όταν ο manager ζητάει κάτι, του λέμε ότι χρειαζόμαστε 25% χρόνο παραπάνω απ' ότι πραγματικά χρειαζόμαστε. Τα "επείγοντα" που πραγματικά θα κάνει διαφορά αν τα τελιώσουμε γρήγορα ή όχι είναι ελάχιστα. Τα περισσότερα "επείγοντα" είναι στο μυαλό του manager μόνο.

    Χρησιμοποιούμε λοιπόν αυτό το 25% που κερδίσαμε για να δούμε πως θα μπορέσουμε να κάνουμε αυτό που κάναμε καλύτερα, γρηγορότερα, να διαβάσουμε κάτι παραπλήσιο, να ψάξουμε στο dotNetZone.

    Σταδιακά το ποσοστό που κρατάμε για την πάρτη μας μπορεί να μεγαλώσει. Όφελος έχεις και εσύ και η εταιρία, αλλά η εταιρία δεν πρόκειται να το καταλάβει ποτέ (γι' αυτό και το κάνουμε στα μουλωχτά).

    Επίσης, μπορούμε να κάτσουμε 1 ώρα παραπάνω στη δουλιά για να ασχοληθούμε με το "ψάξιμό" μας ή/και να παίξουμε λίγο και στο σπίτι.

    Συνήθως αν δεν κλαπεί χρόνος έτσι δεν βρίσκεται ποτέ, με αποτέλεσμα η πλειοψηφία των juniors να μένει πάντα junior...


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  01-07-2006, 07:11 14352 σε απάντηση της 14351

    Απ: Επάγγελμα - Βοηθός Αναλυτή????

    Σημαντικό:

    Αλλάζουμε δουλιά σχετικά συχνά, για να γνωρίσουμε νέους ανθρώπους (που δίπλα τους θα μάθουμε περισσότερα) και για να ασχοληθούμε και με άλλα πράγματα (ή με τα ίδια από άλλη οπτική γωνία).


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  01-07-2006, 09:36 14356 σε απάντηση της 14352

    Απ: Επάγγελμα - Βοηθός Αναλυτή????

    μια πρόταση που θα έκανα εγώ θα ήταν να δεις κάποια παραδείγματα εφαρμογών που κυκλοφορούν.

    για ASP.NET : http://www.asp.net/downloads/default.aspx?tabid=62

    για Windows Forms : http://www.windowsforms.com/Default.aspx?tabindex=4&tabid=49

    Θα πρέπει να προσέξεις τα εξής:

    - Πολλά από αυτά δεν είναι ακριβώς οι καλύτερες πρακτικές και υπάρχουν για να προωθήσουν νέες τεχνολογίες της Microsoft

    - Κανένα δεν χρησιμοποιεί εμπορικά UI components τα οποία μπορούν να κάνουν μια εφαρμογή πιο πλούσια δαπανόντας λίγα χρήματα.

    Κατά τα άλλα θα πάρεις αρκετές ιδέες τόσο για το User Interface όσο και για ότι βρίσκεται από πίσω, ανάλογα και με τις τεχνολογίες και αρχιτεκτονικές που θα εμπλακείς (π.χ. Web, Windows, Client-Server, Web Services κλπ.)
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  01-07-2006, 11:39 14359 σε απάντηση της 14304

    Απ: Επάγγελμα - Βοηθός Αναλυτή????

    Χρήστο, ελπίζω να μην διαβάζουν πολλοί managers το forum γιατί θα αρχίζουν να υπολογίζουν -25% στον χρόνο και θα έχουμε άλλα μετά.. Stick out tongue
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  22-07-2006, 14:26 15097 σε απάντηση της 14352

    Απ: Επάγγελμα - Βοηθός Αναλυτή????

    Συμφωνώ με τον cgeo και ειδικά στο 2ο post. Ωστόσο θα ήθελα να αναδιατυπώσω το "25% χρόνο παραπάνω απ' ότι πραγματικά χρειαζόμαστε" σε 25% χρόνο παραπάνω απ' ότι αρχικά νομίζουμε ότι χρειαζόμαστε. Και αν είναι σωστοί οι manager θα έχουν ήδη βάλει το δικό τους "τόκο". Smile
    Touiiiiiou υποθέτω είναι η πρώτη σου δουλειά, έτσι; Αυτά που περιγράφεις είναι ευτυχώς η δυστυχώς η συνήθης πρακτική. Το να βελτιωθείς είναι δική σου ευθύνη (σιγά μη πληρώνει ο εργοδότης για να έχει καλύτερους εργαζόμενους...) και μπορεί να γίνει κυρίως ξεκλέβοντας χρόνο. (Τουλάχιστον εγώ έτσι κάνω! ). Από εκεί και πέρα για να διευρύνεις το πεδίο σου θα πρέπει να αλλάξεις εταιρεία. Το να κάνεις εσωτερική μεταγραφή εκεί που είσαι δεν είναι απίθανο (εξαρτάται και από την εταιρεία πόσο μεγάλη είναι) αλλά ειδικά αν δουν ότι είσαι καλή σ'αυτό που κάνεις τώρα, μάλλον ξέχνα το. Τα οξύμωρα της δουλειάς...

    Εις τον στρατό Καραμάνο δεν γίνονται διακρίσεις! Και επιστήμων να είσαι, σκατά θα καθαρίσεις!
  •  23-07-2006, 13:19 15124 σε απάντηση της 14304

    Απ: Επάγγελμα - Βοηθός Αναλυτή????

    Έχεις δίκιο, παλαιότερα, τουλάχιστον από την VB3 έως τη VB6 όχι μόνο με ένα καλό βιβλίο μπορούσες να κάνεις ένα καλό crash course σε μια γλώσσα και το help της ίδιας ήταν καλογραμμένο και έβγαζες άκρη. Στη .NET στο help όταν πρωτοπροσπαθείς να καταλάβεις 3 πράγματα, το μόνο που βλέπεις είναι μια λίστα με hyperlinks τα οποία σε οδηγούν σε άλλα hyperlinks, και ποτέ δεν μπορείς να βρεις αυτό που θέλεις.

    Τα τζάμπα βιβλία που δίνει η Microsoft στο site της για download, καλύτερα να μην τα έδινε, γιατί η μισή ύλη είναι αφιερωμένη σε όσους θέλουν να μεταβούν από VB6  σε VBΝet, και η υπόλοιπη με το να σου λέει τι καινούργιο μπορείς να κάνεις χωρίς να έχει αξιόλογα παραδείγματα ή βήμα-προς-βήμα διαδικασίες.

    Εγώ θα συνιστούσα:

    Κατέβασε και δες τη σειρά από βιντεάκια που έχει στο site,

    http://msdn.microsoft.com/vstudio/express/vb/learning/#beginners

    ειναι πολύ καλή για εισαγωγή.

    Από βιβλία κυκλοφορούν διάφορα της Wrox που δεν είναι πάρα πολύ καλά, αλλά ούτε και άσχημα.

    Για βάσεις δεδομένων θα ξεχώριζα το expert one on one Visual Basic 2005 Database Programming. Μή σε ξεγελάει το "expert" στον τίτλο, εγώ να σου πώ την αλήθεια κατάλαβα πολύ περισσότερα από εκεί μέσα παρά από τα πιο εισαγωγικά βιβλία της wrox (Beginning VB 2005 & Proffessional VB 2005)

    Για βιβλίο που κάνει αυτά που θέλεις πρέπει να είναι πολύ καλό το

    Visual Basic 2005: Your visual blueprint for writing dynamic applications http://eu.wiley.com/WileyCDA/WileyTitle/productCd-0471793442.html

    ISBN: 0-471-79344-2

    Χρησιμοποιώ τη λέξη "πρέπει" γιατί διαβάζοντας προηγούμενο βιβλίο της σειράς για την VB 2003, μου άρεσε φοβερά. Σε κάθε θέμα έχει θεωρία, παράδειγμα που θα κάνεις μόνη σου βήμα προς βήμα και επιπλέον στοιχεία. Οφείλει να είναι γραμμένο στο ίδιο πνεύμα.

    Καλή τύχη και....καλά διαβάσματα!


    Μισώ τα ξυπνητήρια!!!!!!
  •  15-08-2006, 20:50 15664 σε απάντηση της 14304

    Απ: Επάγγελμα - Βοηθός Αναλυτή????

    Δεν ασχολήθηκα επαγγελματικά με το αντικείμενο διότι δεν έβρισκα δουλειά παρά μόνο σαν τεχνικός.

    Περίεργο. Γιατί εγώ 5 μήνες έψαχνα δουλεία σαν τεχνικός και βρήκα σαν software dev :o
    <xristis1> Exw tin entypwsi oti to caps lock mou den leitourgei.
    <xristis2> Eisai sigouros?
    <xristis1> Nai sou lew. To patisa kai 2 fores malista alla tipota.
  •  05-09-2006, 19:09 16337 σε απάντηση της 15664

    Απ: Επάγγελμα - Βοηθός Αναλυτή????

    Από τον Μάϊο του 2005 έως σήμερα είναι πάρα πολύ μικρό διάστημα για να σε πιάνει απογοήτευση.

    Το σίγουρο (από όσα αναφέρεις) είναι ότι η εταιρεία που έχεις μπλέξει δεν έχει βιβλιοθήκες και δεν γνωρίζει αντικειμενοστραφή προγραμματισμό, ο οποίος δεν καθυστερεί την υλοποίηση, αντιθέτως λειτουργεί καταλυτικά και την διευκολύνει προσθέτοντας μεγάλη λειτουργικότητα στις εφαρμογές.

    Ομως μην απογοητεύεσαι καθόλου. Και μόνο το γεγονός ότι σε προβληματίζει η ιδέα του ότι μπορεί να έχεις εγκλωβιστεί είναι πολύ θετικό για σένα.Ομως όλα είναι χρήσιμα.

    Ακόμη και ο εγκλωβισμός σου είναι ένα πολύ καλό μάθημα για το επάγγελμα που έχεις επιλέξει να κάνεις, γιατί στο μέλλον θα το πάθεις πολλές φορές.Τουλάχιστον θα είσαι εκπαιδευμένη σε αυτό.

    Το σπουδαιότερο που έχεις να κάνεις είναι η μελέτη (πάντα βρίσκεις το χρόνο).

    Εγώ από το 1987 έως το 1989 ήμουν πωλητής σε παιχνίδια για υπολογιστές σε ένα κατάστημα στην οδό Στουρνάρη. Τα μεσημέρια που δεν είχαμε κίνηση τις καθημερινές διάβαζα τα βιβλία για Pascal και Clipper που πουλούσε το κατάστημα και σιγά σιγά απέκτησα την ανάλογη εμπειρία και έγινα επαγγελματίας προγραμματιστής.

    Σήμερα τα πράγματα είναι πολύ πιο άμεσα και πιο εύκολα γι' αυτόν που το θέλει πραγματικά. Αμέσως - αμέσως η κοινότητα του Dotnetzone.gr σου παρέχει την δυνατότητα να πάρεις άμεσα γνώση από τα μέλη του για τεχνικά θέματα από πολύ απλά έως πολύ περίπλοκα.

    Εκμεταλεύσου το και είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα απεγκλωβιστείς.


    Σταύρος Βαλσάμης
    Προγραμματιστής
Σελίδα 1 από 3 (36 εγγραφές)   1 2 3 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems