Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Winforms UI

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò kyriakoy. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 06-02-2005, 12:30. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  26-01-2005, 12:40 1011

    Winforms UI

    Αν αυτή η οθόνη είναι winform (που μάλλον είναι) :

    http://www.hrpro.hr/screenshots/en/Interface.png

    Έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να πετύχω τέτοιο αισθητικό αποτέλεσμα σε UI και μιλάω κυρίως για την πάνω και κάτω μπάρα?


    Nikos Κ.
    ALT.NET
  •  26-01-2005, 13:00 1013 σε απάντηση της 1011

    Re: Winforms UI

    ναι! την ζωγραφίζεις μόνος σου και μετά την βάζεις σαν pictureboxSmile
  •  26-01-2005, 13:30 1016 σε απάντηση της 1011

    Re: Winforms UI

    Εμένα μου φαίνεται πιο πιθανό να είναι webforms αυτή η οθόνη, αλλά θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και winforms!

    Αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο σε winforms, κάτι άλλο που μπορείς να κοιτάξεις (εκτός από την πρόταση του SpySoftX), είναι τα νέα toolbars του Visual Studio.NET 2005, που είναι skinnable (και νομίζω και το statusbar είναι) και έχουν ένα παράδειγμα που έχουν φτιάξει εφαρμογή σαν το Money (αν θυμάμαι καλά).

    Δες αυτό το video.
    Patrick
  •  26-01-2005, 13:53 1017 σε απάντηση της 1016

    Re: Winforms UI

    ναι, δεν αποκλείεται να είναι webform, παρόλα αυτά νόμιζα ότι κυκλοφορεί κάτι έτοιμο σε control για winforms που να αλλάζει την μπάρα πάνω και το statusbar με αυτό τον τρόπο. Επειδή έχω δει και άλλες τέτοιες προσπάθειες νομίζω ότι η "μόδα" ξεκίνησε από την SAP με το νέο UI ( ΄το κυματιστό κομμάτι πάνω δεξιά με το λογότυπο)
    http://www.sapdesignguild.org/resources/images_hist/B0301_00.gif
    σε άλλες τεχνολογίες βέβαια όχι .NET. Αλλά αυτοί προσέλαβαν βέβαια ολόκληρη εταιρία design (frog design) για να τους φτιάξει το UI.


    Nikos Κ.
    ALT.NET
  •  26-01-2005, 14:24 1018 σε απάντηση της 1017

    Re: Winforms UI

    Για να μην υποθέτουμε μπορούμε να δούμε τα Technical details και να διαβάσουμε ότι είναι Web Application Big Smile

    G. J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  26-01-2005, 14:30 1020 σε απάντηση της 1018

    Re: Winforms UI

    Big Smile Φοβερός!

    Αυτό μου θύμισε μία ιστορία που είχα διαβάσει παλαιότερα για την τεράστια έρευνα και τα τρελά ποσά που ξόδεψαν οι Αμερικάνοι για να φτιάξουν ένα στυλό που να γράφει στο διάστημα, σε περίεργες συνθήκες, κλπ κλπ.

    Οι Ρώσοι, πήραν μαζί τους μολύβια! Stick out tongue

    Patrick
  •  26-01-2005, 15:11 1022 σε απάντηση της 1018

    Re: Winforms UI

     gcapnias wrote:

    Για να μην υποθέτουμε μπορούμε να δούμε τα Technical details και να διαβάσουμε ότι είναι Web Application Big Smile

    G. J.



    Σωστά απλώς υπέθεσα ότι αυτό είναι το web interface της εφαρμογής, αλλά μάλλον είναι το public internet interface Smile
    Nikos Κ.
    ALT.NET
  •  06-02-2005, 12:30 1121 σε απάντηση της 1022

    Re: Winforms UI

    Για να μην στεναχωριέσαι ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ένα ωραίο link: XPCC - XP Common Controls. Πρόκεται για ένα open source project. Μερικά δείγματα από screenshots.

          


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems