Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Χωρισμός Project...

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò gpapak. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος gpapak στις 19-01-2007, 19:45. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  03-01-2007, 14:35 22983

    Χωρισμός Project...

    Καλησπέρα!

    Έχω φτιάξει ένα project το οποίο έχει περίπου 15 φόρμες και συνολικό μέγεθος περίπου 10MB επειδή έχω ενσωματώσει πολλές εικονες...
    Το πρόγραμμα έχει πολλές εικόνες και επειδή μερικές είναι πολύ μεγάλες σε pixels αργεί πολύ να τις φορτώσει αλλιώς...
    Κάθε φόρμα την φορτώνω χωριστά και πάντα κλείνω την προηγούμενη (load - unload), αλλα φοβάμαι ότι λόγω του μεγέθους του αρχείου φορτώνεται πολύ η μνημη....
    Υπάρχει κάποιος τρόπος να το χωρίσω σε πολλά projects και κάθε φορά να φωνάζω το κομμάτι του προγράμματος που θέλω??

    Ευχαριστώ!
  •  03-01-2007, 14:40 22984 σε απάντηση της 22983

    Απ: Χωρισμός Project...

    Δεν μας είπες σε τι ακριβώς χρησιμεύουν οι εικόμες αλλά πιστεύων ότι είναι καλύτερο να τις φορτώνεις δυναμικά από αρχεία ή μέσα από resource dlls. Θα ανοίγουν πιο γρήγορα οι φόρμες και μπορείς να κάνεις καλύτερη διαχείριση των resources.
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  03-01-2007, 15:06 22985 σε απάντηση της 22983

    Απ: Χωρισμός Project...

    Είναι ένα πρόγραμμα γεωγραφίας με διάφορα παιχνιδάκια και είναι όλο εικόνες...

    Τις περισσότερες εικόνες τις ανοίγω την ώρα που τρέχει το πρόγραμμα...

    χρησιμοποιώ imageboxes και την εντολή loadpicture

    Τα resource dlls δεν ξέρω ακριβώς τι είναι...

    Μήπως μπορείς να μου πεις τί είναι και πώς χρησιμοποιούνται?

    Ευχαριστώ!
  •  03-01-2007, 16:27 22991 σε απάντηση της 22985

    Απ: Χωρισμός Project...

    Ρίξε μια ματιά εδώ: http://visualbasic.about.com/od/usevb6/a/ResVB6.htm 

    Και εδώ: http://www.zarr.net/vb/articles/vb6res.asp


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  04-01-2007, 11:14 23011 σε απάντηση της 22983

    Απ: Χωρισμός Project...

    Σε ευχαριστώ πολύ!

    Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος να συνδιάσω πολλά projects?

  •  07-01-2007, 16:53 23163 σε απάντηση της 23011

    Απ: Χωρισμός Project...

    Μπορείς να φτιάξεις ένα project ως ActiveX DLL και κατόπιν να κάνεις reference σε αυτό μέσα από το κύριο project σου.
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  17-01-2007, 01:05 23653 σε απάντηση της 22983

    Απ: Χωρισμός Project...

    Διάβασα λιγάκι για τα resources και βρήκα και κάποιους κώδικες για να μπορώ να φορτώνω όλων των ειδών τα αρχεία, αλλά μου έχει δημιουργηθεί ένα προβληματάκι. Ο κώδικας έχει ένα class module, το οποίο ουσιαστικά κάνει όλη τη δουλειά. Όταν ξεκινώ καινούργιο project, όλα δουλεύουν κανονικά, αλλά όταν προσπαθώ να το ενσωματώσω στο πρόγραμμα που έχω φτιάξει μου βγάζει το μήνυμα "compile error: user-defined type not defined" στη γραμμή

    Public Property Get LoadResPicture(ByVal ID As Variant, ByVal Format As Variant) As IPicture

    αλλά μόνο στο παλιό μου πρόγραμμα..Σε καινούργιο τρέχει κανονικά...

    Καμιά ιδέα?

    Ευχαριστώ πολύ!!
  •  19-01-2007, 19:45 23781 σε απάντηση της 22983

    Απ: Χωρισμός Project...

    Συγνώμη αν έχω κουράσει, αλλά θα ήθελα να κάνω άλλο μια ερώτηση...

    Από ότι είδα δεν υπάρχει τρόπος να φορτώσεις απευθείας όλων των ειδών τα αρχεία.

    Αλλά από πλευρά ταχύτητας τί συμφέρει? Για να φορτώσει τα άλλα αρχεία πρέπει πρώτα να τα σώσεις στον υπολογιστή....δεν αργεί έτσι πιο πολύ?
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems