Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

MS SQL 2000 & Ελληνικά

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò dimoss. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dimoss στις 16-06-2006, 20:32. Υπάρχουν 38 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 3 (39 εγγραφές)   < 1 2 3 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  05-06-2006, 09:32 13612 σε απάντηση της 13590

    Απ: MS SQL 2000 & Ελληνικά

    Τα έκανα αυτά που είπες με το Ν μπροστά από το string στην store procedure και στα strings που περνάω από την σελίδα, αλλά και πάλι δεν δούλεψε. Στο local δουλεύει κανονικά.

    Η κωδικοποίηση των σελίδων είναι: CODEPAGE="1253" αντίστοιχα... charset=windows-1253

    θα πρέπει να την αλλάξω σε CODEPAGE="1253"....και αντίστοιχα charset=UTF-8...??

    Νομίζω πάντως ότι το πρόβλημα πρέπει να είναι στο locale του server μιας και ο servetr του host είναι στο εξωτερικό. Αν φταίει αυτό, τότε τη λύση υπάρχει???

    Επίσης μήπως γνωρίζεισ πως κάνω trace σε table γιατί ο host τα έχει κλειδώσει και μου βγάζει permission denied.

    "In order to run a trace against a SQL server you have to be a member of sysadmin fixed server role"

  •  05-06-2006, 09:44 13615 σε απάντηση της 13612

    Απ: MS SQL 2000 & Ελληνικά

    Κοίτα, αν δεν βάλεις N μπροστά, δεν έχεις unicode. Τελεία και παύλα. Απλά, το πρόβλημα σου δεν είναι ΜΟΝΟ το N, είναι και το N. Όσον αφορά το Session encoding, δεν χρειαζόταν να το βάλεις καν. Το Default είναι unicode. Ίσως να το μπέρδεψες με το content encoding tag του HTML. Δεν είναι το ίδιο.

    Αν θες να δεις τί συμβαίνει, βάλε το statement με ένα insert σε ένα δικό σου πίνακα. Πάω στοίχημα ότι οι τιμές που έρχονται από τη σελίδα είναι ήδη χαλασμένες. Αυτό συμβαίνει συνήθως όταν υπάρχει μπέρδεμα με τα encoding του HTML και του κώδικα. Άλλο encoding έχει οριστεί στην HTML, άλλο στο Session.

    Δοκίμασε τέλος να φτιάξεις μία απλή σελίδα, χωρίς καρφωτά encodings. Θα δεις ότι παίζει πολύ καλά.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  05-06-2006, 10:08 13617 σε απάντηση της 13590

    Απ: MS SQL 2000 & Ελληνικά

    Λοιπόν, έβγαλα όλα τα καρφωτά encodings και τώρα ναι μεν δεν βγάζει systax error, αλλά δεν βγάζει και αποτελέσματα πράγμα που σημαίνει ότι αυτό που περνάει από το script δεν το βρίκει στα records..

    Τσέκαρε και εσύ να δεις..

    http://www.tabletennis.gr/asep/te/list.asp

    Αν κλικάρεις εδώ βγάζει όλα τα records, επειδή δεν περνάει κανένα string

    Αν πας να περάσεις string από την φόρμα

    http://www.tabletennis.gr/asep/te/

    Τότε δεν βγάζει λάθος, αλλά δεν παίρνεισ και αποτελέσματα.

    Τώρα τι κάνουμε?

  •  05-06-2006, 10:44 13619 σε απάντηση της 13615

    Απ: MS SQL 2000 & Ελληνικά

    Πως ακριβώς μπαίνει το statement σε δικό μου πίνακα. Sorry που ρωτάω αλλά δεν τα καταφέρνω και πολύ καλά..

  •  05-06-2006, 10:55 13623 σε απάντηση της 13590

    Απ: MS SQL 2000 & Ελληνικά

    Αν προσέξατε τα προηγούμενα post που έχω κάνει έχω ελέγξει ήδη τα HTTP Requests των παραπάνω σελίδων και οι τιμές περνάνε κανονικά. Το πρόβλημα νομίζω ότι εντοπίζεται στη σύνδεση με τη βάση και εκεί πρέπει να επικεντρωθείς Δήμο. Νομίζω επίσης ότι είναι δύσκολο να πάρεις περισσότερη βοήθεια remotely από αυτή που έχεις ήδη. Κάπου μέσα στα προηγούμενα Posts βρίσκεται η απάντηση που χρειάζεσαι.


    Βαγγέλης Ξανθάκης
    Independent Consultant
    www.aylos.com
  •  05-06-2006, 11:03 13626 σε απάντηση της 13619

    Απ: MS SQL 2000 & Ελληνικά

    Φίλε Βαγγέλη,

    Αν το connection με την βάση δεν ήταν σωστό...θα μου επέστρεφε κανονικά όλα τα records όταν θα κλικάριζα κατευθείαν στο list.asp..?? To connection είναι σωστό κατά τη γνώμη μου γιατί επιστρέφονται όλα τα records κανονικά.

    Το πρόβλημα είναι στο πως περνάει το string. Αν βάλω CODEPAGE="1253" παίρνω systax error...Αν δεν βάλω καθόλου δεν παίρνω μεν systax error, αλλα δεν πάιρνω και records, πραγμα που σημαίνει ότι το string που περνάει, περνάει με χαρακτήρες που δεν υπάρχουν στην βάση.

    Κάτι είπε για το locale προηγουμένως ο Παναγιώτης, αλλά δεν ξέρω πως διορθώνεται στον server ή αλλιώς πως θα το κάνω bypass.

    Όσο για την βοήθεια σας στο πρόβλημα μου πραγματικά το εκτιμώ πολύ και σας ευχαριστώ.

  •  05-06-2006, 11:29 13627 σε απάντηση της 13623

    Απ: MS SQL 2000 & Ελληνικά

     vxan wrote:
    Το πρόβλημα νομίζω ότι εντοπίζεται στη σύνδεση με τη βάση και εκεί πρέπει να επικεντρωθείς Δήμο.

    Δεν είπα ότι το connection με τη βάση δεν είναι σωστό ... σου έχω αναφέρει κάποια πράγματα σε προηγούμενα posts και νομίζω ότι δεν χρειάζεται να τα ξαναπώ ...

    μέσα στο <!--#include file="asep.asp" --> προφανώς έχεις κάποιο connection opening το οποίο κοιτάει κάπου ...


    Βαγγέλης Ξανθάκης
    Independent Consultant
    www.aylos.com
  •  05-06-2006, 11:36 13628 σε απάντηση της 13590

    Απ: MS SQL 2000 & Ελληνικά

    Καλημέρα σε όλους,

    dimoss αυτό που λέει ο pkanavos μάλλον εννοεί να φτιάξεις ένα δικό σου table και να κανεις κάνα πείραμα σε αυτό.

    όσο για το πρόβλημα της σύνδεσης που λέει ο vxan, παρατηρώντας το λάθος σου βλέπω ότι κανεις την σύνδεση DSNless. ακολούθησε τις οδηγίες μου από κάτω για να κανεις το connection με το αρχείο udl μπας και από εκεί δεν σου βγάζει λάθος πια. είτε μήπως και έχεις ξεχάσει καμια μεταβλητή.

    φτιάξε ένα txt αρχείο, μεταονομασε το από txt σε udl, μετά properties και στο tab provider επέλεξε " Microsoft OLE DB Provider for SQL Srver", μετά apply, μετά ok και μετά ξανά δεξί κλικ και properties. Στο connection τώρα βάζεις τις ιδιότητες που θες και

    όταν η σύνδεση λειτουργεί ok τότε ανοίγεις το αρχείο με notepad και έχεις το connection string έτοιμο.

    το θέμα είναι ότι το remote connection τώρα γίνετε μια χαρά καθώς θα συνδέεσαι στην βάση remotely από το αρχείο αυτό και λογικά δεν θα σου βγάλει error.

    Εάν δεν μπορείς να συνδεθείς τότε κάτι άλλο παίζει στο δίκτυο σου.
  •  05-06-2006, 12:01 13633 σε απάντηση της 13590

    Απ: MS SQL 2000 & Ελληνικά

    Δοκίμασα και έτσι όπως είπες. Το connection είναι απόλυτα σωστό τώραν.

    Το πρόβλημα όμως παραμένει.

    Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το locale του server.

    Επίσης δεν ξέρω πως ακριβώς θα κάνω αυτό που είπε ο Παναγιωτης. Μάλλον έτσι θα δω πως περνάει το WhereString.
  •  05-06-2006, 14:48 13647 σε απάντηση της 13590

    Απ: MS SQL 2000 & Ελληνικά

    Λοιπόν έφτιαξα ένα trace table και παίρνω τα εξής:

    1. Με encoding 1253

    SELECT * FROM te WHERE nomarxia is NOT NULL AND nomarxia = N'?T??O?' AND klados = N'??5'

    2. Χωρίς encoding

    SELECT * FROM te WHERE nomarxia is NOT NULL AND nomarxia = N'ÁÈÇÍÙÍ' AND klados = N'ÔÅ5'

    3. Με encoding 65001

    SELECT * FROM te WHERE nomarxia is NOT NULL AND nomarxia = N'' AND klados = N'5'

    Τα παραπάνω είναι το string που περνάει από το submit της φόρμας και πάει στο list.asp

    Τώρα που ξέρουμε τι περνάει...και από ότι φαίνεται έχει να κάνει καθαρά με το encoding, τι προτείνετε???
  •  05-06-2006, 16:23 13657 σε απάντηση της 13647

    Απ: MS SQL 2000 & Ελληνικά

    Άλλη μια δοκιμή

    στο HTML των σελίδων σου έχεις



    δοκίμασε κι αυτό



    αν και δε είμαι αισιόδοξος
    Βαγγέλης Ξανθάκης
    Independent Consultant
    www.aylos.com
  •  05-06-2006, 16:25 13658 σε απάντηση της 13657

    Απ: MS SQL 2000 & Ελληνικά

    Συγνώμη τα φαγε η μαρμάγκα

    Άλλη μια δοκιμή

    στο HTML των σελίδων σου έχεις

    META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=iso-8859-7"

    δοκίμασε κι αυτό

    META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=windows-1253"

    αν και δε είμαι αισιόδοξος


    Βαγγέλης Ξανθάκης
    Independent Consultant
    www.aylos.com
  •  05-06-2006, 16:28 13659 σε απάντηση της 13647

    Απ: MS SQL 2000 & Ελληνικά

    Και μιά ερώτηση ? κάνεις redirect σε άλλη σελίδα ?

    αν ναι ? χρησιμοποιείς Htmlencode ?


    Βαγγέλης Ξανθάκης
    Independent Consultant
    www.aylos.com
  •  05-06-2006, 16:40 13662 σε απάντηση της 13659

    Απ: MS SQL 2000 & Ελληνικά

    Τα έχω δοκιμασει και τα δύο htmlencode...Δε δουλεύει κανένα...

    Όχι δεν κάνω redirect...Με session δουλεύω, Session("WhereString"), όπου WhereString to query που δημιουργείται on the fly.
  •  05-06-2006, 16:59 13664 σε απάντηση της 13609

    Απ: MS SQL 2000 & Ελληνικά

    Από μακριά δεν φαίνεται το λάθος - μόνο ένα error 500 παίρνω. Μήπως θα ήταν δυνατό να μπει στην αρχή της σελίδας να μπει ένα Response.Buffer = False ώστε να φανεί το λάθος και το νούμερο της γραμμής που γίνεται;

    Αν το λάθος είναι στην γραμμή που ανοίγει το recordset, τότε το πρόβλημα είναι στο SQL string. Από την πρώτη δημοσίευση βλέπω ότι μάλλον πρέπει να λείπει κάτι στο WHERE κομμάτι, σαν AND η OR και κολάει στην επόμενη λέξη. Καλό θα είναι πριν καλέσεις το SP να βάλεις και ένα Response.Write "<!-- " & WhereString & "-->" να δούμε ποια είναι η τιμή που μπαίνει μέσα στην SP.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Σελίδα 2 από 3 (39 εγγραφές)   < 1 2 3 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems