Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Socket Question

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò ntaryl. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος ntaryl στις 29-11-2006, 16:00. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  27-11-2006, 21:38 21296

    Socket Question

    Καλησπερα σας
    Προγραματιζω σε visual basic και συχνα πυκνα πειραματιζομαι με καποια πραγματακια.Η απορια μου εχει ως εξης .Εχω ενα project που αποτελειται απο ενα module το οποιο ονομαζεται test.exe (το συγκεκριμενο project δουλευει μονο api).Η ιδεα μου ειναι η εξης ..Θελω αυτο το αρχειο test.exe να μπορει να δεχεται συνδεσεις σκεφτηκα λοιπον Φτιαχνοντας ενα dll με winsock api και μετατρεποντας το σε standalone Dll μπορω αυτοματα να το καλω απο το test.exe σαν api ?

    Εχει δοκιμασει κανεις απο εσας να μετατρεψει ενα activex σε standalone dll οταν αυτο αποτελειται απο μια class με data και απο ενα module παλι και αυτο με data ? ?
    Eγω εχω δοκιμασει αλλα χωρις δεδομενα μεσα στην κλασση
    και δουλεπσε περιφημα .
    Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας
    καλο βραδυ

    Rookie learn to fly U are my Inspiration...
    Who said Multithreading is impossible
    Try it First and after Deside if is Possible
  •  27-11-2006, 22:56 21297 σε απάντηση της 21296

    Απ: Socket Question

    Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω απόλυτα, αυτό που ζητάς.

    Έχεις ένα project/standard .exe, που δεν έχει form, έχει module με main(). Θες αυτό το αρχείο όταν τρέχει να μπορεί να δέχεται incoming connections μέσω tcp. Από ότι καταλαβαίνω επειδή δεν μπορεί να έχει form, δεν μπορεί να χρησιμοποιήσεις controls (ocx), οπότε ούτε το winsock control. Θες ένα .dll που να μπορεί να το καλεί το .exe, όπως κάνουμε API κλήσεις, για να επιτύχεις αυτή την λειτουργικότητα.

    Σωστά;

    Ένα ActiveX DLL, είναι εν μέρη ένα C Library DLL - αν εννοείς αυτό όταν λες standalone DLL - αλλά οι κλήσεις που μπορούν να γίνουν σε αυτό είναι μέσω των προκαθορισμένων μεθόδων αφού υποστηρίζει το ActiveX μηχανισμό για αυτό το λόγο.

    Μήπως αυτό που θες να επιτύχεις είναι να μην απαιτείται κάτι άλλο από αυτό το .dll αρχείο για να έχεις την λειτουργικότητα που περιγράφεις;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  28-11-2006, 01:02 21302 σε απάντηση της 21296

    Απ: Socket Question

    Ευχαριστω για το ενδιαφερον φιλε

    οπως καλα καταλαβες το project εχει ενα module μονο
    θα δεχεται api θα πετυχαινε νομιζω μονο φτιαχνοντας ενα activex dll(winsock.api) και μετατρεποντας το σε ενα κανονικο standalone.dll ετσι ωστε να μπορεσω να καλεσω τις ρουτινες του σαν κανονικα api.
    Ισως να ειναι βλακεια αλλα θεωρησα σωστο να την μοιραστω μαζι σας .Πραγματι  το dll   θα  παιζει  τον  ρολο του  Socket    και  τιποτα  αλλο ,8α εχει μονο   Connect,close,listen,receive,send.

    ευχαριστω και παλι

    "Αν υπαρχει καποια αλλη ιδεα δεκτη (το project (module ) δεχεται μονο api ."

    περιμενω τις  απαντησεις  σας



    καλο βραδυ


    Rookie learn to fly U are my Inspiration...
    Who said Multithreading is impossible
    Try it First and after Deside if is Possible
  •  28-11-2006, 17:44 21341 σε απάντηση της 21302

    Απ: Socket Question

    Είχα δημοσιεύσει ένα τέτοιο .dll κάποια στιγμή, εσύ το είχες ζητήσει...

    Το είχεις δει; Είχες κάποιο πρόβλημα στην χρήση του; Έχει και ένα παράδειγμα μέσα αν θυμάμαι καλά...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  28-11-2006, 20:01 21345 σε απάντηση της 21296

    Απ: Socket Question

    Φιλε μου οταν λεω standalone.dll ενοοω οταν εχω ενα activex και με καποια προεργασια και πειραγμα στο αρχειο link.exe φτιαχνω ενα αρχειο dll το οποιο το καλω σαν μια standalone dll.

    Δειτε αυτο

    http://www.vb-helper.com/howto_make_standard_dll.html

    ευχαριστω πολυ
    Rookie learn to fly U are my Inspiration...
    Who said Multithreading is impossible
    Try it First and after Deside if is Possible
  •  29-11-2006, 01:45 21360 σε απάντηση της 21345

    Απ: Socket Question

    Ευχαριστούμε για το link, αλλά είναι στα pinned θέματά μας (Creating a Windows DLL with Visual Basic), πάνω από ένα χρόνο.

    Τεχνολογικά τα C libraries DLL είναι πιο παλιά από τα ActiveX DLL. Τα ActiveX συμφαίρουν περισσότερο ένα απλό προγραμματιστή γιατί δεν χρειάζεται να κάνει πολλά πράγματα, όπως να φορτώσει/ξεφορτώσει τις βιβλιοθήκες, εξασφαλίσει ότι τα δεδομένα που περνάνε στις function της βιβλιοθήκης είναι του σωστού τύπου, μιας και τις περισσότερες φορές που περνάνει μεταβλητές από την VB6 σε ένα C library DLL είναι τύπου Any ή Variant, μόνο και μόνο να μην παραπονιέται ο compiler.

    Η χρήση του ActiveX Liibrary και των events που παρέχει, απαιτεί την χρήση τουλάχιστον μιας form στο project. Φυσικά η form αυτή δεν απαιτείται να είναι visible, αν αυτό είναι ένα θέμα για το project μας. Η αυτή η προσέγγιση σε βοηθήσει περισσότερο και θα είναι πολυ πιο εύκολη στην υλοποίηση για κάποιον όχι advanced προγραμματιστή.

    Αν όμως επιτακτική είναι η χρήση του module, τότε δεν χρειάζεσαι κάποιο C Library DLL, μιας και το ίδιο το Winsock υποσύστημα των Windows είναι C Libray DLL. Μπορείς να κάνεις κατευθείαν τις κλήσεις σου επάνω σε αυτό, όπως είναι και στον κώδικα της βιβλιοθήκης που αναφέρεται στο προηγούμενο μήνυμά μου. Αλλά ο χρόνος που θα πάρει για να ολοκληρωθεί το project και οι γνώσεις που χρειάζονται να μπορέσεις να κάνεις κάτι τέτοιο, είναι πολύ περισσότερες...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  29-11-2006, 16:00 21399 σε απάντηση της 21296

    Απ: Socket Question

    Ευχαριστω Πολυ μαλλον ειναι αδυνατο για μενα .

    Οσο για το link το εστειλα γιατι εχει και παραδειγμα .Το δικο σας το εχω δει αλλα δεν εχει παραδειγματακι..

    Υπαρχει καποια αλλη ιδεα πως μπορω να υλοποιησω αυτο το ερωτημα


    Rookie learn to fly U are my Inspiration...
    Who said Multithreading is impossible
    Try it First and after Deside if is Possible
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems