Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

παιχνίδια με urls?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò zekia. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος zekia στις 07-02-2007, 06:54. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  27-12-2006, 17:29 22841

    Confused [*-)] παιχνίδια με urls?

    Ψάχνω εδώ και αρκετό καιρο σε msdn, libraries κλπ να βρω ένα αντικείμενο ή μια σειρά απο μεθόδους που να εξυπηρετούν κάτι που θέλω αλλά δυστυχώς έχω χαθεί ανάμεσα στα ατέλειωτα πακέτα και δε βγάζω καμία άκρη.

    Αυτο που ψάχνω είναι κάτι σαν μια μεταβλητή δυναμικού περιεχομένου στην οποία να μπορώ να αποθηκεύω ένα ulr. Επίσης μέσω της μεταβλητής αυτής να μπορώ να επεξεργάζομαι τα περιεχόμενα του ulr, συγκεκριμένα να επιλέγω κομμάτια. Όλα αυτά φυσικά χωρίς να γίνονται αντιληπτά απο το χρήστη.

    Φοβάμαι πως ίσως να μην είναι και ιδιαίτερα κατανοητά όλα τα παραπάνω....

    Απλά ψάχνω εδώ και ένα μήνα να βρω κατι που να με εξυπηρετεί αλλά τίποτα.

    Δεν έχω ιδέα αν χρειάζεται να μπω σε άλλες ιστορίες, εκτός c# την οποία χρησιμοποιώ...είμαι αρχάρια εντελώς...

    Αν έχει να μου προτείνει κάτι κάποιος παρακαλώ....Tongue Tied

     

  •  28-12-2006, 01:12 22855 σε απάντηση της 22841

    Απ: παιχνίδια με urls?

    Θα πρέπει να μας πείς περισσότερα για το τι θέλεις να κάνεις.

    Εκ πρώτης όψεως, αυτά μπορείς να τα κάνεις και με τις μεθόδους της κλάσης string.

    Για παράδειγμα, αν δώσεις

    string[] urlParts = myURL.split(new Char[] {'/'}) (Ή κάτι παρόμοιο, δεν θυμάμαι την ακριβή σύνταξη),

    θα πάρεις ένα array με τα κομμάτια του URL σαν string, οπότε και θα μπορείς να τα επεξεργαστείς ένα ένα.
    Simple Photography
  •  31-01-2007, 00:46 24306 σε απάντηση της 22855

    Απ: παιχνίδια με urls?

    Χρήσιμη η πληροφορία σου αλλά χρειάζομαι και παραπάνω απο αυτό.

    Θέλω παρασκηνιακά να αποθηκεύω κάπου μία ιστοσελίδα και να μπορώ να επιλέγω κομμάτια της και να τα εμφανίζω στη σελίδα μου. Υπάρχει κάτι το οποίο να αφορά διαχείριση και επεξεργασία html στοιχείων με τέτοιο τρόπο;

  •  31-01-2007, 01:15 24310 σε απάντηση της 24306

    Απ: παιχνίδια με urls?

    Ένας τρόπος να επεξεργαστείς μια html σελίδα, είναι να την δεις μέσω του DHTML DOM και να αποφασίσεις ποια κομμάτια χρειάζεσαι και να τα προσθέσεις στην δική σου σελίδα. Θα πρέπει πρώτα να "κατεβάσεις" τον κώδικα της σελίδας, και μετά είτε να τον φορτώσεις σε κάποιο object που θα μπορείς να χειριστείς το DHTML DOM, είτε να χρησιμοποιήσεις regular expressions για να επιλέξεις τον κώδικα που σε ενδιαφέρει.

    Η διαδικασία αυτή μπορεί να γίνει είτε client side με την χρήση Javascript, είτε server side όπως και να μπορείς να χρησιμοποιήσεις C# ή Visual Basic .NET.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  31-01-2007, 01:36 24313 σε απάντηση της 24306

    Απ: παιχνίδια με urls?

    Μάλλον αυτό που ψάχνεις λέγεται PAGE GRABBER ή μπορείς να το βρεις και με άλλες ονομασίες.

    Για παράδειγμα σερφάροντας για λίγο στο GOOGLE βρήκα μερικά σαν αυτό

     "Statistics show that professionals spend at least 20 minutes to 2 hours of their time everyday manually capturing online information (like sales leads, marketing leads, home business leads etc.) into their database. This is the most unproductive use of your time. Use Web Content Grabber and reserve your valuable time to do more important tasks."

    http://www.hitechmaster.net/htmweb05/nu/about/products/grabber/

    Αν θες να φιάξεις κάτι τέτοιο μάλλον θα πρέπει να φας πολλά καρβέλια. Μάλλον θα πρέπει να βρεις ένα έτοιμο πακέτο να στο κάνει.

    Καλό Grabbing

     

     

     


    Βαγγέλης Ξανθάκης
    Independent Consultant
    www.aylos.com
  •  31-01-2007, 22:37 24357 σε απάντηση της 22841

    Απ: παιχνίδια με urls?

    Αν κατάλαβα καλά, χρειάζσαι μια βιβλιοθήκη η οποία θα διαβάζει τα περιεχόμενα μιας σελίδας HTML, για να μπορείς μετά να  την επεξεργαστείς όπως θές.

    Ένας καλός parser που έχω χρησιμοποιήσει, είναι εδώ.

    Εδώ μπορείς να βρείς links για 2-3 ακόμα. Σίγουρα κάποιος απο αυτούς θα σου κάνει.

    Happy parsing ...

    Angel
    O:]
  •  01-02-2007, 00:38 24359 σε απάντηση της 22841

    Απ: παιχνίδια με urls?

    To UriBuilder δε σου αρκεί?
  •  01-02-2007, 11:43 24377 σε απάντηση της 24359

    Απ: παιχνίδια με urls?

    Zekia, καλό θα ήταν να αναφέρω εδώ οτι Url είναι η  δ ι ε ύ θ υ ν σ η  μιας σελίδας στο internet, και όχι τα περιεχόμενά της :D

    ... το αναφέρω γιατί όπως θα δείς η διατύπωσή σου μας μπέρδεψε αρκετά, και όλοι στην αρχή σκεφτήκαμε οτι ήθελες να παίξεις με τη διεύθυνση, ενώ προφανώς εννοούσες το HTML μέσα στη σελίδα.

    Angel
    O:]
  •  07-02-2007, 06:54 24616 σε απάντηση της 24377

    Απ: παιχνίδια με urls?

    Ναι anjelinio, έχεις δίκιο, δεν το διατύπωσα σωστά.

    Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τη βοήθεια σας μέχρι στιγμής Embarrassed

    Θα τα μελετήσω λιγάκι όσα αναφέρατε και θα επιστρέψω με πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems